Online přednáška: Dalibor Špok
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Třes rukou: Čím pečlivější jsme, tím více stoupá naše napětí.

Dobrý den, mám problém s třesem rukou. Veškerá zdravotní vyšetření včetně krve, štítné žl…

Radkin Honzák 19. 3. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

mám problém s třesem rukou. Veškerá zdravotní vyšetření včetně krve, štítné žlázy, minerálů apod. jsou v pořádku. Nekouřím, nepiji, vrcholově sportuji, ale přesto se mi třesou ruce. V klidu, když jsem sám a něco píši, jím, držím sklenici vody, třes mám mininální nebo nemám vůbec. Jakmile dělám něco ve společnosti, když mě někdo pozoruje, mám podepsat něco na úřadě, jíst ve společnosti, rozklepou se mi ruce.

Nejhorší je, když si mám s někým připít nebo jít se slečnou na kafe, to už vůbec ne. Napadla mě sociální fobie a nedostatek seběvědomí nebo něco, co mě znestabilňuje. Jde o trapnou situaci, když se mladému člověku klepou ruce. Nevím co s tím. Když na situaci jen pomyslím, už se mi rozklepou. Nic příjemného to není, ale chtěl bych se s tím sám poprat. Nevíte nějakou pomůcku nebo cvičení jak na to?

Děkuji za odpověď.

Garry

Názor odborníka


Vážený pane,

když už vás napadla sociální fobie jako příčina vašeho třesu rukou v různých situacích – třebas i nikterak náročných – nebudu vám to vyvracet, protože to vypadá dost pravděpodobně.

Z vašeho dotazu vyplývá, že jste člověk pečlivý, možná až příliš, možná až na hranici perfekcionismu a každá situace, která v sobě nese možnost, že byste mohl na veřejnosti (ale i ve svých očích) nějak selhat, vás přivádí do napětí. Čím pečlivější jsme, tím víc příležitostí k chybám se v naší fantazii vynoří. A tím více stoupá naše napětí.

NAPĚTÍ je krásné české slovo vystihující psychickou a tělesnou jednotu. Jsme‑li napjatí, napínají se nám také svaly. Na rukou můžeme většinu z nich zařadit buď do skupiny ohýbačů (flexory) nebo jejich „protivníků“ natahovačů (extenzory). Když se obě skupiny dostatečně napnou, začnou se nekoordinovaně přetahovat a výsledkem je třes.

Patrně pociťujete současně také další příznaky stresového poplachu: sucho v ústech, zrychlený tep, nutkání na močení, nepříjemné pocity na kůži, nepohodu v trávícím ústrojí, ale třes je hlavní symptom a je vidět.

Čím víc jej budete „silnou vůlí“ potlačovat, tím více budete nabuzovat aktivační adrenergní systém a tím horší vaše situace bude. Je to jasné! Když si nesu kafe doma na stůl, plácnu s ním ledabyle o podložku, když mi řeknou, že jej nesu anglické královně, stane se ze mne totéž, co z většiny z nás před náročnou zkouškou – hromada sulce. Přestože se cítíte naprosto bezmocně, jste paradoxně v „předstartovním stavu“ s maximální mírou nabuzení. Možná, kdyby si to člověk uvědomil, obtíže by vymizely, ale to se mu málokdy podaří.

Nepříjemné je, že vy přikládáte každé sociální situaci nepřiměřenou váhu, jako by se proti vám vynořilo hned pět anglických královen. Je tedy třeba modulovat závažnost situace i svůj význam v ní tak, aby to odpovídalo skutečnosti, ne ukrutně nafouknutým obavám ze selhání.

Cest k řešení je několik:

‑ Pustíte se do nácviku relaxačních metod, autogenního tréninku, jogy.

‑ Zvolíte cestu paradoxní intence, tedy budete si paradoxně přát, aby se vám ruce třásly natolik, že rozbryndáte všechno, co do nich vezmete, navíc na šaty významné osoby (zde bych odkázal na fobii z tmy).

Využívejte celý web.

Předplatné

‑ Zajdete za terapeutem, který vám pomůže najít cestu.

‑ Existují také psychofarmaka ze skupiny antidepresiv, která pomáhají tento problém vyřešit.

Rozhodně s tím ale něco dělejte nebo skončíte jako ten člověk, který nebyl schopen na poště podepsat poukázku na zaslané mu peníze a nakonec podepsal plnou moc své manželce, která mu je sice vybírá, ale také část z nich utrácí!

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.