Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Utajovaná kamarádka: Jsou tu dvě zásadní otázky.

Dobrý den, nedávno jsem zjistila, že můj přítel má již rok a půl kamarádku, o které jsem n…

Radkin Honzák

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

10. 3. 2011

10. 3. 2011

Dobrý den,

nedávno jsem zjistila, že můj přítel má již rok a půl kamarádku, o které jsem nevěděla. Jsme spolu čtyři roky a předem musím říct, že jsem žárlivá, což nejspíš hraje svou roli. Zřejmě proto mi o ní neřekl.

Se slečnou jsme se tedy daly do řeči. Prý jsou oba jen kamarádi, kteří si píšou (často) o běžných věcech a kteří spolu občas někam zajdou. Co mě však překvapilo ještě více, bylo to, že ani ona neměla zhruba první rok tušení o mně: o tom, že je zadaný.

Prostě mě zatajil. Když se mnou někam jel, řekl, že jede s kamarády. A tak přemýšlím nad tím, proč to dělal. Proč mě tajil? Myslím, že v době, kdy se se slečnou seznámil, mezi námi bylo vše v pořádku. Teď si ale říkám, co když se do ní zamiloval a vlastně chce celou tu dobu ji?

Ona říká, že nikdy nic takového nenaznačil. Ale ten pocit, že se mi s ní vídal za zády a nemluvil o mě je… však víte. Jeho reakce byla, že zapíral. Vždy něco prohodil, prakticky to přešel a pokaždé vybuchne. Takže jak chápete, už to není tak harmonické. Každopádně, kamarádi jsou pořád.

Olí

Názor odborníka


Milá Olí,

vaše situace je nedobrá a vůbec vám ji nezávidím. Já bych se asi také dopálil, kdybych věděl, že člověk, s nímž chci sdílet život, za mými zády splétá další vztah, ať už jakkoliv platonický a dělá ze mne přitom pitomce. A to nejsem žárlivý.

Protože toho nevím víc, než jste napsala, položím v obecné rovině dvě zásadní otázky. Ta první zní: proč to dělal? Nejpravděpodobnější odpověď na ni je, že – jako každý muž – je ješitný a dělalo mu dobře, že mu žádná neodolá. Přitom si na svou omluvu, či spíše výmluvu, mohl myslet, že nevinný flirt nikomu neuškodí a on, že je borec.

Ta druhá: proč po úspěšném osmnáctiměsíčním utajování dopustil, aby se to prozradilo? Navíc při vědomí vaší žárlivosti. Mně napadá jediné (protože nevěřím na náhody): že se dostal do situace, kdy už to nezvládá (možná, že vaše sokyně trochu přitlačila, možná jste začala něco tušit vy) a tak spustil hru zvanou: „Holky, teď se o mě poperte!“ A tváří se u toho jako mrtvý brouk, jako by s tím dneska neměl nic společného. Tak „dostal míč na vaši stranu“ a je opravdu na vás, pro co se rozhodnete.

Není to snadné. A asi vás také nijak neutěší, že nejste sama, která to zažila. Na druhé straně je to lepší, než kdyby se dvojí vztah vlekl dál.

Když se rozhodnete poprat se o něj, vybojovat ho pro sebe, přejít to a pokračovat ve vztahu, obecná doporučení říkají, že máte udělat onu pověstnou tlustou čáru a nikdy to nemáte v budoucnosti připomínat. Pokud se rozhodnete, že mu nemůžete věřit a nedůvěra s žárlivostí by vám asi trvale kalila vztah natolik, že by nakonec stejně skončil, tak je lepší ušetřit si trápení a výčitky a hádky a podezírání a bůhvíco ještě a ukončit jej hned. Vylučuji tu variantu, že byste pokračovala v partnerském trojúhelníku (i když i takové případy jsem  viděl).

Víc k tomu napsat nedovedu, než že vám přeju, abyste se rozhodla správně a byla šťastná.

Radkin Honzák

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.