Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Ve snech zpět na základce: Sen spojuje tehdejší situaci se současnou.

Dobrý den, jsem vysokoškolačka, mám před odevzdáním diplomové práce a v poslední době se m…

Marta Helingerová, Psycholožka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

27. 12. 2012

27. 12. 2012

Dobrý den,

jsem vysokoškolačka, mám před odevzdáním diplomové práce a v poslední době se mi každou noc zdá ten samý sen.

Vrátili mě na střední školu, která je v budově mé základní školy. Učitelé a spolužáci jsou namíchaní ze základní i střední školy (hodně jich bylo společných) a já mám svůj vysokoškolský rozvrh a dojíždění do jiného města nějak zkombinovat s hodinami na této základní škole.

Chodit tam musím, i když se snažím všelijak odporovat, neboť se mi to v tom snu samozřejmě ani trochu nelíbí, abych s bakalářským titulem poslouchala učitele a lezla po kladině.

Ráda bych se toho nějak zbavila. Tento sen se mi zdával i před tím, ale ne tak často jako nyní.

Co mám udělat? A co to vlastně může znamenat?

Děkuji

Sudička

Názor odborníka


Milá Sudičko,

život nám chystá nejrůznější zkoušky. A to doslova ve vašem případě. Diplomovou prací a závěrečnou obhajobou završujete svá studia. Sen může být i odpovědí na jednostranné zaměření a zátěž posledních dnů. Jaký to má dopad na náš snový život?

Ať už zakoušíme nejrůznější pocity nebo je zvládáme velice dobře, blížící se zkoušky jsou zátěží a psychika se s nimi vyrovnává po svém, sáhne „do zásobárny“, a předestře nám minulou zkušenost. Ale vždy k ní přidá něco, co se hodí pro současnou situaci.

Tedy není to jen o tom, že se vám zdá o základní škole, co bylo tehdy, ale sen propojuje tehdejší situaci se současnou. Jak vzpomínáte na základní školu? Zkuste nalézt paralely s tehdejší a současnou situací.

Ve vašem snu dochází ke konfliktů s autoritou – odporujete, nechce se vám. Něco se ve vás bouří. Proč se mám se svým titulem učit věcem, do kterých se mi nechce a nevím, proč bych se je měla učit? Váš vědomý postoj: nelíbí se vám to, odporujete. Sen vám ale říká, že ještě něco musíte udělat nebo protrénovat.

Jako bakalářka máte lézt po kladině a být s ostatními lidmi ze střední a ze základky. V jaké oblasti života máte pocit, že je to jako když se musíte učit základy, když už přitom umíte daleko víc?

Jací učitelé se vám ve vašich snech objevují? O jaké jde předměty?

Zmiňujete kladinu. Jde tedy o tělesnou výchovu, takže se nabízí rada – nezapomínat protáhnout tělo a trénovat či používat určité obratnosti nebo schopnosti. Na kladině mj. potřebujete přesnost a soustředění, abyste si udržela rovnováhu. Musíte si ji držet, protože jinak spadnete.

Jak to máte s rovnováhou v životě? Zkuste si malé cvičení – jaké dovednosti nebo co všecho je potřeba pro úspěšné pohybování se po kladině? Hodilo by se vám něco z toho pro vaši současnou situaci?

V posledních době se věnujete psaní diplomky na úkor ostatních oblastí zájmů a života. Je to tedy otázka pro vás, jestli se chybějící rovnováha, na kterou vás sen upozorňuje, váže právě na toto období nebo jestli se týká i něčeho jiného.

Pokud se vám tento sen bude objevovat i po jejím dopsání, hledejte, v které oblasti života potřebujete větší jistotu či rovnováhu.

Využívejte celý web.

Předplatné

Ještě mě napadá motiv „přejít kladinu“ – přejít určité období. Ale pro tuto úvahu směrem, zda vaše sny neukazují vazbu na určitý rituál, by byl zapotřebí podrobný popis vašich snů a vaše asociace na jednotlivé stavební prvky snu – symboly.

Přeji vám mnoho zdaru,

Marta Helingerová

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.