Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Vzdělání klinického psychologa

Dobrý den, je možné vykonávat profesi klinického psychologa po dvouoborovém bakalářském st…

Zbyněk Vybíral 5. 11. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

je možné vykonávat profesi klinického psychologa po dvouoborovém bakalářském studiu s následným jednooborovým magisterským?

Nebo je nutné studovat jednooborové studium po celou dobu?

Děkuji a přeji hezký den

Petra

Názor odborníka


Podstatné je studovat psychologii pět let a v rámci těchto pěti let magisterskou část jednooborově.

Tento model existuje již 12 let na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a naši absolventi jsou již osm let zaměstnáváni ve zdravotnictví. Jsou také přijímáni do specializační přípravy v oboru klinická psychologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Naši absolventi pracovali nebo pracují například ve fakultních nemocnicích v Brně a Ostravě, ve zdravotnických zařízeních např. v Plzni, v psychiatrických léčebnách.

Zaměstnávání absolventů takto děleného studia psychologie podpořily v minulosti jak IPVZ, tak čeští zástupci v Evropské federaci psychologických asociací (EFPA), členové Akreditační komise vlády ČR i sami kliničtí psychologové z vedení Asociace klinických psychologů.

Nejaktuálnější informace získá zájemce na příslušném pedagogickém pracovišti IPVZ (www.ipvz.cz). Akreditovaný kvalifikační kurz v oboru „psycholog ve zdravotnictví“ nabízí Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (FFUP).

Jednooborové studium „celou dobu“ tedy není nutné. Mimochodem – vystudovaný druhý bakalářský obor by měl být u budoucího klinického psychologa vnímán jako obohacení, ne jako přitěžující okolnost. 

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.