Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Začala se chovat divně

Dobrý den. Mám přítelkyni, se kterou jsme zhruba 3/4 roku. Do určité doby to bylo krásné, …

Tomáš Rektor 13. 1. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Mám přítelkyni, se kterou jsme zhruba 3/4 roku. Do určité doby to bylo krásné, ale v posledním měsíci se začala chovat divně.

Asi před měsícem si našla novou práci a od té doby ani moc nemluví – je taková zamyšlená. Ptal jsem se jí, jestli se něco neděje, nebo jestli si někoho v práci nenašla, ale tvrdí, že ne.

Jelikož už jsem rozvedený tak řeším problémy ve vztahu hned, jak nastanou a nenechávám to na poslední chvíli, kdy už není co zachraňovat. Teď si ale vážně nevím rady. Tvrdí, že mě má ráda, ale když jsme spolu, nemyslím si, že by to byla až taková pravda.

Máme spolu skvělý sex a přijde mi, že v posteli to je prostě jako jiný člověk. Najednou zapomíná na svojí nemluvnost i zamyšlenost a začíná být otevřená a milá. Miluju ji a nerad bych o ni přišel, ale nevím, jestli to chce stejně, ač tvrdí, že to tak je.

Myslím si, že má hodně starostí s bydlením, penězi a je typ člověka, který se se svými problémy moc nesvěřuje, ale radši je drží v sobě a je navenek naštvaná. Myslíte si, že to může být starostmi? Nebo třeba zimní depresí? Rád bych jí pomohl, ale když se mnou nemluví, těžko pomoci.

Díky

enrico

Názor odborníka


Milý Enrico,

hlavní je komunikace. Zkuste si ještě jednou s přítelkyní promluvit, nebo jí napsat. Měla by vědět to, co tady píšete. Že ji milujete a bojíte se, že ji ztratíte, že jí chcete pomoci. Nebo že byste aspoň rád věděl, co se děje, co ji trápí…

Pokud vám neodpoví, nezbývá, než spekulovat. Na depresi bych moc nevsázel, pravděpodobně by ztratila chuť na sex, nebo by se aspoň zhoršil prožitek. Pokud se nepřidají další příznaky deprese (poruchy spánku, změna chuti k jídlu, výkyvy váhy…), moc bych se toho nebál. Nová práce, problém s penězi a bydlením bohatě k podobným stavům stačí. A možná, že se jí s tím skutečně pomoci nedá.

Člověk jednou za čas zažívá temná období, která se musí prostě přežít. Možná musíte počkat, až si vaše přítelkyně sama takovým obdobím projde,nebo až sama najde řešení. K dobrému partnerství patří nejen schopnost pomoci, ale i trpělivost v těžkých obdobích.

Vaše partnerka by měla vědět, že ji milujete v dobrém i zlém a že jí nabízíte pomoc i trpělivost. A může to být i zkouška pro vás, zda umíte být nejen s partnerem ochotným řešit a pomáhat, ale i partnerem trpělivým.

Samozřejmě by bylo prospěšné, kdyby vám aspoň naznačila, zda jsou vaše úvahy správné, abychom nebyly jen ve sféře spekulací…

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.