Poradna
odemčené

Zapomenuté sny

Skoro nikdy si nepamatuju, co se mi zdálo. Připadám si ochuzený o kus své duše.

Olga Plíčková

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

29. 4. 2020

29. 4. 2020

Chtěl bych si pamatovat, co se mi zdá. Ale mám spoustu práce, ženu, tři děti a psa. Obecně na sebe nemám moc času. Když vstávám, většinou ve spěchu. Když usínám… no, většinou spíš odpadnu. Sny považuji za zprávy ode mne pro mne. Vždy něco říkají. A kvůli tomu, že si je v 90 % nepamatuji, připadám si ochuzen o tenhle typ kontaktu mě se mnou. 

Stanislav, 45 let

Názor odborníka

Dobrý den, Stanislave,

děkuji vám za váš dotaz. Chápu, že jste velmi zaneprázdněn, když jdete spát, tak spíš padnete a vstáváte na budík (ať už ten v telefonu, nebo ten živý: tatííííí, on/a mě bijééééé). Přesto je to tak, že pokud si chcete své sny pamatovat, budete si muset čas na ně vyboxovat. Buď to chcete opravdu hodně a stojí vám to za to, anebo ne – obojí je v pořádku. Teď jsou vaší zprávou od vás pro vás vaše děti, žena, práce a pes… a může to tak klidně být.

Navíc práce se symboly se neomezuje na práci se sny. Způsob, jakým vedu lidi, aby se sny pracovali, se dá aplikovat třeba i na denní snění či různé náhlé a nepochopitelné události (včetně současné karantény), ale ani zde se neobejdete bez nějakého soustředěného času pro sebe. Jen odpadne „nutnost“ pamatovat si své sny. Píšete, že si své sny z 90 % nepamatujete – přesto je tu oněch 10 %, které vám v paměti uvíznou. Možná by stačilo se těmto 10 % důkladně a s úctou věnovat a necítil byste se tak ochuzen.

No a pokud byste se rozhodl, že přece jen to teď budou sny, kterým chcete dát ve svém životě více prostoru, tady je šest praxí ověřených kroků, které vám v tom mohou pomoci. Nejsou samospasitelné a klíčové jsou zejména první dva a pak poslední.

Připomínám, že nejde o to pamatovat si všechny sny, které se vám zdají. To ani není možné. Úplně stačí, když si zapamatujete jeden sen týdně. (A někdy stačí i jeden sen měsíčně nebo za půl roku, výklad snů není výkonnostní disciplína.) Jakmile se totiž svými sny začnete vážně a s úctou zabývat, budete si je i více pamatovat – a naopak.

Krok 1: Silný záměr

Zabývání se svými sny znamená, že aktivně vstupujeme do vztahu s naší duší a vedeme s ní dialog, a jako v každém vztahu se vyplácí zahájit rozhovor vysvětlením, co od společného partnerství očekáváme. Proč se chceme svými sny zabývat?

Já si dodnes pamatuju svůj proslov: Ahoj, nevím, jestli to bude fungovat, ale moc bych potřebovala více se v sobě vyznat. Připadám si úplně ztracená a nevím kudy dál. Líbí se mi představa, že ve snech je možné najít zašifrované odpovědi na mé palčivé otázky. Jenže si sny většinou nepamatuju – vím, že se mi něco zdálo, ale nevím co. Dávám si tady tužku a papír na noční stolek a slibuju, že když mi pošleš sen, tak si ho zapíšu, i kdyby to mělo být uprostřed noci. Děkuju předem za pomoc.

Můžete svůj záměr vyjádřit jakkoliv, nemusí být ani takhle dlouhý. Rozhodně ale doporučuji záměr mít a sám sobě ho sdělit. Funguje totiž jako závazek – a závazek je součástí jakéhokoli vztahu.

Krok 2: Tužka a papír vedle postele (v dosahu ruky)

Nebo chytrý telefon, do kterého se dají psát poznámky. Nebo jakýkoliv telefon, v případě nouze lze sám sobě napsat sms. Důležité je, abyste nemusel, když už se vám podaří sen zachytit, kolem sebe zuřivě šátrat a hledat něco na psaní nebo nedejbože vstát a jít psací potřeby hledat.

Kromě toho, že uprostřed noci na něco takového nebudete mít náladu a radši se převalíte na druhý bok s tím, že si tak důležitý sen přece do rána zapamatujete (což se nestane: sen zaspíte a ráno budete tam, kde jste byl), vstávání a obecně změna polohy je nejspolehlivější způsob, jak sen ztratit. Ideální je, abyste se od chvíle, kdy zjistíte, že se vám zdá sen, ani nehnul – s výjimkou ruky, která se z té polohy, v níž se nacházíte, natáhne pro telefon a sen zapíše.

Pokud telefon nepoužíváte a budete psát na papír, musíte být opatrnější – než se pohnete (oči stále zavřené), tak si sen zopakujte v duchu – jako byste ho někomu vyprávěl. Teprve když ho budete mít takto fixovaný ve vědomí, otevřete oči, rozsviťte a sen zapište.

Krok 3: Praktikujte zapisování snů alespoň jednou týdně

Tento krok je důležitý zejména tehdy, pokud musíte každý den vstávat se zazvoněním budíku a zároveň máte malé děti, které vás budí v šest ráno i o víkendu, nemůžete tedy spoléhat na to, že zachytíte sen, který se vám bude zdát k ránu (protože zvonění budíku nebo halasné mamí, on mě bijééé ranní sen spolehlivě zaplaší).

Pro majitele luxusní možnosti alespoň o víkendu vstát, kdy se vám chce, je možné uzavřít s duší dohodu, aby vám poslala sen na sobotní či nedělní ráno. I tato dohoda ale vyžaduje disciplínu z vaší strany ve smyslu, že když už v sobotu nebo neděli ráno nějaký sen zachytíte, tak si ho opravdu zapíšete a opravdu s ním budete následně pracovat. Pokud ne, většinou se rychle vrátíte do starých kolejí já‑si‑sny‑nepamatuju.

Krok 4: Absence cenzury

Sny jsou jazykem vaší DUŠE. Vaše duše neblábolí, není blázen ani neříká nesmysly. I sen o růžovém slonu a prababičce v natáčkách má svůj hluboký význam. I sebemenší útržek snu je kousíčkem zlatého pokladu, dílkem puzzle vašeho života. Jen když berete sny takto vážně, ať jsou jakékoliv, budete mít z práce s nimi kýžený užitek.

Krok 5: Alespoň jednou týdně se snem zabývat a řídit se tím, co po vás chce

Pokud na základě snu usoudíte, že se dostatečně nestaráte o svou kreativitu, zkoušejte to změnit: napište článek, zasaďte strom, namalujte obraz, uvařte večeři podle nového receptu, vymyslete nový projekt… cokoli vás napadne.

Zkoušejte to a pozorujte, co se mění (ve vás, okolo vás, jak se v tom cítíte), a hlavně co na to vaše sny. Zdá se vám pořád to samé? Asi jste to nevzali za správný konec, hledejte dále. Sny se proměnily? Výborně, pokračujte.

Krok 6: Vytrvejte alespoň osm týdnů… spíše déle

Sny vám nastavují zrcadlo, pokládají otázky nebo dávají odpovědi. Vy na ně nějak reagujete a sny zase reagují na vaše reakce – teprve když si zapíšete několik snů, rozeznáte vzorec, spatříte, že se opravdu jedná o rozhovor. Nebo možná o tanec – vy něco uděláte a sen to reflektuje, načež vy zase zkusíte něco udělat a sen na to reaguje.

Ačkoliv užitek z práce se sny máte okamžitě, teprve dlouhodobým pozorováním sebe sama začnete vidět tu svou jedinečnou cestu, která se vine vašimi sny a vaším životem. Teprve dlouhodobá snaha porozumět svým snům odhaluje návod na život, kterým sny jsou.

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.