K poslechu: Vánoční audiobook
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Žiju sen, šťastný ale nejsem.

12. 10. 2010

Dobrý den,

je mi 18 let, jsem celkem dost úspěšný, pohledný, mí rodiče jsou dobře finančně zabezpečení a mám krásnou a úžasnou dívku, kterou miluji.

Je to něco jako sen každého kluka v mém věku, ovšem já se cítím poslední dobou dost nešťastný. Zachvacují mě stavy úzkosti, nespokojenost sám se sebou, nespokojenost se svou dívkou a to nejčastěji, když se po náročném dni dostanu na svůj byt, kde jsem sám.

Cítím se po celý den dost unavený, neboť vrcholově sportuji a studuji na celkem náročném gymnáziu. Mí rodiče mi pomáhají, ovšem nebydlí se mnou a tak mi úplně se vším pomoci nemohou.

Poraďte mi prosím jak dál s mým myšlením a uvažováním.

Děkuji Steve

Steve

Názor odborníka

 

Někdy není snadné dostát nárokům na to, být úspěšný syn úspěšných rodičů.

Z toho, co popisujete, zvládáte v 18 letech skutečně mnoho. Studujete, vrcholově sportujete, zvládáte vlastní domácnost i vztah… Dle všeho je váš čas velmi nabitý a strukturovaný a vynakládáte velké množství energie na to, abyste vše dobře zvládl.

Jedním ze způsobů, jak se na váš problém podívat, je z pohledu energetického účetnictví a energetických investic.

Napadá mne, že toho možná zvládáte tolik, až vám nezbývá mnoho energie na radost ze života. A z toho mohou pramenit vaše pocity nespokojenosti a úzkosti.

Energii, kterou máme k dispozici, můžeme využít k užívání si tady a teď, nebo ji můžeme investovat s očekáváním budoucích zisků. Studium a trénink vrcholového sportu patří obvykle mezi investice, které nám do budoucna něco přinesou, ale tady a teď energii spíše konzumují, než aby ji generovaly.

Schopnost být cílevědomý a dokázat investovat naši energii, abychom v budoucnu sklidili, je velice důležitá. Někdy se nám ale může stát, že to s investicemi přeženeme a pak se nám nedostává energie na běžný provoz.

Zkuste se tedy zamyslet nad tím, které věci v životě vás v současné době skutečně nabíjejí a pozvěte je více do svého života.

Koneckonců, věk kolem 18 let by měl být alespoň v rozumné míře časem spontaneity, objevování a také přehodnocování, zda si cíle a hodnoty, které se nám snažili vštípit naši rodiče, vezmeme skutečně za své.

Diskuse 0

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.