Sami bez sebe

To, že jsme sami, ještě nemusí znamenat, že jsme se sebou.

11:30
Lukáš Holčák

Lukáš Holčák
Student psychologie

19. 10. 2023

Dnešní doba, kdy jsme plně propojeni technologiemi, je zároveň dobou, která nás odděluje od nás samých. Můžeme kdykoli a takřka ihned mluvit s člověkem na druhé straně planety, ale o to snadněji ztrácíme kontakt sami se sebou. Můžeme hudbu poslouchat i venku celý den, možná tím však plašíme své nitro, které na nás doléhá.

Nechci brojit proti pokroku, to v žádném případě – ani já sám si třeba bez svého iPadu už neumím život představit. Chci jen poukázat na skutečnost, že tyto výdobytky moderní doby, od mobilů přes veškerou elektroniku až po internet, jsou přesně tím, co běžně nazýváme dobrým sluhou, leč špatným pánem. Dělí nás totiž od našeho nitra, o němž mnozí tak málo víme.

A není přitom právě naše nitro tím, o čem bychom naopak měli, respektive měli chtít vědět co nejvíce? Není právě v něm ukryta odpověď na každou naši otázku?

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Stesk po tom, co nikdy nebude

Bolí mě vidět šťastné rodiny. Tátu, jakého jsem nikdy neměla.

10 min

Kruh v písku

Umělecký obraz v člověku s odstupem může otevřít další nečekané dveře.

9 min

Smích a nevědomí

Humor je nejzralejší psychickou obranou. Dokáže nás osvobodit od tíhy života.

13 min

Konflikty s klidem

Asertivita je protipólem agrese a submisivity. Jak na zralou komunikaci?

19 min

Paralelní světy

Mezi rodiči a dětmi dnes není jen generační propast. Máme tu zmatení jazyků.

18 min

19. 10. 2023

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.