Festival Psychologie.cz 2019

Zveme vás na tradiční dvoudenní festival věnovaný praktickému využití poznatků psychologie v každodenním životě.


Anna Hogenová: Žít hluboký život

Žít hluboký život znamená žít ze svého vlastního pramene. Nalézt to, co je nám nejvlastnější, je nejtěžší úkol sebepoznání. Je třeba se uvlastnit (das Er‑eignis), vyčistit duši tak, že v ní zůstává jen naše vlastní bytí. Protože poznáváme stejné stejným, pak platí, vlastním bytím poznáváme i bytí samo, které je vždy odděleno ontologickou diferencí od našich představ. Pak máme v sobě mnoho bytí a tzn. pociťujeme tišinu, je nám dobře.

Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc., přednáší filozofii a etiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Kontakt

Jan Svoboda: Kořeny závislostí

Blahobyt přináší do mezilidských vztahů pozitiva, stejně jako negativa. Cílem přednášky je seznámit se závěry výzkumu, který hledal souvislosti mezi výchovou dětí a sociálně‑patologickými jevy. Hledal výchovné chyby a jejich důsledky.

Ladislav Dvořák: Návrat k radosti

Na situace, které nás potkávají, často reagujeme automaticky. Víme, v jakém světě žijeme, a nic nás proto nemůže překvapit – jedině nějaká změna k horšímu. Kde ale zůstává místo pro radost? Naše vnitřní automatika nám v mnohém usnadňuje život, vede však také k opakování stejných chyb.

Jak najít cestu z tohoto začarovaného kruhu? Jakým způsobem můžeme doplnit, změnit či obohatit naše jednání a vnitřní prožívání? Jak můžeme znovu najít své vnitřní bohatství a prohloubit spojení se zázračností života?

RNDr. Ladislav Dvořák, CSc., je gestalt terapeut, konzultant a kouč se soukromou praxí. Kontakt

Mirka Chmelíčková a Ivana Růžičková: Co potřebuje dostat dcera od matky

Matka je první blízký člověk, který učí své dítě blízkosti, lásce, ale také schopnosti oddělit se od druhého. Matka nás učí sebedůvěře a důvěře v okolní svět. Je tou, která nám otevírá či uzavírá cestu k otci, druhému nejbližšímu člověku našeho dětství. Všechny naše vztahové potíže mají svůj počátek v prvních letech života, kdy je matka pomocníkem i průvodcem. Jak a do jaké míry lze dětskou zkušenost s matkou proměnit v psychoanalytické psychoterapeutické praxi?

PhDr. Mirka Chmelíčková, psycholožka a psychoanalytická psychoterapeutka. Kontakt
MUDr. Ivana Růžičková se věnuje dětské psychoanalytické psychoterapii.

Pavel Rataj: Rozpadají se vztahy zbytečně?

Až 70 % partnerství by se vůbec nemuselo rozpadnout! Žijeme v době, kdy víme o partnerských vztazích tolik jako žádná generace před námi. Přesto životnost vztahů není nijak závratná. Už i někteří kolegové rezignovali a říkají do éteru, že nemůžeme být ve vztahu dlouhodobě, že člověk pro to není stvořen. Já o nich otevřeně říkám, že jsou vyhořelí, bezradní anebo unavení začít hledět více do hloubky. Zajímá mě, co vztahy posiluje a co je udržuje živé, zajímá mě, proč vztahy musí často onemocnět až na úplnou ohrožující hranici své existence, a zajímá mě, co potřebují, aby nezemřely.

Má profesní zkušenost jasně ukazuje, že tam, kde je vůle a víra, tam, kde je motivace a chuť učit se či růst, tam je i cesta.

Mgr. et Mgr. Pavel Rataj je vztahový psycholog, párový psychoterapeut, viceprezident Asociace manželských a rodinných poradců, lektor a učitel na VŠ, autor a hlavní koordinátor projektu na podporu dlouhodobých partnerských vztahů Cesta a život partnerství v 21. století. Kontakt

Renata Gregorová: Jak porozumět svému dědictví

Každý si neseme dědictví ze svého dětství. Jaké je, jak nás ovlivňuje a limituje? K čemu nás předurčuje? Kde má kořeny naše důvěra či nedůvěra, sebeúcta?  Vztahy nás provázejí po celý život a my se jimi zaobíráme, často se jimi také trápíme. Na čem závisí, jak si vedeme ve vztazích s vrstevníky, partnery, sami se sebou? Kde to všechno začíná a proč je důležité bezpečné připoutání pro náš zdravý psychický vývoj a spokojený život?

Mgr. Renata Gregorová, psychodynamicky a psychoanalyticky orientovaná psychoterapeutka s privátní praxí. Kontakt

Michal Mynář: Síla osobního příběhu

Když se dívám na lidi, vidím příběhy. Příběhy, které se píší každým rozhodnutím, každým odžitým dnem. Jsou pestré. Někdy jsou to příběhy o šťastných či nešťastných okolnostech, někdy o síle charakteru, který okolnostem vzdoruje. Některé ve vás vzbudí soucit, jiné nabízejí inspiraci. Baví mě se s nimi seznamovat! A usiluji o to žít silný příběh – snad se mi to i daří. Minimálně se mi daří odolávat pokušení volit si snadné cesty, protože na nich osobní sílu nenajdete. O střípky ze svého příběhu bych se s vámi rád podělil. Třeba vás inspirují ke zkoumání a rozvíjení svého vlastního příběhu, abyste si na konci života mohli říct: „Tento příběh stálo za to zažít!“

Mgr. Michal Mynář je psychoterapeut. Kontakt

Dalibor Špok: Buďme omezení!

V našich snahách o životní štěstí sázíme často na špatnou kartu. Žijeme filozofií „více je lépe“, a tak hledáme – více příjemných zážitků, více nových zážitků. Cestujeme, zkoušíme, kupujeme. Domníváme se, že štěstí je něco jako konto v bance – čím více „nastřádáme“, tím budeme šťastnější. Důsledkem je ale ve skutečnosti vydrancovaná příroda, přeplněné resorty turistických destinací a nešťastná duše. Řešením není další expanze, ale – pro mnohé paradoxně – vědomé omezení. 

Omezení je fóbie dneška. Bojíme se omezit se, protože si myslíme, že budeme trpět, že o něco důležitého přijdeme. Je tomu právě naopak a v této přednášce si ukážeme nejen konkrétní způsoby, jak nám může omezení v různých oblastech života pomoci, ale i proč tomu tak je. Ukážeme si tedy i psychologické principy, které vysvětlí, proč jedině díky (přiměřenému) omezení můžeme najít hlubší životní radost. 

Mgr. Dalibor Špok, PhD., je psycholog a psychoterapeut se soukromou praxí. Kontakt


Časový harmonogram:

Sobota

10.00 – 11.20: Mirka Chmelíčková a Ivana Růžičková
11.40 – 13.00: Jan Svoboda
13.00 – 14.00: obědová pauza
14.00 – 15.20: Pavel Rataj
15.40 – 17.00: Michal Mynář

Neděle

10.00 – 11.20: Ladislav Dvořák
11.40 – 13.00: Renata Gregorová
13.00 – 14.00: obědová pauza
14.00 – 15.00: Dalibor Špok
15:00 – 16.00: Anna Hogenová

Organizační info

Termín: víkend 23.‑24. listopadu 2019
Kapacita: 150 míst
Místo konání: Kino Atlas, Sokolovská 371/1, Praha 8 – Florenc (v budově České spořitelny, 50 metrů od stanice metra Florenc).
Cena: do konce dubna 1390 Kč, poté 1590 Kč. Můžete platit i v EUR (zvolíte během platby). Vstupenky koupíte pouze u nás na Psychologie.cz.

Organizační informace připomeneme všem účastníkům e‑mailem týden před začátkem festivalu.

Kapacita akce již byla naplněna. Pokud máte o akci zájem, zanechte nám svůj email a my vás budeme informovat o dalších termínech.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.