Zveme vás na tradiční dvoudenní festival věnovaný praktickému využití poznatků psychologie v každodenním životě.
Zbyněk Vybíral: Rizika v psychoterapii
Psychoterapie nenabízí vždy to, co by měla. Přednáška se zaměří na většinu nejčastějších možných rizik, která se mohou objevit během psychoterapie. Zazní příklady, a to jak z historie psychoterapie a psychoanalýzy, tak z nedávných i zcela současných výzkumů negativních dopadů psychologické léčby.
Prof. PhDr. Z. Vybíral, Ph.D. je psycholog, v současné době působí jako pedagog a vedoucí Katedry psychologie FSS MU v Brně. Kontakt
Lenka Šulová: Moderní rodičovství
Rodičovství se výrazně mění. Je odsouváno do vyššího věku, na péči o dítě se podílejí oba rodiče, zároveň realizují svou profesní kariéru. Velkou roli v oblasti rodinných vztahů sehrávají nové komunikační možnosti, kontakt s neživými médii, navazování vztahů prostřednictvím internetu. Změny zažívá rodina také z hlediska interkulturního. Velkým tématem je i porozvodové uspořádání formou střídavé péče o dítě a naplňování této zcela nové podoby rodičovství.
Prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc. je česká psycholožka. Vedle soukromé praxe vede oddělení sociální psychologie na Katedře psychologie FF UK v Praze. Kontakt
Aleš Borecký: Odlišnost jako dar
Kdo z nás nepoznal někdy pocity, že v něčem nesplňujeme představu společnosti, rodičů či svou vlastní? Lišíme se a trápí nás to? Všichni jsme v něčem queer, ale jde odlišnost vnímat i jinak? Může být požehnáním? Otevírá dveře k hledání duše či Boha? Co si může 96 % lidí vzít od některých gayů, kteří nalezli ve své odlišnosti základ pro svou spirituální cestu?
Mgr. et Mgr. A. Borecký je psycholog a psychoterapeut. Kontakt
Zuzana Krásová: Psychologický výklad chování Čechů
Češi o sobě říkají, že jsou vynalézaví, závistiví, „pohodáři“, vychytralí. Že nám smrdí sebechvála, řídíme se selským rozumem a máme specifický smysl pro humor. Co na to interkulturní psychologie? Proč jsme takoví, jací jsme, z psychologického pohledu? Kde máme svoji slepou skvrnu – to, co nevidíme, ale co vidí ostatní? A komu je vlastně naše národní povaha nejvíce podobná?
Dipl.‑Psych. Univ. Zuzana Krásová je psycholožka a pychoterapeutka. Kontakt
Michal Mynář: Umění být šťastný
Štěstí není přirozený stav mysli, je to umění. Životní lehkost nepřijde sama – rodí se ze zkušeností na cestě životem. Štěstí – to jsou naše návyky, naše vzorce myšlení, naše schopnost odmítnout vábení pohodlnosti, vzdorovat přirozenému sklonu naší mysli k pesimismu. Vyžaduje nepodlehnout pokušení zaručených jistot a ochotu „ušpinit si ruce životem“. Dobrá zpráva je, že to vše se dá naučit.
Mgr. Michal Mynář je psychoterapeut. Kontakt
Iveta Clarke: Ze dna nahoru
Žít naplno s odvahou není o tom nedělat chyby. Znamená to mít schopnost upadnout, otřepat se a znovu vstát. Jak takový proces vstání z popela vlastně funguje? Jak se v něm lze posílit? A co mají společného lidé, kteří to dokážou? Přednáška navazující na nejčerstvější výsledky výzkumu Brené Brown nabízí odpovědi právě na tyto otázky.
Ing. Iveta Clarke, PCC je mezinárodně akreditovaný profesionální kouč a facilitátor. Kontakt
Pavel Král: Kognitivní schémata, aneb proč v životě fungujeme tak, jak fungujeme
Mgr. Pavel Král je psycholog a psychoterapeut, používá metodu KBT. Kromě psychoterapie nabízí také diagnostiku a hypnoterapii. Kontakt
Jan Vojtko: Jsou dva málo?
Svět se mění a s ním i to, jak se díváme na intimní vztahy. To, co bylo před více jak sto lety normální, například, že nám životní partnery vybírali rodiče, je dnes nemyslitelné a vztah bez lásky si vůbec neumíme představit. Láska, resp. vyšší emoce k dalšímu člověku jsou naší volbou. Kromě toho se dnes, i přes nevůli mnoha jedinců, mění přístup k sexualitě. A když si k tomu připočtete i další rozměr – např. vztahy s více lidmi žijícími v jedné domácnosti, máme další boj mezi mono vs. polyamorií. Co s tím? Jak na to vůbec nahlížet? Je to fáze, která přejde? O tom všem si řekneme na přednášce.
Mgr. Jan Vojtko je terapeut, lektor a kouč. Kontakt
Časový harmonogram akce
SOBOTA 25.11.
10.00 – 11.20 Zbyněk Vybíral
11.40 – 13.00 Michal Mynář
13.00 – 14.00 obědová pauza
14.00 – 15.20 Iveta Clarke
15.40 – 17.00 Aleš Borecký
NEDĚLE 26.11.
10.00 – 11.20 Lenka Šulová
11.40 – 13.00 Zuzana Krásová
13.00 – 14.00 obědová pauza
14.00 – 14.55 Pavel Král
15.00 – 16.00 Jan Vojtko
Organizační info
Termín: víkend 25.‑26. listopadu 2017
Kapacita: 140 účastníků
Místo konání: Kino Atlas, Sokolovská 371/1, Praha 8 – Florenc (v budově České spořitelny, 50 metrů od stanice metra Florenc).
Cena: do konce června 1390 Kč, pak 1590 Kč. Můžete platit i v EUR (zvolíte během platby). Vstupenky koupíte pouze u nás na Psychologie.cz.
Organizační informace připomeneme všem účastníkům e‑mailem týden před začátkem festivalu.