Fotoaparát jako nástroj sebepoznání

Stejně jako se ve fotoaparátu zaznamenávají snímky na snímač a paměťovou kartu, i my si promítáme obrazy z našeho okolí do mozku a ukládáme je do naší paměti. Naučte se rozvíjet svoji pozornost a všímavost díky fotografování. Dvoudenní fotografický workshop se světoznámým českým fotografem Davidem Gaberlem.

Workshop je určený pro začátečníky i technicky zdatné fotografy. Jedná se převážně o zkoumání lidského vnímání za pomoci fotografie. Není tedy příliš důležité vybavení, se kterým na workshop přijdete. Stará zrcadlovka nebo telefon bohatě stačí. Na místě navíc bude možnost půjčit si kvalitní bezzrcadlovky s objektivem, ke kterým si stačí přinést jen paměťovou SD kartu. Doporučujeme pohodlnou obuv a teplé oblečení (půjdeme i fotit ven).

Fotoaparát nám umožňuje prozkoumat naše vnímání světa, který nás obklopuje. Díky focení zároveň můžeme tento naučený pohled na svět postupně rozšiřovat a obohatit se tak o nové poznatky a prožitky – například lépe si uvědomovat vlastní emoce.

  • Na úvod si společně projdeme některé známé fotoknihy pro představu, jakým směrem se může fotografie ubírat.
  • Budeme si povídat o základních principech psychologie vnímání, které si zároveň ilustrujeme na fotografických, filmových a animovaných příkladech.
  • Podíváme se na práci fotografů z různých částí světa a prozkoumáme jejich způsob práce s fotografickými prvky, jako jsou světlo, barvy a kompozice.
  • Zvláštní pozornost budeme věnovat barvám v podobě několika hravých experimentů s barevnými papíry a optickými iluzemi.
  • První i druhý den půjdeme společně fotit do ulic Prahy. Ukážeme si různé druhy světla a naučíme se pracovat s fotoaparáty nebo mobilními telefony tak, aby pro nás bylo co nejjednodušší najít podobu snímku, který nejlépe vystihuje naše rozpoložení.
  • Každý bude zároveň mít čas se projít sám a zkusit si nově nabyté poznatky v praxi. Samostatné focení je důležité, aby měl každý možnost zjistit, na co při chůzi městem zaměřuje pozornost. Později odpoledne se pak všichni sejdeme a budeme si o našich fotografiích povídat.
  • Mým cílem v této části workshopu je dávat zpětnou vazbu, která vám pomůže objevit, v čem je váš pohled na svět specifický a jakým způsobem ho můžete dál rozvíjet.
  • Poslední část workshopu budeme věnovat jednoduchým a efektivním úpravám snímků na počítači a mobilu – ne za účelem zahladit zdánlivé chyby, ale najít způsob, jakým prohloubit náš prožitek z konkrétní fotografie. Lépe si ho tak uvědomíme a zrychlí to náš rozvoj.
  • Naučíme se také techniky pro práci s naším vnitřním kritickým hlasem, aby nepřehlušil naší zvědavost a my nepřestali fotit v domnění, že nám chybí talent.

Nejlepším způsobem, jak si vlastní vnímání opravdu hluboce uvědomit, je každodenní fotografická praxe. Cílem workshopu je předat účastníkům základní nástroje k tomu, aby mohli rozvíjet vlastní vizi a stát se sami sobě těmi nejlepšími učiteli.

Více o lektorovi:

davidgaberle.com
The Guardian: The Street is a Stage
Česká televize: David Gaberle šel za světlem do deseti metropolí
ČT Art: Fotka pro mě byla terapie

David Gaberle – Fotoaparát jako nástroj sebepoznání

Termín: 21. – 22. října 2023 (oba dny 9 – 13 a 14 – 18 hod.)
Kapacita: 15 účastníků
Místo konání: Just Home,  Šrobárova 13, Praha,
kousek od stanice Flora a Olšanské Hřbitovy. Ubytování nezajišťujeme.
Cena: 3.900 Kč. Platit můžete i v EUR (zvolíte během platby).

Kapacita akce již byla naplněna. Pokud máte o akci zájem, zanechte nám svůj email a my vás budeme informovat o dalších termínech.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.