Foto: Thinkstock.com

Vůle a sebekontrola: Jak si poručit

Sebekontrola a schopnost řídit sebe sama jsou jednou z nejdůležitějších podmínek úspěšného a šťastného života, říká lednový host pravidelných večerů Psychologie.cz v divadle NoD psycholog a psychoterapeut Dalibor Špok.

V psychologických studiích se ukazuje, že lidé s lepší sebekontrolou jsou typicky zdravější, šťastnější, bohatší, vzdělanější, spokojenější se svou práci a žijící ve více naplněných vztazích. Výzkumy odhalily, že sebekontrola má pro  akademický a pracovní úspěch minimálně stejný význam jako inteligence. Sebekontrola je klíčová pro jakoukoli změnu chování, pro jakékoli setrvání na cestě, kterou si zvolíme. Je důležitá, abychom odolali cestám, kterými nechcete jít, byť jsou někdy lákavé.

Představte si, že byste měli silnější vůli a lepší sebekontrolu. V kolika oblastech byste ji dokázali využít? Kolik aktuálních problémů byste mohli ovlivnit? Dělat více něčeho a dělat méně jiného. Dokázat odmítnout zmrzlinu, a místo toho sníst jablko. Dokázat odmítnout válení u televize, a místo toho se učit něco užitečného. To vše je otázkou vůle a sebekontroly.

Psychologie dlouho problematiku lidské vůle zanedbávala. V posledních dvaceti letech ji však zkoumá o to intenzivněji. Její nová zjištění posunují naše chápání toho, co je pro naši vůli důležité, co pro ni můžeme využít, a co lepší sebekontrole naopak brání.

Přednáška „Vůle a sebekontrola – jak si poručit“ ukáže, jak můžeme využít těchto nových psychologických zjištění pro náš život – tedy pro zesílení naší vůle a sebekontroly. Na rozdíl od mnoha jiných oblastí naší psychiky může být totiž vůle a sebekontrola dobře trénována a zlepšována. Ukážeme si, jak začít a co je nejúčinnější. 

Nepropadneme přitom mýtu, že člověk, který se kontroluje, je nudný, suchý a jeho život nestojí za nic. Máte‑li sebekontrolu, můžete si totiž vybírat, kdy ji použít. Můžete si někdy dát zmrzlinu, a někdy se jen tak válet. Můžete se rozhodnout, co z toho právě chcete. Nemáte‑li sebekontrolu, budete nuceni dělat vždy pouze to, na co vaše vůle nestačí…

Místo konání: Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33, Praha 1
Kdy: úterý 28. ledna 2014 od 20.00 do 21.30
Kapacita: 100
Vstupné: 100,– (bez rezervací, přijďte prosím včas)

Kapacita akce již byla naplněna. Pokud máte o akci zájem, zanechte nám svůj email a my vás budeme informovat o dalších termínech.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.