odemčené

Bitevní linie v dětském pokoji

Nadávky, výčitky, hrozby i facky. To je základní bojová výbava rozhádaných rodičů. Jak to vidí děti?

Petr Sakař

Petr Sakař
Psycholog

20. 3. 2013

Když si rodiče ubližují, jejich vzájemné rány vždycky zabolí také děti. Napjatou atmosféru a dusno v rodině vnímají děti stejně citlivě jako otevřený konflikt. Dojde‑li na rozvod, chce se navíc po dětech, aby se mezi svými rodiči rozhodly.

Rodiče z našeho příběhu o pomoci pro sebe nechtějí slyšet. Psychologa posílají jeden na druhého.

  • „Je to hysterka! Potřebuje léčit.“
  • „Je to do sebe zahleděný sobec! Potřeboval by se naučit chovat k blízkým lidem.“

Nemá v tuto chvíli smysl pokoušet se rozhádané rodiče rozsoudit. Pomoci potřebují oba, ale je to pro ně pro oba stále ještě příliš ohrožující. Kdyby ukázali slabost, tedy vyhledali pro sebe pomoc, druhý by toho mohl zneužít a vše by bylo ztraceno. Také nechtějí dát druhému jakkoli za pravdu.

„A co vaše děti? Co bude s nimi?“ táže se v tu chvíli psycholog.

Děti zatím udržují komunikační a emocionální spojení s oběma rodiči. Situace se ale může rychle změnit s prvním „ostrým výstřelem“, kterým bývá zahájena rozvodová válka.

Je dobrým znamením, když taková otázka rodiče na chvíli odchýlí od jejich vzájemného napadání. Často se ale stane pravý opak. Rodiče objeví nové téma, které mohou využívat ve vzájemném boji o to, kdo je v právu.

Do prvního výstřelu

Lucka a Martin z našeho příběhu doposud zůstávali díky svému přání po usmíření rodičů mimo jejich hádky. Fantazii o sjednocené, šťastné rodině se jim podařilo uchovat navzdory neúprosné realitě, ve které se máma s tátou už nějaký čas nemají rádi, ve které je máma nešťastná a táta stále někdy pryč. Děti zatím udržují komunikační a emocionální spojení s oběma rodiči.

Situace se ale může rychle změnit s prvním „ostrým výstřelem“, kterým bývá zahájena rozvodová válka. Přes frontovou linii rodičovského sporu, stále osídlenou civilisty (dětmi), by potom začaly poletovat další a další střely – nadávky, výčitky, hrozby a někdy i facky, které tvoří základní bojovou výbavu rozhádaných rodičů.

Přednáška
8. března 2023

Dětská společnost

Peter Pöthe

Je jedno, nakolik jsou rodiče pozorní nebo opatrní, aby na sebe nebyli zlí přímo před nimi. Děti cítí, že něco není v pořádku. Své rodiče, jejich chování, výrazy tváře, drobné pohyby a sotva znatelné grimasy doprovázející jejich emocionální stavy, to vše pozorně studovali od nejútlejšího věku.

Na čí straně jsou?

Děti bolí, když je táta zlý na mámu. Bolí je, že mamka pláče, když jí táta ubližuje. Jsou zmatené, když trpící matka dokáže jedovatě křiknout po tátovi, který jí hned a bez váhání vrátí stejnou zpátky. Rodiče rány dostávají a rozdávají. Děti to bolí v obou případech.

Napětí a bolest u rodičů střídá vztek a zlost. Děti, vprostřed konfliktu rodičů bezmocné, si na rozdíl od nich nemají kdy vydechnout. Pociťují neskonalou bezmoc při pohledu na své rodiče, kteří se k sobě chovají tak nepochopitelně a zle.

V rodině Lucky a Martina se zatím o rozvodu pouze mluví. Rodiče jsou ještě stále schopni se vzájemně snést při konzultacích u psychologa, který se je snaží poukazováním na rizika spojená s opatrovnickým sporem nasměrovat k řešení konfliktu dohodou, i když by nakonec třeba šlo o dohodu na rozvodu.

Využívejte celý web.

Předplatné

Rodiče ale volají po dalším rozhodčím. Hodlají do sporu zapojit děti. Chtějí, aby si s dětmi někdo promluvil a zjistil, jak se na eventualitu rozvodu dívají. Zajímalo by je hlavně, u koho by si přáli být a jak často a na jak dlouho by se vydávaly na návštěvy k druhému z nich.

Pokračování: Rodina u psychologa

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Články k poslechu

Těžký život úspěšných

Největší výzva je obyčejnost. Ve vnímání, cítění, vztahování se k lidem.

6 min

Dar omezenosti

Naše nekonečná mysl žije v konečném těle. A to je dobrá zpráva.

20 min

Co vlastně můžu

Úraz mě na čas připravil o milovanou aktivitu. Co teď můžu dělat pro svou pohodu?

14 min

Environmentální žal

Být smutný kvůli ohrožené přírodě je namístě. Jaké nevědomé mechanismy se za touto emocí mohou …

15 min

Lék na smutek

Naše mysl je jako mlýn. Mele a mele. Je na nás, jaké „zrní“ do něj …

10 min

20. 3. 2013

Když se rodiče hádají odemčené Seriál 3 díly

Modelový příběh jednoho rodičovského konfliktu. Jak tuto situaci nesou děti a co rodině poradí psycholog?

Petr Sakař

  • Děti
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.