Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Duchovní supermarket

Svět hledačů pravdy, sebe sama, osvícení či štěstí funguje stejně jako svět konzumu.

Jak se vyznat v zástupech guru, léčitelů, učitelů, terapeutů, koučů, lektorů, seminářů, kurzů, výcviků, terapií? Jak rozpoznat skutečnou moudrost od iluze moudrosti umně maskované sebevědomím, charismatem a hezky znějícími instatními hlubokými pravdami?

Téma spirituálního zanedbání, které jsem popsal v článku Omyly pozitivních lidiček, se mi stále občas vrací. Potkávám lidi, u nichž tento jev vcelku zřetelně vnímám - a většinou zanechávám bez komentářů. Pak se na mne ovšem někteří obrací s dotazy. Jako tuhle jistá paní či slečna, která chtěla znát názor na jakéhosi pana XY a jeho učení.

Nejde ale až tak o jednoho konkrétního samozvaného proroka, ale spíše obecně o orientaci v džungli hledačů absolutna. Jak se v nich vyznat? To je obtížná otázka a  potýkal se s ní i sám Buddha.

Zdravý úsudek

Přišli za ním obyvatelé jednoho města zmatení množstvím učitelů hlásajících často protichůdné nauky. Věru, starověká Indie se v něčem nelišila od dnešní doby. Buddhova odpověď je charakteristická tím, že nepředkládá žádnou univerzální pravdu, ale naopak apeluje na schopnost rozlišování a moudrost, která nelpí na žádných zdánlivých předpokladech a jistotách.

Potřebujeme většinou spoustu vlastních zkušeností a často i bolestných, abychom rozpoznali, kde je v té kupě sena příslovečná jehla.

Je to odpověď, kterou je vhodné si připomenout, když sami stojíme v podobných situacích. "Vskutku, Kálámové, máte proč pochybovat a být nejistí. Nejistota ve vás vznikla ve věci, ve které je třeba pochybovat. Pohleďte, Kálámové, nespoléhejte:

  1. na to, co jste získali opakovaným slyšením
  2. na tradici
  3. na legendy
  4. na to, co je dáno v písmech
  5. na teoretické spekulace
  6. na samozřejmě přijímané pravdy
  7. na uvážení zdánlivého stavu věcí
  8. na to, že se nějaký názor shoduje s vašimi představami
  9. na něčí přesvědčovací schopnosti
  10. na to, že je někdo asketa

Je to v pravdě revoluční výzva, když si uvědomíme, jakým způsobem sami nevědomky, bez velkého zvažování, přejímáme často naprosto automaticky a slepě názory, pravdy, pravidla.

Buddha nás vyzývá k totální otevřenosti, uvolnění veškerých přednastavení a konceptů – zkrátka abychom dokázali přistupovat k novým naukám (a obecně ke všemu pro nás novému) s čistou myslí a s rozvahou. V suttě poté Buddha apeluje na moudrost, dá se říci na zdravý selský (rozumějme přirozený) rozum tázajících se, když ti přece sami vědí, co je prospěšné a co nikoli.

Duchovní hry, které hrajeme

Není to samozřejmě žádný jasný návod, je to prostě o tom, abychom používali stejně svou intuici jako rozum, kritické myšlení a moudré rozvažování. Sám můžu říci, že potřebujeme většinou spoustu vlastních zkušeností a často i bolestných, abychom rozpoznali, kde je v té kupě sena příslovečná jehla.

O těch opravdu moudrých a nebojím se říci i realizovaných v hledačském mainstreamu většinou vůbec neuslyšíte.

Často jsou to lidé, kteří se neprezentují přes internet ani skrz barevné letáčky slibující během víkendu vskutku fantastické věci. O těch opravdu moudrých a nebojím se říci i realizovaných v hledačském mainstreamu většinou vůbec neuslyšíte. Charakterističtí také bývají tím, že když už učí, tak to nebývá byznys. Tedy pokud nejsou přímo oficiálními psychoterapeuty, čili je to chléb náročný vezdejší.

Stejně jako "svět konzumu" nás láká svými barevnými reklamami na věci, které z 99 % vůbec k životu nepotřebujeme, obdobně je to ve světě hledačů pravdy, pochopení, absolutna, osvícení, sebe sama, smyslu života, celistvosti, osvobození, štěstí či jak Tomu říkáme. 99 % procent věcí – tedy kurzů, seminářů, terapií, znalostí, zážitků k Tomu vlastně nepotřebujeme.

Používání spirituality jakožto úžasného vehiklu pro cestu životem je tak svůdné. A navíc i vcelku módní. A proč ne. Enjoy spiritual games.

Ale ruku na srdce. Opravdu po Tom tak toužíme? Mnohost je tak fascinující. Energie, čakry, kláštery, zen, vonné tyčinky, šamani v pralesích, Indiáni na pláních, lámové v Himalájích, vousatí swámí ve žlutých róbách na břehu Gangy ve Varánásí, mystika, alchymie, reiki, půst, aura, andělé, ženské skupiny, astrální světy, cesta do podsvětí, lucidní snění, magie, tantra, mantra, jantra, jóga, cesta za vizí, ayahuasca, holotropní dýchání, rodinné konstelace, bylinky, křišťály, klystýry, urinoterapie, nirvána, samsára,  pranajáma, Šiva, Šakti, Ježíš, Kršna, Ashtar Šeran, Ole Nydahl, transformace vědomí, nevědomí, nadvědomí, konopí, matka Země, Jung, Grof, Psychologie.cz :-)

Používání spirituality jakožto úžasného vehiklu pro cestu životem je tak svůdné. A navíc i vcelku módní. A proč ne. Enjoy spiritual games. Opravdu, bez ironie. Ten výčet výše neznamená podceňování uvedeného, chraň Buddha! Duchovní hry považuji za ty smysluplnější v té naší velké hře. V našem životě.

A pokud by se někdo zajímal, co je tedy skutečně třeba, když to skutečně myslíme vážně, co tedy vlastně stačí? S inspirací v zenovém příběhu je možné říct, že stačí tyto dvě a právě tyto: plná pozornost a soucit.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci