odemčené

Kdy dát ruce (a srdce) pryč

Čím komplikovanější a dramatičtější emoce, tím hlubší vztah? Může to být pravda, ale nemusí.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

18. 11. 2015

Proč najednou změnil své chování o 180 stupňů? Má mě rád, nebo mu jde jen o sex? Netlačím na něj moc? Proč se z toho galantního muže (milé ženy) stal najedou takový agresivní dominantní alfa samec (femme fatale)? Budu mluvit o manipulátorech, o lidech, kterým jde především o své uspokojení, o ovládání druhých, o zvyšování sebevědomí. Když vás takový vztah potká v době, kdy už chcete mít děti a rodinu, můžete se dostat na tenký led. Ještě horší je, když vás potká v době, kdy už děti a manžela máte.

Možná se vám také stalo, že jste v životě řešili dilema typu: Tento člověk mě velmi přitahuje, nemůžu jej dostat z hlavy, je naprosto nepředvídatelný a já jsem jím přímo posedlý/á. To musí být láska. Vlastně mi možná stojí za to pustit se s ním do milostného románku, možná se dokonce snížím k nahánění, svádění a nadbíhání mu, jenom pro ten jeden moment vzplanutí. Co na tom, že mám doma manžela/manželku (a děti), stejně si mě nevšímá, příliš pracuje nebo mě také podvedl/a. A tohle je něco daleko silnějšího, než mě kdy potkalo. 

Proč se ale chová tak divně? Proč mě jednou ignoruje a pak mě nahání? Vždyť by se mezi námi to napětí dalo krájet. Proč mi píše, jak je ze mě vzrušený a co všechno by se mnou strašně rád dělal, a když navrhnu společnou noc, nemá se k tomu, aby udělal ten krok? Nejspíš se bojí, aby se do mě nezamiloval. Nebo je možná jeho protějšek nemocný, a kdyby to zjistil, mohlo by mu to přitížit. Určitě ještě nikdy nebyl nevěrný, to se hned pozná, když si dal takovou práci se nejdříve vzájemně poznat, musí to být něco víc, začneme si odpovídat.

O co tady jde?

Možná vás to potkalo poprvé v životě, a tak si myslíte, že to je něco výjimečného. Že když jsou vztahy komplikované a je třeba nad nimi přemýšlet, jsou něco úžasného. Že čím víc na někoho myslíme, tím je to větší láska. Čím více tance před začátkem, tím hlubší vztah. Může to být pravda, ale nemusí. Někteří lidé umí jednoduché triky, aby to jako láska vypadalo, aby si protějšek nebyl jistý, o co jde, aby nad nimi musel přemýšlet. 

Jde o lov, adrenalin a vzrušení. Může se jednat o lidi s psychopatickými sklony, kterým jde o samotnou akci. Stejně tak se ale může jednat o sebevědomé dominantní muže nebo agresivní ženy, které chtějí ve svém životě zažít něco vzrušujícího nebo druhé ovládat či jimi manipulovat.

Pokud jste to nezažili, nejspíš jste měli zatím to štěstí na hodné partnery a jednoho takového si třeba vzali. Pak vám takové jednání přijde naprosto nepochopitelné a matoucí. Pokud si vztah založený na vášni, hrách a manipulaci prožijete jako mladí, jste později proti takovému vztahu obvykle imunní. Dokážete dešifrovat jasné signály a jdete od vztahu zavčas pryč. 

Nemusí se jednat o hysterické scény, ale pokud vztah vypadá jako latinskoamerická telenovela, chápu to jako signál, že bych v něm spokojený život neprožila. 

Horší je, pokud jste za mlada prožili poklidné vztahy. Pak může být setkání s člověkem, který je schopný lovec a hráč, devastující. Pokud se do takového člověka zamilujete a navážete s ním vztah, můžete hodně trpět. A nejspíš si nikdy nepřipustíte, že to nebyla obrovská láska, co vaše utrpení způsobilo.

Budou vámi zmítat prudké, naprosto protichůdné emoce a vy budete neustále vše analyzovat. Budete si myslet, že to, co je mezi vámi, je naprosto výjimečné a krásné. Nevíte, že ten druhý to tak má s každým, umí si to tak totiž zařídit. 

Jak tedy poznat, že na vztahu není něco v pořádku? Napíšu vám, jaké chování mě osobně odradí od dalšího pokračování.

  • Protějšek najednou otočí (anglicky se této technice „balení“ říká bait and switch): doteď to byl galantní muž a bavil se s vámi na úrovni, zajímal se o váš život, o práci, i když třeba jen povrchně, a choval se zdvořile. Když jej však poznáte blíže, už se tak zdvořile nechová, může být agresivní, často prosazuje svoji vůli, to, co říká, nekoresponduje s jeho činy. 
  • Otevřeně hovoří o sexu, rád popisuje sexuální fantazie. Pokud mě má muž rád, nedovolí si mluvit sprostě či o sexu, jestliže jsme již spolu nějakou interakci neměli a není si jistý, že je to vhodné. Pokud si dovolí zmínit něco o sexu, ještě než se dáme dohromady, jdu od vztahu (na intimnosti je čas později, když už se známe). Podle mě mi tím muž naznačuje, kam míří. Pokud mu jde jenom o sex, dělá rádoby vtipné poznámky na tuto adresu, a jestli mu to dovolím, bude je rozvíjet. Když jde protějšku o vás jako o člověka, bude se k vám chovat s úctou a snažit se ve vaší společnosti trávit čas (jít na oběd, spravit vám počítač, řešit pracovní problémy), ne vás využívat jako sexuální objekt (i když se mu hodně líbíte). Pokud jde pouze o fantazie a je to oboustranné, potom dobře, pouštíte se však na tenký led a možná je budete jednou chtít uskutečnit.
  • Dává dvojsmyslné komplimenty: spolu s obdivem mě zároveň tak trochu uráží. Podle mě další způsob, jak dát najevo, že někdo není ten pravý, ale rádi bychom s ním něco měli. Tohle vám člověk, pro kterého jste důležití, neřekne. Možná vás občas poškádlí, ale nebude to touto formou. Bude vás spíše podporovat a oceňovat, než že vás jednou větou ocení a hned taky shodí. Pokud vás často shazuje, je nejvyšší čas hnout se z místa. Jsou to přesně ty momenty, kdy se zarazíte a říkáte si „jak si to může dovolit“.
  • Dává obecné komplimenty, které nemají hloubku, nebo říká z legrace slova, která evokují vztah. Co tím myslím? Říká vám váš milenec, že jste úžasná, báječná a podobně, ale ve skutečnosti se až tak moc nezajímá, čeho jste dosáhla, jakým způsobem, a někdy vám přijde, že by to samé mohl používat pro kohokoli? Říká vám „ženo“, „miláčku“ nebo že vás vezme na „rande“, ale pak se nic neděje? Odpověď znáte.
  • Když něco potřebuji, musím říct někomu jinému. Lidé, kteří to nemyslí vážně, do vás obvykle nechtějí investovat. Každopádně na to, aby vám nezištně pomáhali ve svém volném čase, je neužije. Muži pak obvykle neplatí ani v případech, kdy se to sluší (když vás vezmou někam ven), ženy nechtějí investovat svůj čas.
  • Slova a činy nesouhlasí. Možná si kolikrát budete říkat, že vás přece musí mít rád, jinak by si s vámi pořád nepsal či se nesnažil vás získat zpět, když vztah ukončíte. Občas na sebe taky prozradí něco intimního (další trik jak navodit dojem blízkosti). Pak jsou okamžiky, kdy si říkáte, že mu o vás vůbec nejde, že je to sobec, který se stará pouze o sebe a své potřeby. Cítíte se využití a naštvaní. Sice vás to donutí přemýšlet, jak to vlastně mezi sebou máte, ale nepleťte si to s láskou. Je to způsob, jak se vám dostat do hlavy.
  • Příliš dramatický vztah. Nemusí se jednat o hysterické scény, ale pokud vztah vypadá jako latinskoamerická telenovela, s velkými problémy, přehnanými vyznáními a pak zase nejistotou, co bude dál, chápu to jako signál, že bych v něm spokojený život neprožila. Silné emoce jsou fajn, ale labilita a horská dráha pro mě již nejsou. Poklidný vztah chápu jako prioritu.

Máte sami nějaké tipy, jak rozpoznat, že se pouštíte na tenký led? Jaké chování vás od navázání vztahu spolehlivě odradí?

Manipulátora poznáte tak, že se vedle něj často necítíte dobře, ale vlastně nevíte proč: Život s manipulátorem

Články k poslechu

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

18. 11. 2015

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.