Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Nové věci kvalitu života nemění

Nakupování nových věcí není cestou ke štěstí. Že to víte? Nová studie vám dává za pravdu.

Auto, kozačky, plazmová televize? Nebo raději poznávací zájezd, jazykový kurz, přechod hor? Sanfranciská univerzita radí jednoznačně: investujte do zážitků.

„Šťastné vzpomínky vás nikdy neomrzí, zato věci ano,“ vysvětlil na webu ScienceDaily.com psycholog Ryan Howell ze San Francisco State University, který provedl se svými spolupracovníky jednoduchý výzkum: ptal se lidí na emoce spojené s jejich velkými nákupy.

Závěry studie potvrdily to, co nám zdravý rozum šeptá už dlouho. Žádný nový, drahý krám vám trvalé štěstí nepřinese. To, díky čemu jsme naživu, jsou naopak zážitky.

Podobný výzkum publikoval se stejnými závěry i tým Thomase Giloviche z newyorské Cornell University. „Představte si, že si koupíte velkou televizi a máte z ní radost. Pak ale přijdete ke mně a zjistíte, že mám ještě větší a kvalitnější obrazovku. To vás rozlítí a naštve. Jenže když odjedete na prázdniny do Karibiku a pak zjistíte, že jsem tam byl taky, pořád máte svoje vzpomínky, vaše osobní spojení s Karibikem, které nikdo jiný nemá, a to stále dělá zážitek výjimečným,“ řekl pro BBC.

Šest námětů k zamyšlení

Není těžké přijít na další důvody, proč je lepší méně utrácet za věci a více se v životě soustředit na sbírání zkušeností:

  1. Za zážitky mnohdy není nutné utrácet vůbec – vyrazit si s nejbližšími do příměstských lesů nebo na přírodní koupaliště můžete zadarmo. Muzea mívají dny otevřených dveří a v řadě divadel či klubů nemusíte platit vstupné.
  2. Společné zážitky mohou upevnit váš vztah nebo rodinu. Když dohromady sjedete řeku nebo se vyřádíte na paintballu, naučíte se lépe spolupracovat v krizových situacích, vybijete agresivitu a budete si mít později o čem povídat. Tohle vám nová televize nenabídne.
  3. O věci se budete bát po celou dobu, co je budete vlastnit. Mohou se rozbít, někdo je může ukrást nebo záměrně poškodit, nebudete vědět kam s nimi a bude vám líto se jich zbavit. O nastřádané zážitky vás nikdo nepřipraví. (S trochou černého humoru lze dodat: s výjimkou zhoršující se paměti.)
  4. Lidé jen málokdy litují zážitků – leda že se při nich stane nějaká nečekaná špatná věc. Naproti tomu se ke každé vlastněné věci dříve nebo později najde lepší alternativa – nové šaty po třech měsících zlevní na polovinu, nadupaný drahý herní počítač bude za rok zastaralý, realitka týden po tom, co koupíte velký dům, začne za stejnou cenu nabízet ještě větší a blíž centru. To samozřejmě nejsou argumenty pro to, abyste už neutráceli za věci, ale zkrátka nesmíte čekat, že vás učiní dlouhodobě šťastnými.
  5. Je to trochu banální zjednodušení, ale: zážitky z vás na rozdíl od věcí mohou udělat lepšího člověka. Při cestování, sportu nebo vzdělávání můžete nahlédnout sami do sebe, do jiných lidí i do jiných kultur, a vše pak mnohokrát využít.
  6. V Česku si nelze odpustit postřeh, že vám zážitky pravděpodobně nebude závidět tolik lidí jako luxusní zboží. Je jedno, jak poctivě pracujete, ale nové auto nebo boty určitě nějaký tupan ohodnotí oblíbenou otázkou: „Kde si na to nakradli?“
 Když ty samé peníze utratíte za rodinné večeře s dobrým vínem, lekce hry na kytaru nebo jazykové kurzy, báby z pavlače se o tom nikdy nedozví – a vy přitom pravděpodobně budete šťastnější.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že byste měli utrácet všechny svoje peníze za zážitky. Je důležité zaopatřit rodinu a je naprosto přirozené se jednou za čas potěšit nějakou zbytečnou hloupostí.

Pamatujte ale na to, že jen proto, že mají všichni kolem lepší auto, nemusíte utratit svůj roční plat za nový vůz. Udělá z vás hvězdu jen na pár týdnů. Cestování, vzdělávání se, čas strávený s rodinou vás naplní na celý život.

Další tipy na čtení:

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Rozhodnutí: potrat

Ničivé morální dilema přechází do období úzkosti. Výčitky míří i na muže, často oprávněně, říká …

26 min

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Jak zkrotit své démony

Přestaňte se jim vyhýbat. Přestaňte s nimi bojovat. Raději se s nimi naučte vycházet.

18 min

Otevřít audio sekci