Foto: Thinkstock.com
odemčené

Nové věci kvalitu života nemění

Nakupování nových věcí není cestou ke štěstí. Že to víte? Nová studie vám dává za pravdu.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek
Novinář na volné noze

20. 7. 2010

Auto, kozačky, plazmová televize? Nebo raději poznávací zájezd, jazykový kurz, přechod hor? Sanfranciská univerzita radí jednoznačně: investujte do zážitků.

„Šťastné vzpomínky vás nikdy neomrzí, zato věci ano,“ vysvětlil na webu ScienceDaily.com psycholog Ryan Howell ze San Francisco State University, který provedl se svými spolupracovníky jednoduchý výzkum: ptal se lidí na emoce spojené s jejich velkými nákupy.

Závěry studie potvrdily to, co nám zdravý rozum šeptá už dlouho. Žádný nový, drahý krám vám trvalé štěstí nepřinese. To, díky čemu jsme naživu, jsou naopak zážitky.

Podobný výzkum publikoval se stejnými závěry i tým Thomase Giloviche z newyorské Cornell University. „Představte si, že si koupíte velkou televizi a máte z ní radost. Pak ale přijdete ke mně a zjistíte, že mám ještě větší a kvalitnější obrazovku. To vás rozlítí a naštve. Jenže když odjedete na prázdniny do Karibiku a pak zjistíte, že jsem tam byl taky, pořád máte svoje vzpomínky, vaše osobní spojení s Karibikem, které nikdo jiný nemá, a to stále dělá zážitek výjimečným,“ řekl pro BBC.

Šest námětů k zamyšlení

Není těžké přijít na další důvody, proč je lepší méně utrácet za věci a více se v životě soustředit na sbírání zkušeností:

  1. Za zážitky mnohdy není nutné utrácet vůbec – vyrazit si s nejbližšími do příměstských lesů nebo na přírodní koupaliště můžete zadarmo. Muzea mívají dny otevřených dveří a v řadě divadel či klubů nemusíte platit vstupné.
  2. Společné zážitky mohou upevnit váš vztah nebo rodinu. Když dohromady sjedete řeku nebo se vyřádíte na paintballu, naučíte se lépe spolupracovat v krizových situacích, vybijete agresivitu a budete si mít později o čem povídat. Tohle vám nová televize nenabídne.
  3. O věci se budete bát po celou dobu, co je budete vlastnit. Mohou se rozbít, někdo je může ukrást nebo záměrně poškodit, nebudete vědět kam s nimi a bude vám líto se jich zbavit. O nastřádané zážitky vás nikdo nepřipraví. (S trochou černého humoru lze dodat: s výjimkou zhoršující se paměti.)
  4. Lidé jen málokdy litují zážitků – leda že se při nich stane nějaká nečekaná špatná věc. Naproti tomu se ke každé vlastněné věci dříve nebo později najde lepší alternativa – nové šaty po třech měsících zlevní na polovinu, nadupaný drahý herní počítač bude za rok zastaralý, realitka týden po tom, co koupíte velký dům, začne za stejnou cenu nabízet ještě větší a blíž centru. To samozřejmě nejsou argumenty pro to, abyste už neutráceli za věci, ale zkrátka nesmíte čekat, že vás učiní dlouhodobě šťastnými.
  5. Je to trochu banální zjednodušení, ale: zážitky z vás na rozdíl od věcí mohou udělat lepšího člověka. Při cestování, sportu nebo vzdělávání můžete nahlédnout sami do sebe, do jiných lidí i do jiných kultur, a vše pak mnohokrát využít.
  6. V Česku si nelze odpustit postřeh, že vám zážitky pravděpodobně nebude závidět tolik lidí jako luxusní zboží. Je jedno, jak poctivě pracujete, ale nové auto nebo boty určitě nějaký tupan ohodnotí oblíbenou otázkou: „Kde si na to nakradli?“
 Když ty samé peníze utratíte za rodinné večeře s dobrým vínem, lekce hry na kytaru nebo jazykové kurzy, báby z pavlače se o tom nikdy nedozví – a vy přitom pravděpodobně budete šťastnější.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že byste měli utrácet všechny svoje peníze za zážitky. Je důležité zaopatřit rodinu a je naprosto přirozené se jednou za čas potěšit nějakou zbytečnou hloupostí.

Pamatujte ale na to, že jen proto, že mají všichni kolem lepší auto, nemusíte utratit svůj roční plat za nový vůz. Udělá z vás hvězdu jen na pár týdnů. Cestování, vzdělávání se, čas strávený s rodinou vás naplní na celý život.

Další tipy na čtení:

Články k poslechu

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

20. 7. 2010

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.