Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Červenám se: Kultivujte vaše vlastnosti.

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Jsem na střední škole a často se červenám. A to i p…

Stanislava Ševčíková, Psychoterapeutka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

12. 11. 2013

12. 11. 2013

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu. Jsem na střední škole a často se červenám. A to i při obvyklých situacích.

Jsem z toho nešťastná.

Často mi dělá problém se bavit s osobou opačného pohlaví, nebo když se mluví o sexu a jiných citlivých věcech. Také se mi stává, že přijde do třídy učitel a já zčervenám. Také jsem se přistihla, když jsem se červenala u pokladny při placení.

Červenání přichází z ničeho nic. Nebo když někdo někomu přeje k narozeninám, tak zčervenám. A nevím proč.

Je to jakoby pocit zmatenosti v daných situacích, kdy mám pocit, že potřebuji utéci někam pryč, aby si někdo nevšiml, že jsem červená. Trápí mě to natolik, že doma i brečím, protože nevím, proč se mi to stává a proč jsem taková.

Předem děkuji za odpověď.

Lenka

Názor odborníka


Dobrý den, Lenko,

oceňuji vaši odvahu pokusit se najít pomoc pro své trápení, to také není u každého člověka, nejen mladého, zcela běžné a samozřejmé.

Na červenání zkuste následující instrukci. Chviličku předtím, než přijde učitel do třídy, než budete před pokladnou nebo v dalších situacích, v nichž už červenání určitě očekáváte,si v duchu řekněte: „Teď se před tímto člověkem začervenám tak, jak to ještě nikdy nikdo neviděl. Budu nejčervenější studentka, kterou si kdo dovede představit.“  Pak dejte vědět, co nastalo…

Lenko, z vašeho dopisu vnímám, že jste velmi citlivá a vnímavá dívka a stojí za to tyto cenné vlastnosti kultivovat, testovat jejich hranice, jejich silné a slabé stránky. Slabé stránky reflektovat a pomalu odstraňovat, silné stránky vnímat a vyzdvihovat. V životě se tyto schopnosti docela hodí a mohou se stát druhými vyhledávanými, možná i více než ty jiné vlastnosti ceněné dříve.  Citliví a vnímaví lidé dovedou nejen vnímat, kdy něco není příjemné jim samým, ale i druhým lidem okolo nich, což nedovede také každý.

Když by vaše potíže trvaly nadále, určitě bych vám doporučila vyhledat i psycholožku či psychoterapeutku a zkusila bych společně hledat porozumění sobě a svému prožívání.

Přeji vše dobré,

Stanislava Ševčíková

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.