Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Červenám se: Kultivujte vaše vlastnosti.

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Jsem na střední škole a často se červenám. A to i p…

Stanislava Ševčíková 12. 11. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu. Jsem na střední škole a často se červenám. A to i při obvyklých situacích.

Jsem z toho nešťastná.

Často mi dělá problém se bavit s osobou opačného pohlaví, nebo když se mluví o sexu a jiných citlivých věcech. Také se mi stává, že přijde do třídy učitel a já zčervenám. Také jsem se přistihla, když jsem se červenala u pokladny při placení.

Červenání přichází z ničeho nic. Nebo když někdo někomu přeje k narozeninám, tak zčervenám. A nevím proč.

Je to jakoby pocit zmatenosti v daných situacích, kdy mám pocit, že potřebuji utéci někam pryč, aby si někdo nevšiml, že jsem červená. Trápí mě to natolik, že doma i brečím, protože nevím, proč se mi to stává a proč jsem taková.

Předem děkuji za odpověď.

Lenka

Názor odborníka


Dobrý den, Lenko,

oceňuji vaši odvahu pokusit se najít pomoc pro své trápení, to také není u každého člověka, nejen mladého, zcela běžné a samozřejmé.

Na červenání zkuste následující instrukci. Chviličku předtím, než přijde učitel do třídy, než budete před pokladnou nebo v dalších situacích, v nichž už červenání určitě očekáváte,si v duchu řekněte: „Teď se před tímto člověkem začervenám tak, jak to ještě nikdy nikdo neviděl. Budu nejčervenější studentka, kterou si kdo dovede představit.“  Pak dejte vědět, co nastalo…

Lenko, z vašeho dopisu vnímám, že jste velmi citlivá a vnímavá dívka a stojí za to tyto cenné vlastnosti kultivovat, testovat jejich hranice, jejich silné a slabé stránky. Slabé stránky reflektovat a pomalu odstraňovat, silné stránky vnímat a vyzdvihovat. V životě se tyto schopnosti docela hodí a mohou se stát druhými vyhledávanými, možná i více než ty jiné vlastnosti ceněné dříve.  Citliví a vnímaví lidé dovedou nejen vnímat, kdy něco není příjemné jim samým, ale i druhým lidem okolo nich, což nedovede také každý.

Když by vaše potíže trvaly nadále, určitě bych vám doporučila vyhledat i psycholožku či psychoterapeutku a zkusila bych společně hledat porozumění sobě a svému prožívání.

Přeji vše dobré,

Stanislava Ševčíková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.