Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Dvě osobnosti: Co potřebujete a co vám brání psát dopis v první osobě?

Dříve jsem mívala deprese a poruchy spánku, s antidepresivy se to ale zlepšilo. Nyní žiji v za…

Jakub Jura, Psycholog, psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

18. 4. 2011

18. 4. 2011

Dříve jsem mívala deprese a poruchy spánku, s antidepresivy se to ale zlepšilo. Nyní žiji v zahraničí a antidepresiva už neberu.

Posledních pár měsíců u sebe pozoruji, jako bych v sobě měla dvě osobnosti. Obě jsou stále já, ale emotivitou a uvažováním jsou zcela rozdílné.

Ta první je silná, sebevědomá a dokáže cokoliv. Má ráda společnost lidí a je ambiciózní. Ví, co chce a jde si za tím. Má se moc ráda na to, aby si ublížila. Nepotřebuje emoční pouta jako lásku nebo kontakt s rodinou. Ve své hlavě se vidím jako krásná a zdravá.

Ta druhá „já“ je slabá. Sužuje ji úzkost, která mi drtí hrdlo a nutí mě brečet. Nemůžu dýchat, nemůžu spát. Spím jen dvě až tři hodiny denně. Ta druhá miluje svého přítele, chce být s rodinou a dokonce chce i děti – kdežto ta první děti nesnáší. Ta druhá nemůže jít ven, jako kdyby mi něco bránilo.

Když jsem ta druhá, nevidím žádnou budoucnost. Je to beznadějné a já přemýšlím i o tom, jak se zabít. Když se k tomu ale odvážím, většinou přijde ta první a ta ví, jak věci vyřešit.

Ztratila jsem kvůli té druhé práci. Nemohla jsem se na nic soustředit, byla jsem moc unavená a pořád jsem brečela. Nemůžu si teď dovolit platit pojištění a mám cukrovku, takže peníze raději utratím za inzulín.

S cukrovkou jsem naprosto smířená. Nikdy jsem se neviděla jako diabetik, ale jako zdravý člověk. Horší je, že svoji nemoc přestávám zvládat. Zapomínám si píchat inzulín a měřit si cukr. Přemýšlím o odjezdu do Čech, ale ta první si věří, že to tady zvládne a ta druhá se bojí, že to nezvládne v Čechách.

Anna

Názor odborníka


Dobrý den, Anno,

s jistou zvědavostí jsem si přečetl váš dopis. Píšete zde o tom, co prožíváte a také jak to prožíváte. O tom, co děláte i neděláte. Téměř za každou vaší větou si ale kladu otázku, kterou za vás nemohu zodpovědět.

Proč jste tento text napsala do internetové poradny a přitom nepoložila žádnou otázku? Při osobním kontaktu by bylo možné se zeptat – takto mohu pouze odhadovat.

Potřebujete se jen svěřit? Nebo jste potřebovala popsat váš duševní stav a ujasnit si tím myšlenky? Ptáte se, co s tím máte dělat? Zvládáte svou situaci sama, nebo tímto způsobem voláte o pomoc? Anebo se ptáte na něco úplně jiného? Já to nevím. Pokud je váš text zoufalým voláním o pomoc, potom vám doporučuji – vyhledejte bezodkladně psychologa či psychiatra (tam, kde se právě zdržujete). Ostatních otázek je příliš, než abych si na ně sám odpovídal a doufal, že půjdu správným směrem.

Mohu vám dát místo toho zpětnou vazbu o tom, jak na mě váš text působí. Čtení vašeho „dotazu“ mě vede do jisté rozpolcenosti. Roztáčí psychologické přemýšlení o obsahu vašeho textu, avšak točí se naprázdno – nemá co pohánět. Nakonec ani nevím, která z vašich osobností to píše. Mám pocit, že nějaká třetí, nebo spíše jediná. Pokusím se připojit otázku.

Co vás vede k tomu, že o sobě hovoříte ve třetí osobě (ta první, ona se má ráda …)? Je to jen básnická licence? Přesto si kladu otázku, jaký duševní stav odpovídá vašemu vyjadřování se o svých dvou osobnostech a psaní o sobě ve třetí osobě. Lidé občas o sobě mluví ve třetí osobě, když to, o čem hovoří, nechtějí spojit se sebou, resp. by to dokonce rádi od sebe oddělili. Co potřebujete k tomu, abyste dopis mohla psát následujícím způsobem:

„Jednou se cítím silná, sebevědomá a dokážu cokoliv. Mám ráda společnost lidí, jsem ambiciózní, vím, co chci, a jdu si zatím. Mám se moc ráda na to, abych si ublížila. Nepotřebuji emoční pouta jako lásku nebo kontakt s rodinou. Ve své hlavě se vidím jako krásná a zdravá.“

Přeji vám, ať vše dobře zvládnete.

S pozdravem,

Jakub Jura

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.