Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Kdy říct dceři pravdu o otci? Co nejdříve, ale připravte si odpovědi.

Dobrý den, již delší dobu řeším uvnitř sebe otázku, kdy, tedy v jakém věku, je nejvhodnějš…

Pavla Koucká

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

14. 10. 2015

14. 10. 2015

Dobrý den,

již delší dobu řeším uvnitř sebe otázku, kdy, tedy v jakém věku, je nejvhodnější doba říci dceři pravdu o tom, kdo je její biologický otec. Teď je jí 8 let, chodí do druhé třídy a je docela vnímavá a chytrá, nicméně uvnitř dost citlivá a zranitelná duše.

Se svým biologickým otcem se viděla pouze jako malá, ale řádně na ni platí výživné, posílá ji dárky k narozeninám i k Vánocům a zajímá se o ni, ale nyní se již 3 roky neviděli. Od jejích 7 měsíců ji vychovával jiný otec, který bohužel před 3 roky tragicky zahynul a kterého si pamatuje. Nyní přes rok žijeme v novém vztahu, příteli říká táto, má ho moc ráda, ale za svého otce považuje toho zemřelého.

Chci se prosím zeptat, kdy je optimální věk dítěti říci pravdu – už jen proto, že ji nemohu říci, od koho má ty krásné dárky… Ale zase se bojím, že bude pravdou zklamaná. Děkuji moc za vaši odpověď.

Dana

Názor odborníka


Milá Dano,

z vašeho dopisu mám dojem, že máte potřebu, ale i obavu dceři říci pravdu o jejím biologickém otci. Ráda bych vám pomohla obavu překonat a pravdu sdělit.

Zkušenost totiž praví, že takovéto skutečnosti lépe přijímají děti menší. Adoptivní rodiče dnes mají dokonce ze zákona povinnost své děti seznámit s tím, že jsou osvojené, nejpozději do zahájení školní docházky. Celkově vás tedy chci motivovat, abyste sdělení pravdy již neodkládala.

Jen jednu věc ještě doporučuji udělat, než dceři pravdu povíte: rozmyslete si, jak odpovíte na otázky, které ji docela přirozeně napadnou. Proč jste jí tak dlouho pravdu neřekla? Proč jste se s jejím biologickým otcem rozešli? Proč se s ním nevídá?

Na tyto otázky byste jí měla srozumitelně, a přitom pravdivě odpovědět. Nemusíte pochopitelně (a ani byste neměla) líčit dopodrobna důvody rozchodu či špatné vlastnosti jejího biologického otce. Dcera by však měla rámcově pravdu znát – už proto, aby se třeba nezačala domnívat, že důvodem rozchodu byla ona. Nám dospělým to přijde nelogické, ale perspektiva dětí je jiná, a mnohé děti opravdu pociťují (nesmyslnou) vinu za rozchod rodičů.

Též počítejte s tím, že dcera může projevit přání svého biologického otce poznat. Je to možné? Co dceři odpovíte? Též mě napadá: z vašeho dopisu vyplývá, že do svých pěti let vaše dcera svého biologického otce vídala. Kým pro ni v tu dobu byl? A proč kontakty ustaly?

Obáváte se negativních pocitů dcery. To se stává. Píšete o strachu ze zklamání,  a může se objevit i zmatek či hněv. Neměl by to však být důvod dceři pravdu nadále tajit. Je to pravda o jejím životě, a ona má právo ji znát. Navíc je možné i to, že v pocitech dcery bude i radost: skutečnost „ten, kdo mě zplodil, žije“ je možné nahlížet jako dobrou zprávu. Další možnou pozitivní emocí je úleva – děti často tak nějak tuší, že se věci mají jinak, ale nevědí jak. A pak jim to najednou do sebe zapadne.

Přeji vám odvahu a věřím, že se vám uleví,

Pavla Koucká

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.