Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna

Manžel mi vzal dceru

Nejde změnit někoho, kdo o změnu nestojí. Co je tedy možné udělat?

Pavel Král

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

7. 9. 2016

7. 9. 2016

Dobrý den, můj bývalý manžel v době rozvodu vzal dceru a já jsem ji 6 let neviděla… Zmanipuloval ji proti mně, nechtěla mě vidět. Po 6 letech se ke mně vrátila, protože manžel zemřel při autonehodě.

Dcera je narušená, chce nadměrnou pozornost, větší než dávám dalším dvěma dcerám. Má pocit, že bych jí měla nahradit těch šest let odloučení… Ale to nijak nejde, nemohu ostatní dcery odstrčit a ji upřednostňovat.

Dceři bylo 8, když mi ji manžel vzal, vrátila se ve 14 a dnes je jí 26 a stále s tím bojujeme, ale návštěvu odborníka nechce ani slyšet. Nevím, jestli mi někdo dokáže pomoci, je zlá, kope kolem sebe a dělá si samý nepřátele…

To, že mi vzal manžel dceru, byl trest za to, že jsem od něj odešla. Nedalo se mu vysvětlit, že vzal dítěti mámu, stále křičel ty nejsi žádná máma. A ona i já za za to teď trpíme…

Ketryn, 45 let

Názor odborníka

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz i za důvěru. Musím se přiznat, že si nejsem úplně jist, na co se vlastně ptáte. Zda na to, jak pomoci sobě, nebo na to, co lze udělat pro Vaši dceru, či na to, co udělat pro vás obě. V psychoterapii platí, že pokud pro ni někdo není motivován, těžko může být úspěšná. A pak také to, že při ní nelze měnit (či léčit) někoho jiného.

11. listopadu 2021

Poznej svůj strach (přednáška)

Martin Sedláček

Jinými slovy, pokud dcera o návštěvě odborníka nechce ani slyšet, těžko pro ni v tuto chvíli něco udělat. Jediný, kdo se může změnit (dělat věci jinak), jste Vy. Lidská interakce bývá komplementární a v konfliktech má každý svou roli. Pokud budete Vy hrát tu svou jinak, bude muset nějaká změna nastat i u Vaší dcery.

Jaká změna to bude, nelze předem říci. Možná, že se změní, možná Vás opustí, možná… Ale je také možné, že Vy změníte svůj pohled na věc. Že se smíříte s tím, jaké věci jsou, že si přestanete vyčítat, co jste mohla udělat jinak, že si řeknete, že jste udělala vše, co jste udělat mohla a to, co se děje, není Vaše vina… Držím Vám palce,

Pavel Král

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Pavel Král

Klinický psycholog, psychoterapeut, hypnoterapeut, soudní znalec

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.