Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna

Manžel mi vzal dceru

Nejde změnit někoho, kdo o změnu nestojí. Co je tedy možné udělat?

Pavel Král 7. 9. 2016

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, můj bývalý manžel v době rozvodu vzal dceru a já jsem ji 6 let neviděla… Zmanipuloval ji proti mně, nechtěla mě vidět. Po 6 letech se ke mně vrátila, protože manžel zemřel při autonehodě.

Dcera je narušená, chce nadměrnou pozornost, větší než dávám dalším dvěma dcerám. Má pocit, že bych jí měla nahradit těch šest let odloučení… Ale to nijak nejde, nemohu ostatní dcery odstrčit a ji upřednostňovat.

Dceři bylo 8, když mi ji manžel vzal, vrátila se ve 14 a dnes je jí 26 a stále s tím bojujeme, ale návštěvu odborníka nechce ani slyšet. Nevím, jestli mi někdo dokáže pomoci, je zlá, kope kolem sebe a dělá si samý nepřátele…

To, že mi vzal manžel dceru, byl trest za to, že jsem od něj odešla. Nedalo se mu vysvětlit, že vzal dítěti mámu, stále křičel ty nejsi žádná máma. A ona i já za za to teď trpíme…

Ketryn, 45 let

Názor odborníka

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz i za důvěru. Musím se přiznat, že si nejsem úplně jist, na co se vlastně ptáte. Zda na to, jak pomoci sobě, nebo na to, co lze udělat pro Vaši dceru, či na to, co udělat pro vás obě. V psychoterapii platí, že pokud pro ni někdo není motivován, těžko může být úspěšná. A pak také to, že při ní nelze měnit (či léčit) někoho jiného.

28. dubna. – 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Jinými slovy, pokud dcera o návštěvě odborníka nechce ani slyšet, těžko pro ni v tuto chvíli něco udělat. Jediný, kdo se může změnit (dělat věci jinak), jste Vy. Lidská interakce bývá komplementární a v konfliktech má každý svou roli. Pokud budete Vy hrát tu svou jinak, bude muset nějaká změna nastat i u Vaší dcery.

Jaká změna to bude, nelze předem říci. Možná, že se změní, možná Vás opustí, možná… Ale je také možné, že Vy změníte svůj pohled na věc. Že se smíříte s tím, jaké věci jsou, že si přestanete vyčítat, co jste mohla udělat jinak, že si řeknete, že jste udělala vše, co jste udělat mohla a to, co se děje, není Vaše vina… Držím Vám palce,

Pavel Král

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Pavel Král

Klinický psycholog, psychoterapeut, hypnoterapeut, soudní znalec

www.psychologickeporadenstvi.com/cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.