Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Myslím, že mám schizofrenii: Žijete v uzamčeném světě?

Zdravím, už přes jeden rok mám problémy, které se blbě popisují, a proto nedokážu získat p…

Kateřina Victorinová 25. 3. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Zdravím,

už přes jeden rok mám problémy, které se blbě popisují, a proto nedokážu získat pomoc.

Tak jsem si jednou prohlížel net a narazil jsem na schizofrenii, ve které jsem se našel: popisuje to problémy, které mám. Nakonec jsem se koukl na typy schizofrenických onemocnění, kde jsem sám sebe uviděl právě v katatonní schizofrenii.

Je to divné, ale v katatonní schyzofrenii sám sebe nacházím ve všech bodech. Pak jsem ještě četl dál a narazil jsem na paranoidní a simplexní. Nemám žádné zrakové a ani sluchové halucinace, jen mám opravdu někdy pocit, že mě ostatní pomlouvají. Když mi třeba pomohou, tak mám zase pocit, že mi pomáhají neradi, nebo to dělají jen proto, abych nebyl uražený.

Podle přátel jsem vztahovačný, což je u paranoidní schizofrenie také typické. Jinak žádné hygienické problémy nemám.

Popíši vám své denní chování (v tom nejhorším případě): Ráno jedu se svým kamarádem do školy a ve chvíli kdy nastoupí, mám pocit, že mu tam vadím. Řekneme si čau a on se třeba zeptá, jestli něco nepíšeme. Já mu normálně odpovím, ale i přesto si myslím, že jsem ho něčím urazil. Poté se – nevím proč – stydím dál komunikovat (nevím, o čem se s ním bavit) i přesto, že se známe už tři roky.

Přijdu do školy a mám pocit, že si nikdo nevšímá mé přítomnosti. Ten kamarád, se kterým ráno jezdím… nevím proč, ale když není v mé přítomnosti, tak se normálně bavím. A když pak přijde, tak mám pocit, že mě něco uvězní. Zase nevím, co říkat. Prostě tam jen tak začnu stát, koukám do země a o ničem nepřemýšlím. Je to schizofrenie?

Martin

Názor odborníka


Dobrý den, Martine.

Podle vašeho popisu bych se alespoň prozatím schizofrenie nebála. Vaše pocity jsou možná trochu zvláštní. Asi jste opravdu vztahovačný a váš odstup od kamaráda je objektivně zbytečný. Ale není mi jasné, v kterých bodech katatonní schizofrenie jste se našel. Každopádně bych vám přála, aby se vaše domněnka nepotvrdila.

Z vašeho popisu mi připadá vhodné navštívit odborníka, nejlépe psychiatra a znovu mu vše popsat. Píšete to pěkně, přehledně, nevím tedy, proč by to měl být problém u lékaře. Pokud je pro vás komunikace těžká, vezměte klidně tento vytištěný e‑mail a určitě se to zvládne. Jsme zvyklí na těžkosti v komunikaci a je to naše práce, umět se dorozumět.

K obecnému popisu schizofrenie mám jen tolik, že je to závažná duševní porucha, kdy vjemy, pocity, myšlení a vztahy jsou velmi narušené. Dochází k jakémusi rozpojení pocitů, myšlení, osobnosti. Lidé s touto poruchou často žijí vztaženi a uzamčeni do svého světa, často s okolím nekomunikují vůbec, málokdy je to subjektivně trápí.

Jsou ale různé formy, typy, různé průběhy a intenzity tohoto onemocnění. Proto opravdu raději přijďte osobně a v klidu probereme vše potřebné. To, že máte zájem si rozumět a že nejste spokojen se svou komunikací, vidím jako pozitivní znamení.

Mějte se zatím dobře.  S pozdravem KV
 

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.