Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna

Nedokončená přiblížení

Muži, které potkávám, nechtějí navázat vážný vztah. Co mám změnit?

Leona Dyrehauge 25. 6. 2018

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Byla jsem už několikrát hodně a dlouho zamilovaná. Ale nikdy jsem s nikým nechodila. Ve všech případech se mnou kluci flirtovali, lehce se mě dotýkali apod., ale jakmile jsem jim dala najevo, že se mi líbí, přestali se se mnou vídat, vyhýbali se mi a začali mít výmluvy.

Přitom nejsem z těch, které by klukům dovolily vše, spíše naopak. Pokud je mi s dotyčným dobře, sem tam mu něco dovolím, ale nezacházím daleko. Svou náklonnost dávám najevo, ale už jsem z těchto situací frustrovaná a při možném začátku dalšího vztahu nejsem schopná druhému důvěřovat, že by vztah se mnou myslel vážně, už se nechci zase spálit, proto jsem opatrná.

Ráda bych věděla, čím to je, co můžu změnit, abych konečně našla vztah s někým, kdo si mě bude vážit a s kým mi bude dobře.

Sad, 22 let

Názor odborníka

Dobrý den,

děkuju za váš dotaz. Musím říct, že mě trochu rozesmutnil, protože mám pocit, že je toho dnešní doba plná. Máme tu takovou krizi přibližování se, intimity a důvěry.

Chceme toho druhého, ale v podstatě jen tehdy, dokud on nechce nás. Jakmile projeví zájem, utečeme. Přibližování nás děsí, a tak máme milión výmluv, proč s tímhle nebýt a s touhle taky ne. Raději trávíme čas s kamarády nebo mobilem.

Otázkou je, jak to máte s blízkostí a důvěrou vy. Zamilujete se, něco proběhne, ale nikdy nedojde k většímu sblížení. Jde mi hlavou, jaké typy mužů si vybíráte. Jestli to právě třeba nejsou muži, kteří sami mají určitou obavu z blízkosti a taky třeba cítí vaši obavu. A tak v momentu, kdy by ke sblížení mohlo dojít, odcházejí. A vám to znovu a znovu potvrdí, že přibližování je potřeba se bát, protože hele, jak je nebezpečné.

Nepovedené přiblížení bolí. To vám asi nemusím vyprávět. Přijde mi, že jste v tom svém strachu už zacyklená a chtělo by to pomaloučku, polehoučku rozplést. Fajn by to bylo na psychoterapii.

Můj způsob by byl se taky podívat na to, jakou blízkost jste zažívala a zažíváte se svými rodiči a rodiče mezi sebou. Vaše zážitky by nám mohly napovědět, proč se vám ve vztahovosti a intimitě nedaří.

Jste velmi mladá, neváhala bych a pořádně bych si na to posvítila.

Leona

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Leona Dyrehauge

Klinická psycholožka a psychoterapeutka

www.naterapii.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.