Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Neumím být věrná: Potřebujete najít sama sebe.

Již několik měsíců u sebe pozoruji naprosto rozpolcené názory, stavy a typy chování. Celé …

Dominika Večerková

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

11. 4. 2013

11. 4. 2013

Již několik měsíců u sebe pozoruji naprosto rozpolcené názory, stavy a typy chování.

Celé to začalo, když jsem poprvé podvedla přítele, se kterým jsem byla téměř dva roky. Musím dodat, že jsem ho podvedla vědomě a následoval rozchod. Načež jsem si asi za půl roku našla přítele nového, do kterého jsem zamilovala.

Avšak po několika týdnech jsem políbila jiného. O pár týdnů později následoval další polibek. Pár dní na to sex zase s někým jiným. V posledních týdnech jsem cítila, že bych už mohla být věrná a mít plnohodnotný vztah, ale před pár dny jsem se zase vyspala s jiným. Pořád si říkám, jak bych chtěla někoho, kdo by mě měl vážně rád.

Přemýšlím, jestli to není jistou fixací na otce, vzhledem k tomu, že mi nikdy nijak neprojevoval lásku a trávil se mnou velmi málo času, měla jsem pocit, že mě nemá rád a jeho lásku si musím vydobýt.

Také v tom asi velkou roli hraje alkohol, protože všechny tyto incidenty se staly, když už jsem měla popito, ovšem věděla jsem, co dělám.

Své chování si nedokážu vysvětlit a pořád si kladu otázku, proč to dělám.

Děkuji za odpověď.

Monis

Názor odborníka


Milá Monis,

ptáte se, proč nedokážete být věrná a kladete si otázku, proč to děláte, proč své partnery podvádíte. Pozitivní už je jen fakt, že situaci takto reflektujete, snažíte se ji pochopit a hledáte řešení.

Ve vašem věku je zcela normální, že máte rozpolcené stavy a názory, vaše osobnost se totiž vyvíjí, vy hledáte své místo ve světě, hledáte sama sebe, hledáte také lásku a porozumění, ale někdy zřejmě špatným způsobem.

Monis, když jste podvedla poprvé, bylo to proto, že už jste do přítele nebyla zřejmě zamilovaná, alespoň tak jsem si to interpretovala vzhledem k tomu, že píšete, že jste se následně rozešli. Tento váš první prohřešek proti věrnosti ve vás zřejmě odstartoval něco, co bychom mohli nazvat experimentováním či hledáním té „pravé lásky“, mužské přítomnosti a pochopení. Je běžné, že v období adolescence navazujeme častěji milostné vztahy, zkoušíme nové věci, velmi rychle dokážeme pro někoho vzplanout a stejně tak i vyhasnout.

Píšete také o otci. Přikláním se k tomu, že bez hlubšího poznání situace nemohu objektivně usuzovat, ale je obecně známo, že dívky, kterým otec neprojevoval hlavně v období prepubertálním a pubertálním dostatek zájmu a lásky, inklinují k častějšímu střídání partnerů a povrchnějším vztahům.

Dle mého názoru je jednou z nejdůležitějších věcí v životě uvědomování a uvědomění. Pokud vy víte, že děláte něco, co je v rozporu s vaší osobností a filozofií, můžete s tím pracovat mnohem snáz než člověk, který si to neuvědomuje a nedokáže to reflektovat. Zastávám názor, že každý se může změnit, musí však chtít. Ten, kdo se změnit nechce, se nikdy nezmění.  

Další věc, o které píšete, je alkohol. Člověk si mnohdy myslí, že má po střídmém požití alkoholu vše plně pod kontrolou, ale i malé množství může zkreslovat naše vnímání. Alkohol nás rozvazuje a mění naše hranice. V opilosti nemyslíme na následky, alkohol také popouští uzdu – nemluvný člověk začíná hovořit, stydlín se stává středem pozornosti, milý člověk se mění v nadávajícího a někdo prostě inklinuje k tomu, být nevěrný.

Monis, věřím, že se vše postupně uklidní a vyladí, ale každopádně, pokud byste měla i nadále špatný pocit, který by vás omezoval v každodenním bytí, navštivte odborníka, který s vámi vše probere a pokusí se společně s vámi najít cestu k větší spokojenosti.

Dominika

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.