Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Ničí mě vztah se ženatým mužem: Snažte se svoji situaci plně přijmout.

Dobrý den, již dva roky jsem ve vztahu s mužem, který je o 14 let starší než já, má dvě dě…

Radka Gottwaldová, Absolventka psychologie

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

18. 11. 2015

18. 11. 2015

Dobrý den,

již dva roky jsem ve vztahu s mužem, který je o 14 let starší než já, má dvě děti a manželku. Můj milenec je inteligentní a charismatický muž, který má, co se týče milenek, bouřlivou minulost. A to je kámen úrazu. Nečekám, že se kvůli mně rozvede a ani nečekám, že se změní, neočekávám ani žádné požehnání či rozhřešení, píši jen kvůli sobě.

Jsme kolegové a děláme na společném projektu, tudíž spolu trávíme všechny všední dny, někdy i noci. Jsem odjakživa žárlivá, takže zvědavost mi nedala a koukla jsem se mu do mobilu i do počítače. Bylo to už dávno, ale já zjistila, že nejsem jeho jediná milenka a své zálety na „jednu noc“ si hledal na internetových chatech.

Jsem mladá (troufám si říct i perspektivní), svobodná a inteligentní žena, takže je mi jasné, že takoví lidé se nezmění, a také vím, že to samé by dělal i mně, kdybych se stala jeho ženou. Jenže nevím, „jak z kola ven“. Nedokážu si představit život bez něj, ale zároveň mě to vše ubíjí. Jsme skvělí kamarádi i partneři, jen tam je to velké ALE. Chvílemi mám pocit, že se zblázním. Mám tendenci ho neustále kontrolovat a někdy mě samotnou děsí mé myšlenky.

Nechci jej dusit, proto své pocity snažím skrývat, jenže cítím, že mi to totálně narušuje psychiku i vztahy k okolí. Stala se ze mě podezíravá a zakomplexovaná osoba. Vím, že jediná rada a pomoc je rozchod, jenže to já zatím nedokážu, jelikož jsem do něj stále zamilovaná. Prosím, existují nějaké metody, jak získat zpátky ztracenou důvěru a především sebeúctu? Děkuji moc.

Petra

Názor odborníka


Dobrý den a děkuji za důvěru.

Ptáte se, jestli existují nějaké metody, jak získat zpět ztracenou důvěru a sebeúctu. Ano, existují způsoby, jak s druhými budovat důvěru a jak si budovat sebeúctu. Dalo by se říci, že nejlepší by bylo:

 • nechodit se zadanými muži,

 • nebýt jednou z desítek milenek, 

 • nerozbíjet manželství druhým,

 • dokázat přemýšlet i racionálně, ne pouze pod vlivem emocí,

 • vážit si druhého i s jeho nedostatky a akceptovat svoji roli ve vztahu k němu nebo vztah ukončit,

 • co se týká důvěry mezi partnery – nezačínat vztah podváděním někoho dalšího,

 • vědět, že je partner upřímný člověk, kterému se dá věřit,

 • otevřeně komunikovat partnerovi svá přání, pocity a touhy,

 • nastavit si hranice na začátku vztahu (kolik dalších milenek je v pořádku).

Tyto rady vám v tuhle chvíli ale asi příliš nepomohou. Jak si tedy teď můžete pomoci? Pokud si najdete zadaného partnera, neměla byste mít ambice mu rozbíjet rodinu. Pokud je to partner na sex a měl by milenky tak jako tak, dobře, tím jste jeho vztah a rodinu nijak nenarušila, někteří muži budou mít vždy milenky a bez nich by byli méně spokojení v manželství (alespoň to často tvrdí). Většinou lze tyto typy detekovat před vztahem samotným. Pokud však aspirujete na rozbití rodiny milence (i když píšete, že ne), pro kterého jste jedna z mnoha, máte před sebou nelehký úkol.

Co můžete dělat, abyste se vymanila ze situace, v níž jste se ocitla? Vy racionálně víte, jaký partner je, chápete svoji situaci, nejste ji však schopná přijmout emocionálně. Nedokážete si představit, že to najednou skončí. V této chvíli bych vám poradila, abyste počkala, až to budete schopna přijmout emocionálně, možná si našla terapeuta, který by vám pomohl na této cestě a byl vám oporou. Až budete schopna přijmout, že nemusíte být jedna z několika, ani rozbíjet někomu rodinu, nebo čekat, až s vámi bude člověk, s kterým byste spokojená nebyla (jak sama píšete), vztah ukončíte. Terapie a proces uvědomění není snadná cesta, je to ale nejlepší způsob, jak zvýšit šanci, že se v budoucnu nedostanete znovu do stejné situace.

Přeji hodně štěstí!

Radka Gottwaldová

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

 • tisíce článků
 • audioverze článků
 • videa z přednášek
 • audiobooky
 • online kurzy
 • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.