Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Pouhá změna nálad? Neodkládejte diagnózu vašeho stavu u odborníka.

Dobrý den, je mi 18 let a posledních pár týdnů to jde se mnou zase z kopce. Jde o to, …

Ondřej Novák, Klinický psycholog a psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

6. 11. 2012

6. 11. 2012

Dobrý den,

je mi 18 let a posledních pár týdnů to jde se mnou zase z kopce.

Jde o to, že se mi periodicky opakují stavy, kdy jsem plný sebevědomí, vše se mi daří, školu zvládám perfektně, ve sportu podávám překvapující výkony.

A pak se to vše během dvou dnů změní a stane se ze mě na několik týdnů zamindrákovaný a melancholický člověk, který dělá plno nelogických chyb atd.

Může to souviset „pouze“ s věkem?

Díky za odpověď.

DM

Názor odborníka


Dobrý den,

na to, abych vám podal uspokojivou odpověď na vaši otázku, zda „za to může věk“, nemám o vás dost informací. Napadají mě dvě možnosti: Buď jde skutečně o projev menší stability související i s věkovým obdobím, a nebo jde o projev nezachycené psychické poruchy.

V průběhu adolescence je skutečně mnohem častější to, že nálada člověka kolísá více než v jiných věkových obdobích. Z psychologického hlediska to souvisí s tím, že se utváří identita (sebepojetí) – zkrátka vědomí toho, kým člověk je, jaké má silné a slabé stránky.

A protože v tomto věku není sebepojetí „hotové“, tak se častěji stává, že člověk znejistí obzvláště v situacích, kdy se mu nedaří, nepodá nějaký výkon nebo je někým odmítnut, když nezapadá do kolektivu apod. To pak může zesilovat i výkyvy nálad – když se člověku daří, je veselý, energický, důvěřuje si, snáz navazuje kontakty. Když je tomu naopak, tak je skleslý, nemá chuť do života, nevěří si, myslí si o sobě to horší. Nálada se přitom může měnit i z hodiny na hodinu.

Druhá možnost je, že trpíte nějakou formou depresivní poruchy, možná i  bipolární afektivní poruchou, pro kterou je typické střídání období pokleslé (depresivní) nálady s obdobím nálady povznesené (manické). V depresivní fázi lidé prožívají ztrátu zájmu, výrazný pesimismus, neustálou únavu, nízké sebedůvěru, úzkost, špatně spí, nemají chuť k jídlu, nic je netěší, život jim připadá bezesmyslný. 

V mánii jsou zase přehnaně sebevědomí, do všeho se s chutí pouští, ale nejsou schopni to dokončit, zrychleně myslí a tím pádem i rychleji mluví, mají sníženou potřebu spánku, nálada je povznesená, přehnaně pozitivní. Tyto výkyvy se však neodehrávají v reakci na to, co se člověku bezprostředně událo. Čili jde o intenzivnější stavy, které jsou patologické a nejsou jen reakcí na to, že se člověku něco povedlo nebo nepovedlo. Obvykle také trvají delší dobu – řadu dní nebo i týdnů, než dojde k přesmyku do opačné fáze.

Pomoci rozlišit, zda jde o patologický nebo ještě věku „přiměřený“ stav, by vám mohl pomoci klinický psycholog nebo psychiatr, který je schopen tyto stavy diagnostikovat a eventuelně i navrhnout vhodné řešení. Na vašem místě bych takovouto odbornou pomoc vyhledal co nejdříve, protože je ve vašem popisu několik momentů, které naznačují, že by mohlo jít o druhou variantu (konkrétně periodické opakování a délka trvání).

Darujte předplatné

Koupit

s pozdravem,

Ondřej Novák

Ondřej Novák

Klinický psycholog a psychoterapeut

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Načítá se...
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.