Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

S mámou už je to k nevydržení: Nepomůže‑li dialog, zkuste odborníka.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jistý problém, který nás několik let provází. Moje mam…

Lukáš Dastlík 16. 2. 2015

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jistý problém, který nás několik let provází. Moje maminka je už přes 20 let ženou v domácnosti, nevadilo by to mému tátovi ani ostatním, ale je to upřímně k nevydržení.

Máma nechodí skoro vůbec do společnosti, nevídá se s kamarády a zaměstnání se vyhýbá. Domácnost nezvládá, protože jí i práce na půl hodiny zabere celý den. Pořád se jen vymlouvá, jak se celý den nezastaví, ale když jí nabízíme pomoc, naštvaně a uraženě odmítne. Nic nikoho nenechá udělat (domácí práce, vaření) z toho důvodu, že by to údajně nebylo pořádně. Domníváme se, že si o nás myslí, že všichni jsme úplně neschopní a bez ní bychom nic neudělali.

Když promluví, je to jen málokdy vlídně, většinu času jen nadává. Pořád by kupovala zbytečné potraviny – trvá jí to celý den a den před tím se na ně připravuje. Vůbec nepečuje o své tělo a zanedbává základní hygienu.

Už jsme zoufalí a nevíme, co s ní udělat, aby byla jako normální žena/matka, aby všechny kolem sebe v rodině jen nestresovala, hlavně mého tátu, který jako jediný vydělává peníze, měl už vážnou nemoc, ale ani to s mamkou nehnulo, aby si našla zaměstnání. Místo toho chodila po doktorech a zjišťovala, co má za nemoci ona, ale nechce si je léčit.

Prosím vás o radu, nevím, proč se tak chová, jestli třeba nemá nějakou psychickou poruchu nebo podobně… Děkuji vám.

Anna

Názor odborníka


Dobrý den, Anno,

podle vašeho popisu, vzhledem k vašemu věku a matčině absenci povolání přes 20 let je opravdu možné, že se u ní jedná o nějakou psychickou poruchu, případně o následky degenerativních jevů v rámci jejího stárnutí. Bylo by k tomu však potřeba učinit podrobnější pozorování, testování či znát více její anamnézu. Pokud se vámi popisované projevy kontinuálně zhoršují, případně se objevily po nějaké konkrétní zátěžové situaci, je to i více než pravděpodobné. Může se ale jednat o kombinaci jiného psychomotorického tempa, osobnostního založení (pesimistické, melancholické, cholerické, pedantské) a jiných hodnot.

Ať je to tak, či onak, to zásadní je, co s tím. Určitě nejvíce by to mohl řešit její manžel, který se s ní může častěji a více bavit o tom, co by chtěl jinak, jak by si představoval spokojené soužití a pokusit se s ní domluvit na něčem přijatelném. Pokud by to nešlo, můžete mu pomoci i vy, a v případě, že na to maminka nebude reagovat a situace se bude zhoršovat, pokusit se ji dostat k nějakému odborníkovi, který její stav posoudí přesněji a pomůže najít možné řešení.

Další, co můžete udělat, je nechat ji, ať si své věci řeší po svém, a vy si řešte nezávisle na ní ty své. Pokud jí to bude vadit, otevřeně jí sdělte vaše důvody k tomuto chování a možnosti řešení celé situace. Pokud neustoupí, trvejte si na svém způsobu řešení.

Ať se vám daří.

Lukáš Dastlík

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Lukáš Dastlík

Psycholog, terapeut, pedagog, kouč, supervizor

www.elio.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.