Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Mám zlé sny, brutálně v nich vraždím.

Dobrý den, už dvakrát se mi zdálo, že jsem někoho brutálně zabila. Bylo to z pocitu sebeobrany…

Tomáš Rektor 2. 8. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, už dvakrát se mi zdálo, že jsem někoho brutálně zabila. Bylo to z pocitu sebeobrany. Překvapilo mě ale, jak jsem byla krutá. Dotyčného jsem osobně neznala. Nevíte, jaké potlačované pocity by to mohlo představovat, co by to mohlo znamenat?

Petra Vesovska

Názor odborníka

Milá Petro, „už starý Freud“ označoval sen za královskou cestu do nevědomí. Zároveň tvrdil, že je to pacientův sen, on ví, co to znamená. Terapeut mu může pomoci třeba správnými otázkami a až když toto selhává, může zkusit přijít se svou interpretací. S vědomím, že je to jen nápad, který nemusí být správný.

Takže nebudu znesvěcovat tuto cestu tvrzeními stylu „je to potlačená agrese“, „měla byste se naučit bránit“ apod., a zkusím vám raději navrhnou pár otázek.

Zkuste si ten sen vybavit podrobně. Kdyby to šlo, vžít se znovu do atmosféry snu. A sama si odpovězte. Jaké pocity cítíte? Jak tyto pocity souvisí s vaším životem? Jak s nimi zacházíte, když se objeví? Překvapilo vás, jak jste byla krutá, v tom snu, nebo až po probuzení?

I kdybyste nepřišla na žádnou emoci, může to mít význam – může to souviset s nevnímáním něčeho. Tolik brutality, a já nic necítím…

A když budete mít hotovo, můžete sáhnout k modernějším metodám (i když i ty máme nějaký ten pátek). Zkuste totéž, ale z pozice ostatních postav toho snu. Tedy, zkuste si představit, že jste ta zabitá, zabíjená bytost. A jak ten sen prožívá. Případně další postavy, pokud tam byly. Třeba nějaký pozorovatel.

A kdybyste měla vážně chuť, stavte se za nějakým šikovným terapeutem. Sny jsou zřejmě tak složité také proto, že se v nich snažíme pravdu ukrýt před námi samými, takže to podstatné ze snu nám často uniká i v bdělosti. Více nám o snu zpravidla dojde, když své úvahy někomu říkáme nebo když si je píšeme.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.