Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Synovo nutkavé chování: Ideální bude KBT nebo rodinná terapie.

Dobrý den, mám velkou prosbu ohledně svého syna. V pěti letech měl jeden epileptický záchv…

Radkin Honzák, Psychiatr

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

24. 1. 2011

24. 1. 2011

Dobrý den,

mám velkou prosbu ohledně svého syna. V pěti letech měl jeden epileptický záchvat, na který se léčil do 12 let, ale mezi tím už u něj začínaly deprese: dostal na něj Citalec.

Měl ty deprese spojené s tiky – třeba krčil neustále nosem nebo čelem. Po lécích se to na nějaký čas zlepšilo, ale léky pak už nepomáhaly tak na psychiatrii dostal Asentru místo toho Citalecu a k tomu ještě Rispolux když to bylo horší. (Měl také tu poruchu obsedantní, pořád si umýval ruky.)

Nyní tiky už nemá, ale má jiné nutkání a je z toho celý nešťastný. Je mu 16, je na střední škole a dělá násilné zívání třeba i 10 minut nebo rychlé pokašlávání. Zavírá se na záchod, ať ho nikdo nevidí, je to ve škole složité. Říká, že ho to nutí, nedokáže přestat, vysiluje ho to.

On má ještě k tomu ADHD a je trochu infantilní: chová se naivně dětinsky, škola je peklo, i když je mezi samýma holkama. Ony to vnímají, vidí ho, jak se odlišuje.

Chodíme na neurologii i na psychiatrii a léky, co dostal nepomáhají. Prosím, poraďte, co by mohlo pomoci, nebo které léky, ať naší lékařce napovím. Děkuji moc za odpověď.

Selena

Názor odborníka


Milá Seleno,

děkuji vám za důvěru a předem upozorňuji, že moje odpověď bude jen na obecné úrovni, protože neznám podrobně to, co bych znát potřeboval – dokonce ani léky, které váš syn v současnosti užívá.

To znemožňuje jakoukoliv „nápovědu“, protože jednotlivé léky se nemohou libovolně kombinovat.

V každém případě je k léčbě psychofarmaky (farmakoterapii) vhodná v takto složitých případech souběžná psychoterapie. Nejlepší by bylo začít kognitivně‑behaviorální metodou, možná by ale byla vhodná spíš rodinná terapie – to by bylo dobré konzultovat s psychiatrem.

Z každého místa je možné obrátit se v případě potřeby na některou psychiatrickou kliniku: z praktického důvodu nejlépe na tu nejbližší, kde mohou mít více zkušeností s komplikovaným průběhem psychické poruchy.

Optimistická zkušenost říká, že řada obtíží ustoupí po skončení puberty. Přeji vám dobrý výsledek léčení a všechno dobré!      

Radkin Honzák

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.