Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Synovo nutkavé chování: Ideální bude KBT nebo rodinná terapie.

Dobrý den, mám velkou prosbu ohledně svého syna. V pěti letech měl jeden epileptický záchv…

Radkin Honzák 24. 1. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

mám velkou prosbu ohledně svého syna. V pěti letech měl jeden epileptický záchvat, na který se léčil do 12 let, ale mezi tím už u něj začínaly deprese: dostal na něj Citalec.

Měl ty deprese spojené s tiky – třeba krčil neustále nosem nebo čelem. Po lécích se to na nějaký čas zlepšilo, ale léky pak už nepomáhaly tak na psychiatrii dostal Asentru místo toho Citalecu a k tomu ještě Rispolux když to bylo horší. (Měl také tu poruchu obsedantní, pořád si umýval ruky.)

Nyní tiky už nemá, ale má jiné nutkání a je z toho celý nešťastný. Je mu 16, je na střední škole a dělá násilné zívání třeba i 10 minut nebo rychlé pokašlávání. Zavírá se na záchod, ať ho nikdo nevidí, je to ve škole složité. Říká, že ho to nutí, nedokáže přestat, vysiluje ho to.

On má ještě k tomu ADHD a je trochu infantilní: chová se naivně dětinsky, škola je peklo, i když je mezi samýma holkama. Ony to vnímají, vidí ho, jak se odlišuje.

Chodíme na neurologii i na psychiatrii a léky, co dostal nepomáhají. Prosím, poraďte, co by mohlo pomoci, nebo které léky, ať naší lékařce napovím. Děkuji moc za odpověď.

Selena

Názor odborníka


Milá Seleno,

děkuji vám za důvěru a předem upozorňuji, že moje odpověď bude jen na obecné úrovni, protože neznám podrobně to, co bych znát potřeboval – dokonce ani léky, které váš syn v současnosti užívá.

To znemožňuje jakoukoliv „nápovědu“, protože jednotlivé léky se nemohou libovolně kombinovat.

V každém případě je k léčbě psychofarmaky (farmakoterapii) vhodná v takto složitých případech souběžná psychoterapie. Nejlepší by bylo začít kognitivně‑behaviorální metodou, možná by ale byla vhodná spíš rodinná terapie – to by bylo dobré konzultovat s psychiatrem.

Z každého místa je možné obrátit se v případě potřeby na některou psychiatrickou kliniku: z praktického důvodu nejlépe na tu nejbližší, kde mohou mít více zkušeností s komplikovaným průběhem psychické poruchy.

Optimistická zkušenost říká, že řada obtíží ustoupí po skončení puberty. Přeji vám dobrý výsledek léčení a všechno dobré!      

Radkin Honzák

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.