Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Urážlivý bráška: Důležité je zjistit, co ho trápí.

Mému bráškovi je 9 let a od malička se velmi často uráží. Je to jakoby hledal záminku v čemkol…

Milena Nováková, Psycholožka, psychoterapeutka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

20. 1. 2011

20. 1. 2011

Mému bráškovi je 9 let a od malička se velmi často uráží. Je to jakoby hledal záminku v čemkoliv. Prostě se zasekne, demonstrativně odchází, sedá si a brečí, dotčen něčím z čeho si celá rodina dělá srandu. Pak to trvá i několik hodin než se začne chovat normálně.

Tak se nám už několikrát stalo, že třeba na narozeniny maminky jsme cokoliv řekli a bylo to špatně, pán byl uražený a nám to všem dost ztrpčuje život. Místo smíchu se chová zle a dává nám najevo, že je stále naštvaný. Tlačí na pilu. Dokonce víme, odkud to pochází, jeho otec se také uráží velice často. Je nám jasné, že s tím už se nic dělat nedá, ale byla by možnost to nějak zvládnout a ovládnout aspoň u bratra? Děkuji za radu.

Sara

Názor odborníka


Milá Sáro,

díky za tvůj dotaz, je moc dobře, že se snažíš situaci doma nějak řešit a stavíš se k ní aktivně, velmi to oceňuji.

Umím si představit, že bratrovo urážení může u vás doma vytvářet docela dusnou atmosféru. Kladu si otázku, co stojí za bratrovým chováním. To, že se uráží jeho otec, může hrát roli jako model chování, ale samo o sobě to bratrovi reakce nevysvětluje.

Většinou to, že se někoho všechno dotýká a bere si to osobně, pramení z pocitu nejistoty a ohrožení vlastní sebeúcty, sebehodnocení, sebepojetí. A to obvykle plyne z toho, že sebehodnocení takového člověka je nízké, nejisté, zranitelné, i když to na první pohled může působit úplně naopak.

Urážliví lidé často působí namyšleně a sebevědomě, ale uvnitř je jejich osobnost křehká a nejistá. Zdá se, že bratra něco trápí: může to být něco v rodině, ve škole, v kamarádských vztazích nebo prostě v sobě samém.
Za tou křehkostí a zranitelností může stát mnoho příčin a nechci se s tak málem informací pouštět do jejich odhadování, ale jistě to není věc neřešitelná.

Myslím, že vzhledem k tomu, že bratrova urážlivost je podle tvého popisu jeho typickou vlastností, projevuje se dlouhodobě a opakovaně, řešení bude také na delší dobu a bude vyžadovat osobní kontakt s odborníkem.

Doporučuji tedy navštívit dětského psychologa, který by promluvil jak s rodiči bratra, tak s ním a zjistil více o možných příčinách jeho chování. Na takovém základě pak může pro tvou rodinu a pro bratra ušít na míru návrh toho, jak situaci řešit. Pravděpodobně by rodičům poradil, jak nejlépe na bratrovo chování reagovat (vaše reakce jsou velmi důležité) a s bratrem by nějakou dobu psychologicky pracoval.

Záleží ale hodně na tom, jestli jsou rodiče ochotni odborníka navštívit a jestli by to bylo přijatelné pro bratra. Nevím, jestli má i on sám pocit, že je něco v nepořádku. Pokud ne, obvykle bývá dobrá cesta citlivě vysvětlit, jak jeho chování působí na druhé a proč by mohlo být výhodné chování změnit. To vše pokud možno bez výčitek, bratr se tak jistě nechová naschvál.

Řešení vaší rodinné situace je určitě úkol především pro dospělé, z pozice sourozence se asi ani nedá zvládnout. Určitě by ho měli řešit hlavně rodiče a věřím, že když budou mít tvou podporu a podnět k aktivnímu řešení, půjde všechno mnohem lépe.

Vážím si toho, že se dokážeš postavit k problému aktivně a velmi rozumně a doufám, že se rodiče rozhodnou odborníka vyhledat, třeba právě na stránkách psychologie.cz. Moc držím palce, ať se podaří atmosféru u vás doma zlepšit a všem se vám uleví, udělala jsi k tomu velký krok.

Ať se ti daří a hodně sil!

Zdraví Milena Nováková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.