Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

V noci se vzbudím a všechno vidím černě.

V průběhu života se docela s úspěchem snažím různé spory a trable zvládat s nadhledem. Co mě d…

Martin Sládek 26. 5. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

V průběhu života se docela s úspěchem snažím různé spory a trable zvládat s nadhledem. Co mě dřív trápilo, třeba spory se sousedy nebo s přáteli, nad tím už umím mávnout rukou nebo se tomu zasmát. Co ale zvládám rozumem za bílého dne, to jako by na mě vyskočilo v noci. Uprostřed noci se vzbudím a stačí drobná myšlenka, které se chytnu, a je po spánku. Začnu na něco myslet, za chvíli už je z komára velbloud. Druhý den vidím zase všechno normálně a připadám si hloupě, jak jsem se v noci zase pomučila. Nemyslím, že je to na nějakou léčbu, prostě potřebuju radu, jak se v noci nezaplést s vlastními myšlenkami. Nebránila bych se ani nějaké pilulce, která mě toho ušetří.

Názor odborníka

Váš problém určitě není závážný, ale poruchy spánku dokáží člověka hodně potrápit. Ve spánku je naše vědomí sníženo, a proto na nás doráží i problémy, které přes den dokážeme racionálně řešit. Kvalita spánku je též obrazem naší celkové psychické pohody. Velmi pravděpodobně máte sklony k úzkostnému vidění světa a v noci na to „máte čas“. S tímto způsobem myšlení lze pracovat terapeuticky. Terapie by se zaměřila na korekci vašich myšlenkových vzorců a hledání, odkud tyto pocházejí, aby je bylo možné natrvalo změnit. Pokud by toto nepomohlo, mohou přijít na řadu moderní antidepresiva. Nezpůsobují závislost a dokáží napomoci i v těchto situacích. Většina těchto antidepresiv v našem mozku normalizuje hladinu serotoninu, čili přenašeče, jehož nedostatek je v našem mozku zodpovědný za rozvoj úzkostných a depresivních příznaků. Ve Vašem případě bych si od medikace sliboval celkové zklidnění a zvýšení odolnosti vůči obavným a úzkostným myšlenkám. Následně by určitě došlo i ke zkvalitnění spánku. Každopádně doporučuji konzultaci s odborníkem.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.