Ve vztahu, ale sám sebou

Celý život se učíme žít sami za sebe. Být ve vztazích s druhými, ale nesplývat s nimi.

Irena Teichmanová

Irena Teichmanová
Psycholožka

2. 9. 2014

I v nejbližších vztazích je mezi mnou a světem hranice, vůči světu se vždy nějak vymezujeme. Proč je dobré vědět, že toto jsem já a toto cítím, a tohle už patří tobě, tvému vnitřnímu světu? Co se stane, když se tato hranice rozplyne a my začneme "splývat" s druhými? Kudy vede cesta k ohraničenosti našeho vnitřního světa, k naší autonomii?

Autonomie jedince, tedy schopnost dospělého být sám za sebe, má významný vliv na kvalitu života a způsob utváření důležitých životních vztahů – samozřejmě spolu s dalšími faktory. Pojďme se ale zaměřit právě na autonomii.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Rozštěpená duše

Stalo se, já o tom ale nesmím mluvit. Takové vědomí člověka hluboce promění.

17 min

Diagnóza mého dítěte

Odcházíte od odborníka s větším strachem, než s jakým jste přišli?

12 min

Stesk po tom, co nikdy nebude

Bolí mě vidět šťastné rodiny. Tátu, jakého jsem nikdy neměla.

12 min

Kruh v písku

Umělecký obraz v člověku s odstupem může otevřít další nečekané dveře.

9 min

Smích a nevědomí

Humor je nejzralejší psychickou obranou. Dokáže nás osvobodit od tíhy života.

13 min

2. 9. 2014

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.