Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Výhody obyčejnosti

S krásou je to jako s penězi – když je jí moc, život spíš komplikuje. A nejvíc vztahy.

Často se setkávám s názorem, že někdo je málo atraktivní pro druhé pohlaví, a proto si nemůže najít protějšek. Ženy mají obvykle ze svého vzhledu větší komplex – mužů se toto téma sice taky týká, ale nebývá tím nejdůležitějším. Někdy se až divím, co samy o sobě (a taky navzájem) ženy prohlašují, případně co si o ženách dovolí říct muži.

Byli byste raději krásní, nebo chytří? Většina žen asi s lehkou nadsázkou odpoví, že by daly přednost kráse. Krása usnadňuje život.

Krásní lidé jsou považováni za schopnější, mají lepší práci, vydělávají víc peněz. Je to dost možná dáno tím, že na krásnější lidi pozitivněji reagují ostatní, takže mají větší sebevědomí a díky němu si dokážou o lepší pozice a více peněz říci.

Na druhou stranu: u extrémně inteligentních lidí je větší pravděpodobnost, že dokážou vytvořit něco nového a převratného. A dokonce na poli vědy působí krásní vědci méně profesionálně.

Že by krása a moudrost nepatřily k sobě?

Proč nebýt Angelina

Jak je to s krásou u partnerů? Vybrali byste si raději krásného člověka, nebo chytrého? Já určitě to druhé. Osobně nemám důvěru v příliš hezké muže, stejně jako v příliš mužné typy, svalovce a podobně. Ten můj musí být tak akorát. Nechci jít po městě s mužem, na kterého se budou ženy dívat, nechci muže, který má kariéru na prvním místě, ani takového, který bude v koupelně trávit víc času než já.

Slyšela jsem názor, že muži se snaží najít tu nejkrásnější ženu, na jakou dosáhnou, a tu si vzít. Nemyslím si, že by to bylo takhle jednoduché – a pokud u některých je, je to od nich velmi krátkozraké. Atraktivnější lidé se prý častěji rozvádí, častěji své partnery podvádí a častěji staví své potřeby nad potřeby partnera. Mají totiž pocit, že jim takové jednání ve vztahu projde, protože jsou tolik atraktivní.

Samozřejmě to neplatí pouze u fyzické krásy – jsou lidé, kteří jsou fyzicky hezcí, ale zůstávají skromní, jako by to o sobě vůbec nevěděli. A naopak mohou být nepříliš atraktivní partneři, kteří jsou ve vztahu sebestřední nebo nevěrní. Ale zaměřovat se příliš na krásu je prostě hloupost.

Sama mám zkušenost, že právě ve chvílích, kdy jsem se vykašlala na svůj vzhled, chodila ve vytahaných džínách nebo se ostříhala a vyrazila ven nenamalovaná, se o mě obvykle zajímali hodní a milí muži. Proč? Nejspíš je taky odrazovala povrchní krása a zajímali se o charakter. A taky jsem možná působila dostupněji. Naopak když se soustředím na to, abych vypadala dobře, sice se líbím více mužům, ale ne kvůli tomu, jaká jsem.

Takže, proč bychom měly být rády, že nejsme Angeliny Jolie?

 • Krásné ženy jsou skvělým artiklem, kterým se muži chlubí kamarádům. Ovšem to automaticky neznamená, že by je taky zajímalo, jaké jsou.
 • Váš šéf, váš soused, divný strýček a všichni ostatní si nechají své oplzlé poznámky a narážky pro vaše hezčí kolegyně či sestřenice.
 • Partner na vás nebude žárlit. Vzhledem k tomu, že flirtování není vaše oblíbená činnost, nehrozí, že byste někde v baru sbalila bohatého hokejistu a utekla s ním do USA.
 • V posteli máte víc času na klidný spánek.
 • Nejspíš jste vtipná a nehroutíte se, když si zapomenete udělat make-up . Nikdo si toho totiž nevšimne.
 • V práci jste dochvilná a precizní. Nikdo vás ráno nezdržuje a v práci nerozptyluje „sexováním“.
 • Nemusíte odhánět houfy zájemců, takže máte čas lépe poznat toho, kdo vás osloví.
 • Nevěra, nezávazný sex nebo opíjení se v baru nejsou nic pro vás. Po třech pivech jste unavená a panáka vám stejně nikdo nekoupí.
 • Neutrácíte nehorázné sumy za oblečení, kosmetiku nebo plastické operace, raději se soustředíte na své nitro.
 • Nehrozí vám, že se z vás stane zlatokopka nebo slepice. Svůj zevnějšek kompenzujete tím, že jste skvělá holka do nepohody.
 • Máte čas na koníčky, na studium a kariérní růst. Nikdo vás netahá do hospody, na exotické dovolené nebo do postele.
 • Nikdo vám nezávidí, nežárlí na vás, a protože jste fajn holka, mají vás rádi. Tak můžete nepozorovaně zbohatnout a ještě vám to všichni budou přát (protože vy si to přece zasloužíte).

Tak co – je krása potřebná k navázání krásného vztahu?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci