odemčené

Abeceda online seznamování

Nedaří se vám seznámit přes internet? Možná na to jdete špatně.

Markéta Šetinová

Markéta Šetinová
Psychoterapeutka

15. 2. 2017

Jak vyjádřit svou osobnost skrze statický profil? Co psát do zpráv, aby bavily? A především, jak přenést skvělou online konverzaci do příjemného povídání nad kávou?

Profil je základem úspěchu. Čím víc do něho dáte, tím více dostanete zpět. Ty nejlepší profily nelákají zástupy žen a mužů, ale těch pár lidí, se kterými si budete skvěle rozumět. A mezi nimi i toho jednoho nebo tu jednu, kvůli kterým profil ze seznamky nakonec smažete.

Nejvýraznější částí profilu je bezpochyby fotka. A pokud chcete zaujmout, potřebujete trochu akce. Hrajte na bicí. Pečte dort. Jeďte na kole. Aktivní profilová fotka usnadňuje první kontakt a data ukazují, že uživatelé s takovými fotkami dostávají až o 40 % více zpráv než ti s fotkou ukazující jen obličej.

Na profilu nemusíte uvádět všechno, ale pokud už něco vyplníte, obecně se vyplatí říkat pravdu.

Nejúspěšnější fotky jsou ty, kde se věnujete zajímavým aktivitám, pózujete s domácími zvířaty nebo cestujete. Naopak výrazně méně zpráv než průměr dostávají uživatelé s fotkami, na kterých popíjí alkohol. Držte se dál i od fotek s druhým pohlavím a dětmi – i pokud je to jen rodina nebo kamarádi.

Hodně profilů je jako přes kopírák. Taky jste taková normální, pohodová holka? A hledáte chlapa, který ví, co chce? Takový profil ale zapadne ve stovce podobných. Pokud chcete zaujmout, buďte konkrétní.

  • Spíše než jednu po druhé vypisovat obecné vlastnosti vyberte dvě nebo tři a opište je. Místo jsem veselý, společenský a rodinný typ můžete například napsat: Největší radost mám, když se u mě v létě sejde celá rodina. Mamka se ségrou připravují saláty, já s bráchou povídáme nad grilem a neteř si hraje v bazénku.
  • U zájmů jděte do detailů: baví mě sport nahraďte každý den běhám a odmalička hraju volejbal, místo ráda čtu zase napište baví mě česká literatura a v poslední době jsem si oblíbila Třeštíkovou – líbí se mi, s jakým nadhledem glosuje život kolem sebe.

Konkrétní profily vás nejenže lépe vykreslí, ale také usnadní další online konverzaci.

Nad kolonkou věk, výška nebo váha to napadne skoro každého. Co si tady trochu ubrat a tamhle zase třeba přidat? Dle výzkumu online seznamování ekonoma Paula Oyera navíc většina lidí nezůstane jen u nápadu. U výšky si lidé typicky přidávají tři centimetry, u váhy ubírají dvě kila a k tomu předstírají, že jsou o jeden až dva roky mladší.

Na profilu nemusíte uvádět všechno, ale pokud už něco vyplníte, obecně se vyplatí říkat pravdu. Během osobního setkání celkem rychle vyjde najevo, že 190 cm ve skutečnosti nemáte a že místo Dostojevského čtete raději Blesk. A nelze úplně sázet na to, že e‑lhaní přejde váš protějšek s úsměvem.

Nejtěžší je napsat první zprávu

Seznamka trochu svádí k nepřirozeným konverzacím. Zatímco na párty se s novými lidmi seznamujete povídáním o nových Hvězdných válkách nebo o tom, co je to za super kapelu, do první seznamkové zprávy mají lidé tendenci vystřihnout soupis nutných charakteristik budoucího partnera nebo rovnou svou romantickou historii.

„Co napsat do první zprávy?“ je bez konkurence nejčastější otázka, kterou slýchám od klientů hledajících partnera. Dobrým začátkem je vzdát se jedné zprávy, kterou rozesíláte na všechny strany. První pište skutečně na míru tomu, koho chcete oslovit.  Přečtěte si profil, prohlídněte fotky a zkuste se něčeho chytnout.

  • Vyčtete z přezdívky jméno? Použijte ho.
  • Fotka z cestování? Zeptejte se na její oblíbenou destinaci.
  • Zmiňuje, že rád žije aktivně? Napište o vašem posledním výletu do hor a zjistěte, jak tráví volný čas on.

Zlaté pravidlo je zmiňovat společné zájmy a vycházet z toho, co vás na druhém zaujalo, spíše než ve dvou odstavcích převyprávět svůj životopis. 

Ač lichotky v první zprávě intuitivně zní jako sázka na jistotu, data ukazují, že zpočátku je třeba být opatrný. Slova jako krásná, sexy nebo roztomilá vedou spíše k negativním reakcím. Komplimenty od neznámého člověka totiž působí nedůvěryhodně. Pokud si vyloženě nemůžete pomoci a nějaký kompliment do zprávy vpašovat musíte, zkuste se soustředit spíš na zájmy, například líbí se mi, že hodně sportuješ.

Není asi překvapením, že ženám chodí výrazně více zpráv než mužům. Většina žen tak stráví nad jednou zprávou maximálně pár desítek sekund. Pak klikne na váš profil. A pak se rozhodne, zda odepíše, nebo ne. Dlouhý esej zůstane nejspíše nedočten a určitě nedoceněn.

Výzkumy ukazují dobré výsledky zpráv dlouhých jen kolem 100 znaků. Vyplatí se tedy spíš soustředit na pár dobře promyšlených vět, a to i vzhledem k tomu, že spousta seznamek dnes funguje spíše jako chat.

Pokud jste strávili hodně času vymýšlením perfektní zprávy, zkuste předejít tomu, aby to samé během odpovídání musela podstoupit protistrana. Jednoduše: pište zprávy tak, aby se na ně dalo dobře reagovat. Hodně se ptejte. Buďte konkrétní.

A než kliknete na „Odeslat“, zamyslete se nad pár možnými reakcemi. Pokud je to dlouhé přemýšlení, zvažte ještě nějaké úpravy. A nezapomeňte, že i nejlepší zprávu může zabít špatný profil. Ještě než váš potenciální partner odepíše, určitě se na něj podívá.

Z online psaní do offline setkání

Zafungoval profil a první zpráva se jednoduše překlopila do zábavné konverzace. Víte, že toho druhého chcete poznat osobně – to je koneckonců i smysl celého online seznamování. Kdy ale navrhnout první setkání? Opatrnost je namístě, protože očekávání ohledně chvíle, kdy je vhodné se potkat, se často liší.

Někteří lidé berou psaní na seznamce jako útrpnou nutnost, kterou je třeba zredukovat na nejnižší možnou dobu. Vídají se rádi, hodně a se všemi. Na druhou stranu je i dost těch, pro které je psaní důležitou součástí procesu poznávání se. Rádi si píšou dny i týdny a vídají se výběrově, tedy jen s těmi, kteří je opravdu zaujmou.

Zkuste návrh setkání zarámovat tak, aby šel případně odmítnout a konverzace mohla stále pokračovat.

Načasování prvního setkání je tedy tenký led. A pořád nejčastěji leží na bedrech mužů. Neodhadnete to a dobře míněná zpráva Co dát zítra kafe? se stane zprávou poslední. Zkuste tedy návrh setkání zarámovat tak, aby šel případně odmítnout a konverzace mohla stále pokračovat: Rád si s tebou píšu a chtěl bych tě poznat i osobně. Co myslíš ty? Měla bys čas v pátek večer na víno, nebo by sis raději ještě chvíli psala? Z takové nabídky se dá vybruslit se ctí pro obě strany a pozvání zopakovat zas za nějaký čas.

Pokud se ale k osobnímu setkání váš protějšek dlouho nemá a vy na seznamce nejste jenom kvůli milé online konverzaci s neznámými lidmi, přesměrujte svou energii rychle na někoho jiného. Především se ale vyhněte jakékoliv velké citové investici do člověka, kterého jste nikdy neviděli.

Využívejte celý web.

Předplatné

Přes pár zamilovaných zpráv je jednoduché nabýt dojmu, že toho druhého dobře znáte a jste si takřka souzeni. Stejně lehce jde také zapomenout, že klávesnice snese hodně a fotky, životní příběh i vyznání lásky nemusí odpovídat realitě. Chraňte tedy především sami sebe: romantiku i plány na společnou budoucnost si užívejte až během osobního setkání.

Máte výborný profil, píšete osobní zprávy a pořád žádná odpověď, natož rande? V pohodě. I na ty nejlepší zprávy je návratnost kolem 25 % u mužů a lehce pod 50 % u žen. Zkoušejte to dál a nenechte se svést lákavou myšlenkou psát úplně všem úplně to samé nebo seznamování rovnou vzdát.

Hledání partnera na seznamce trvá spíše měsíce než dny a vysoká návratnost odpovědní není nutně předzvěstí úspěchu. Nakonec mít jednu skvělou konverzaci, která se nakonec překlopí do vztahu, je mnohem lepší než ztrácet čas vypisováním si s deseti lidmi o ničem.

Články k poslechu

Kdy končí terapie

Osobní vývoj se odehrává ve spirále, hotovo nemáme nikdy. Úloha průvodce je omezená.

13 min

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

15. 2. 2017

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.