Festival Psychologie.cz jaro 2017

Zveme vás na tradiční dvoudenní festival věnovaný praktickému využití poznatků psychologie v každodenním životě. Na této stránce si můžete přečíst podrobné informace o jednotlivých přednáškách a koupit vstupenky.

Lucie Lucká – Řešení párových problémů

S jakými problémy nejčastěji přicházejí páry do psychoanalyticky orientované terapie? Co je trápí a jak o tom mluví? Jak terapeut naslouchá, na které věci se ptá, o čem a jak přemýšlí, co klientům říká a proč? V co je možné doufat, že setkání klientům přinese, a v čem je rozdíl mezi tím, kdy se pár snaží řešit věci pouze mezi sebou nebo když navštíví terapeuta?

Mgr. Lucie Lucká je psychoanalytický psychoterapeut, individuální a párový terapeut v soukromé praxi v Praze. Kontakt na L. Luckou

Slavoj Titl – Nevědomé sexuální fantazie

Jaký význam má sexualita v páru a jakou roli hrají naše nevědomé sexuální fantazie, o nichž sice nevíme, ale jsou určující podstatou spokojenosti/nespokojenosti našeho intimního života? Co se o nich můžeme dozvědět a jak se v konkrétním životě projevují? Přednáška prezentuje zkušenosti párového terapeuta, který se mimo jiné zabývá i těmito otázkami.

PhDr. Slavoj Titl je psychoanalytik, individuální a párový terapeut pracující v soukromé praxi v Praze. Kontakt na S. Titla

Zuzana Krásová – Psychologie chování Čechů

Češi o sobě říkají, že jsou vynalézaví, závistiví, pohodáři, vychytralí. Že nám smrdí sebechvála, řídíme se selským rozumem a máme specifický smysl pro humor.

Co na to (interkulturní) psychologie? Kde máme svou „slepou skvrnu“ – to, co nevidíme, ale co vidí ostatní? A komu je vlastně naše národní povaha nejvíce podobná?

Dipl.‑Psych. Univ. Zuzana Krásová se jako lektor, konzultant a kouč zaměřuje především na oblast interkulturního managementu, věnuje se také soukromé psychoterapeutické praxi. Osobní stránka Z. Krásové

Vladimír Vavrda – Empatie z pohledu života a vědy

Empatie je chápána nikoli jako výjimečná vlastnost, ale jako přirozená tendence jedince, která mu pomáhá uspět v sociálních skupinách. Je založena na schopnosti ovlivňovat lidi kolem sebe a nechat se jimi ovlivňovat. V přednášce se zaměříme na některé procesy umožňující toto vzájemné ovlivňování včetně „nakažlivosti emocí“.

Přednáška se také zaměří na empatický proces v kontextu poznatků soudobé vědy a na poruchy empatického procesu na všech jeho úrovních zejména ve vztahu k psychoterapii.

Vladimír Vavrda, Ph.D. je psycholog, psychoterapeut a vysokoškolský pedagog. Přednáší psychoterapii a lékařskou psychologii. Kontakt: vladimir.vavrda@lf1.cuni.cz

Lukáš Hána – Jak používat kritické myšlení

Naše chování a rozhodování je neustále ovlivňováno desítkami tzv. kognitivních klamů (zkreslení, iluzí). Jsou podvědomé, a pokud na ně nejsme upozorněni, ani si často neuvědomíme, jaký na naše vnímání mají vliv. Blíže se podíváme na to, které jsou ty nejčastější a nejzákeřnější. Pokud totiž víme, jak fungují, můžeme jejich negativním důsledkům předcházet.

Lukáš Hána je mentor, lektor, kouč, specializuje se na psychologii rozhodování. Převádí do praxe poznatky z oborů behaviorální ekonomie, sociální psychologie a neurověd. Osobní profil L. Hány

Dalibor Špok – Recepty na změnu nás nezmění

Proč nás recepty na změnu málokdy změní? „Protože nás nevedou k osobní zkušenosti,“ tipnete si možná. Ale což za psychology nepřichází mnoho klientů s batohem osobních zkušeností, a právě kvůli tomuto batohu? „Vedou tedy ke zkušenosti nesprávné,“ řeknou jiní. „Pak jsou to špatné návody a stačí hledat návody lepší.“ „Kolik dokonalých návodů na život jste zatím potkali?“ zeptám se vás skepticky. „Protože jsou obecné a každý z nás je specifický,“ budou hádat další. V tom případě by stačilo jen prohledávat dostatečný počet návodů, až na nás některý „sedne“…

A této nebezpečné víře se máme tendenci oddávat čím dál více. Knihy se kupí. Dostáváme se do paralýzy. A pak si řekneme: nic, návody nefungují. Ale co dál? Pověsit duši na hřebík?

Povíme si o psychických mechanismech, které jsou zodpovědné za to, že „návody nestačí“. Nikoli jako další návod, ale jako pomocnou mapu, která nám pomůže vytyčit cestu změny. Když totiž dokážeme vidět důležité prvky krajiny naší duše ve vzájemné provázanosti a když uvidíme, co nelze obejít, nabereme kurz, který někam vede: ke změně i osobnímu růstu.

Dalibor Špok je psycholog a publicista. Poskytuje poradenství v oblasti osobní změny, psychických problémů, hledání vlastního povolání a kariéry. Zabývá se problematikou nadaných dospělých. Osobní stránka D. Špoka

Lukáš Dastlík – Popisná vs. hodnotící a srovnávající komunikace

Co nám podle mých zkušeností možná nejvíce v životě škodí a co nás limituje a blokuje? Neschopnost prožívat svůj život a komunikovat o něm v popisném módu. Je potřeba sebe či jiné srovnávat a hodnotit? Pokud ano, kdy a jakým způsobem? Pokud ne, jak to ze sebe dostat?

Jak oba módy vypadají, odkud se berou a kde všude nám škodí? Podíváme se do oblasti vztahu k sobě, partnerských i rodinných vztahů, do práce i výchovy dětí. Zrevidujeme pojmy dobré, špatné, lepší, horší, oblast ctností a morálky.

Lukáš Dastlík je psycholog, terapeut, pedagog, kouč a supervizor. Působí také jako sportovní psycholog u týmů i jednotlivců. Je tvůrce integrativního konceptu rozvoje osobnosti Life Dynamic, ve své terapeutické praxi se zaměřuje na osobnostní rozvoj, vztahové a rodinné problémy. Osobní stránky L. Dastlíka

Jan Ženatý – Anatomie lži

První popsaná metoda odhalení lháře pochází již ze staré Číny hluboko před naším letopočtem. Jak se od té doby vyvinula metodologie detekce lži? Jak funguje polygraf a jaká je schopnost člověka odlišit upřímnou výpověd od neupřímné? Jakou metodologii používají forenzní vyšetřovatelé v poli, když není polygraf po ruce?

Jan Ženatý je řečník, motivátor a vedoucí konzultant společnosti QED Group. Profil J. Ženatého


Program: časový harmonogram

Organizační info

Termín: víkend 1.‑2. dubna 2017
Kapacita: 140 účastníků
Místo konání: Kino Atlas, Sokolovská 371/1, Praha 8 – Florenc (v budově České spořitelny, 50 metrů od stanice metra Florenc).
Cena: 1490 Kč. Možné platit i v EUR (zvolíte během platby). Vstupenky koupíte pouze na Psychologie.cz.

Organizační informace připomeneme všem účastníkům e‑mailem týden před začátkem festivalu.

Kapacita akce již byla naplněna. Pokud máte o akci zájem, zanechte nám svůj email a my vás budeme informovat o dalších termínech.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.