22. 3. 2018
Nejrůznější reklamy nám vnucují představu, že když je nám špatně, účinná pomoc je nasnadě. Stačí spolknout pilulku, prášeček, tabletku. Proti bolesti, proti horečce a potažmo i proti dalším nepříjemným stavům. Uživatelé drog uvažují vlastně stejně. Prostě se chtějí co nejrychleji dostat ze stavu blbě do stavu dobře až skvěle. Spolknout prášek. Nebo něco šňupnout. Hlavně jednoduše, rychle, účinně.
„Nějak mě bolí břicho,“ postěžovala si nedávno na společné chatě s kamarády dvanáctiletá dívka. Její táta měl okamžité řešení: „Tak si vem ibalgin. Víš, kde je?“ Nevydržela jsem a navázala s dívkou rozhovor (její máma nebyla přítomna). Vyšlo najevo, že se bojí – možná dostane měsíčky. Ještě nikdy je neměla, ale její dvě nejlepší kámošky už jo. Chvíli jsme si povídaly, vybavila jsem ji vložkami a bylo po bolesti.
Táta dívky je prima člověk, inteligentní, s dcerou má dobrý vztah. Že se na bolesti břicha neznámého původu analgetika podávat nemají, však neví. Že existují psychosomatické bolesti, matně tuší. Jeho reakce byla automatická: bolí – prášek. Sám tak běžně „řeší“ své bolesti zad.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné