Bylo jaro, blížil se konec války (té druhé) a jako by nebylo dost krveprolití, měl jsem podstoupit „vyštípnutí nosní mandle“. Řekli mi, že mandle se uštípne a pak dostanu dvojitou porci zmrzliny. Do Prahy jsme dokodrcali autobusem na dřevoplyn, mandli mi skutečně uštípli (o nějaké anestezii se nemluvilo) a pak jsme zase spěchali na autobus. Zmrzlina žádná!
Cesta zpátky – to byl horor. Blil jsem krev, autobus zastavoval a prchali jsme do stráně, protože na druhé straně Vltavy kotláři odstřelovali lokomotivy. Zmrzlina žádná.
Dědeček mě uvítal jako hrdinu, nabídl mi skleničku doma vařeného piva a pak mě umyli smradlavým, doma vařeným mejdlem.
Válka za pár měsíců skončila a zmrzlina stále nikde! Marně jsem se jí dožadoval při své plnoletosti, kdy mi pro změnu ufikli apendix, ani za promoci jsem ji nedostal.
Mohlo by vás zajímat
Rozchod rodičů v duši dítěte
Matka by neměla usilovat o pozici výhradní „autorky dítěte“, říká Peter Pöthe.
Přečíst článekDozvěděl jsem se jen, že mi ji tenkrát nemohli koupit, protože jsme museli do krytu (na to jsem se nějak nepamatoval). A teď že už je to promlčené. To nebyla pravda, protože neuplynulo dvacet let.
Při první výplatě jsem si uvědomil, že už jsem velkej a že si zmrzlinu umím koupit sám. Taky jsem to udělal a dvě porce odnesl rodičům, kteří se shodli a (tehdy v dobrém) řekli, že jsem blbec.
Stejně lze naložit s ostatním příkořím, které jsme v dětství utrpěli. Dát si tu potřebnou porci pohlazení sám, protože jsem už velkej, a být tak velkorysý, že se o ně rozdělím i s rodiči, kteří třeba tenkrát museli do krytu (a na to jsem si nevzpomněl).