Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Jsem pořád sama, nevěřím si… Naplánujte změnu a zkuste zariskovat.

Dobrý den, je mi 23, bydlím v menším městě s rodiči. Nyní studuji posledním rokem VOŠ v Pr…

Nela G. Wurmová

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

1. 7. 2015

1. 7. 2015

Dobrý den,

je mi 23, bydlím v menším městě s rodiči. Nyní studuji posledním rokem VOŠ v Praze, kam dojíždím. Jsem normální holka, baví mě jóga, filmy, občas knížka, posezení s přáteli atd. Ale těch koníčků a aktivit není tolik, kolik by asi mělo být…

Moje trápení spočívá v několika směrech, které spolu dost souvisí:

1) Nevěřím si, nemám moc přátel, nedělám to, co bych chtěla.

2) Ještě nikdy jsem neměla dlouhodobý vztah – měla jsem pár známostí, cca do 17 let (ale k sexu „téměř“ nedošlo), a pak až do teď nic… Chodívala jsem bavit se večer ven, i když už ne tak často, ale ne a ne se s někým více sblížit. Až poslední léto už to vypadalo nadějně, ale nedopadlo to, ale o tom jindy…

Rok od roku na mě padá víc a víc „deprese“, jsem nešťastná, že jsem pořád sama. Moc ráda bych s někým byla, začala s ním bydlet, jezdit s ním na dovolené a tak. Poslední roky o prázdninách pořád pracuji, takže jsem ten čas využila alespoň takhle. Většinu volného času trávím doma u PC – i když bych věděla, jak to změnit, nemám s kým…

A jak to všechno tak řeším, řeším i vztahy s jinými lidmi a přijde mi, že se to horší a rozumím si s míň lidmi než dřív. Mám pocit, že proti mě ostatní něco mají, nevěřím si. Vím, že bych se měla začít věnovat víc nějaké činnosti a nemyslet na to, ale přijde mi to jako začarovaný kruh. Vím, že kdybych s někým byla, přišla by i chuť do dalších aktivit.

Ještě dodám, že nemám problém se vzhledem, v rodině, nic, co by mi bránilo v seznámení se. Díky za jakoukoliv radu.

Tereza

Názor odborníka


Dobrý den, Terezo,

děkuji za vaši zprávu a moc si vážím vaší otevřenosti. Přemýšlím nad vaším příběhem a uvažuji, z kterého konce se do něj pustit. Píšete o dvou trápeních, které (jak píšete) spolu nějak souvisí. První se týká hlavně vás samotné. Píšete, že sama sobě nevěříte a neděláte, co byste dělat chtěla. A druhé se týká partnerských vztahů – a poslední dobou i vztahů s dalšími lidmi. 

Sama v tom vidíte bludný kruh. Máte pocit, že v obou vašich trápeních by vám mohlo pomoci začít se věnovat více koníčkům a aktivitám – pokud ale dobře rozumím, nemáte do ničeho moc chuť. A věříte, že by se vám do aktivit chtělo, kdyby bylo s kým něco dělat. 

Uvažuji nad tím, jestli se i v dalších kouscích vašeho příběhu dají najít souvislosti. Píšete, že sama sobě nevěříte a máte pocit, že i ostatní proti vám něco mají. Někdy to opravdu bývá tak, že vlastní mínění o sobě přisuzujeme druhým lidem, i když ti nás ve většině případů vidí lépe, než si myslíme. A stává se i to, že když nemáme k ostatním lidem důvěru, začneme se před nimi stahovat, málo se otevírat, málo mezi ně chodit – z obavy před zraněním. Jenže tím se to celé maličko potvrdí. Ostatní začnou být opravdu vzdálenější, protože my sami jsme se od nich vzdálili a jsme pro ně méně čitelní. Stejně tak dlouhá absence partnera se často podepíše na sebevědomí – a s nízkým sebevědomím je obtížnější zaujmout partnera; s dobrými přáteli se zase lépe hledají další dobří přátelé…

Začarované kruhy však mívají jednu velikou výhodu: Sice každé trápení zhoršuje to druhé a komplikuje jeho řešení, ale současně pokud se s jedním podaří pohnout, to druhé se často zlepší společně s ním. Někdy zdánlivě samo od sebe.

Existují způsoby, jakými se dá s každou jednou potíží pracovat. Zaujalo mne, když jste psala – „nedělám, co bych chtěla“. Co je tedy to, co byste chtěla dělat raději? Co vás láká? Je možné naplánovat a udělat nějaké malé krůčky (nebo odsunout některé překážky) k tomu, ať děláte častěji to, co byste ráda, ať můžete častěji poslouchat svoje potřeby a touhy? Zůstala ve mně také vaše věta – „většinu volného času trávím u PC, i když bych věděla, jak to změnit, nemám s kým“. Kdybyste měla s kým, jak byste to změnila? A je něco, co můžete změnit i bez partnera? 

Mohlo by být užitečné všímat si myšlenek a soudů o sobě samotné – a ty negativní se přeformulovat tak, aby k vám byly laskavější. Jeden spisovatel tomu říkal „krotit svého vnitřního ještěra“, vnitřního kritika, který je dobrý sluha, ale zlý pán. Důležité mohou být i vaše pocity a myšlenky týkající se druhých. Nakolik je reálné, že si o vás skutečně myslí něco zlého? Jaké vaše zkušenosti to potvrzují nebo vyvrací? Je někdo, komu důvěřovat můžete, a s kým si o svých pocitech můžete popovídat? 

Pokud ráda čtete, o tématu sebedůvěry je celá kniha Nedostatečný pocit vlastní hodnoty od Rohra. O důvěře ke druhým ve svých knihách zase moc pěkně píše Ján Praško.

Jistě i ohledně hledaného partnera máte nejrůznější obavy i touhy. Je pravda, že láska je jedna z věcí, které se naplánovat moc nedají. Často přijde do života jako překvapení, právě když se přestaneme snažit, a nebo když se nám podaří přestat opakovat zaběhané scénáře a začneme se pouštět do maličkých rizik. (S těmi pracuje třeba technika „rejection therapy“, kdy si člověk v rámci tréninku dá za úkol za den nasbírat tři odmítnutí od neznámých lidí; ať už jde o odmítnuté pozvání na kávu, prosbu o ukázání správného směru nebo žádost o neplacené volno v práci.)

Vím, že vám píšu hodně otázek a námětů – snad si z nich vyberete některé, které pro vás budou užitečné. Určitě může pomoci vzít si k ruce nějakého průvodce, který vám pomůže najít ty správné odpovědi. Může to být nějaký psychoterapeut, který k tomu má odbornost. A nebo člen rodiny, kamarád… a není‑li po ruce ani ten, pak třeba deník. V každém případě vám přeji hodně štěstí a odvahy ke změnám. Držím palce, aby přicházely brzy a byly pro vás co nejpříjemnější.

Využívejte celý web.

Předplatné

Pěkný den,

Nela Wurmová

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.