Když vůle nestačí

Musíte prý jen opravdu chtít, pak půjde všechno. Co když je ale problém jinde?

21:54
Aneta Langrová

Aneta Langrová
Psycholožka

25. 10. 2021

Život před nás staví různé výzvy, úkoly, náročné životní situace a mnoho z nich není otázkou jen naší vůle. Kousnout se, zatnout zuby nebo si něco odepřít nefunguje. A nezáleží na tom, jak moc sami sebe přesvědčujeme: „Dokážu to. Zvládnu to. Mám na to. Teď to bude jiné. Příště to dám.“ Podobnými větami potlačujeme pochybnosti, překřikujeme vlastní nedůvěru, mobilizujeme poslední zbytky energie. Co když to ale nefunguje? Co když má celá věc hlubší kořeny? Ano, bez vůle to nejde. Ale bez čeho to nejde daleko víc, je důvěra, že něco mohu zvládnout. Důvěra v sebe. Že opravdu můžu. Že tentokrát se to může podařit…

Nedokážu si nikoho najít. Nikoho, kdo by mi neublížil, líčí pětatřicetiletá Kája. Už jsem zoufalá. Je to pořád dokola. Všechno vždycky pokazím. Asi jsem destruktivní. Nebo prostě ty druhé odpuzuji. Nikdo by se mnou nevydržel.

Musím si zvyknout „být sama“. Nebo nevím, co mám dělat. Na seznamce jsem to zkoušela, ale žádné rande se nepovedlo. A když jsem se někomu líbila, tak se on nelíbil mně. Byli to takoví podivíni. A kde mám teď někoho potkat? Chodím akorát plavat a tam to na žádnou velkou konverzaci není. A přijde mi hloupé jen tak někoho oslovovat v baru nebo v kavárně. Já to prostě neumím, flirtovat a prodávat se.

Moc bych chtěla s někým být, ale ne za každou cenu. Chtěla bych vztah, ve kterém mě ten druhý bude mít opravdu rád, budu pro něj na prvním místě, ale nikdo takový asi není. Všichni si se mnou chtějí jen užít. Už to vzdávám. Prostě budu bez dětí, bez manžela, budu sama. Snažím se tomu nevěřit, ale je to čím dál těžší.

Kája opravdu zažila několik velmi nepříjemných vztahových zkušeností. A pod kůži se jí bolestně vryl pocit, že už to nebude jiné. Že už další vztah nezvládne. Nedokáže se s někým novým seznámit. Přestává věřit druhým i sobě. Partnerství se pro ni stalo bolestivým tématem.

Před ostatními se snaží udržet statečnou a nezdolnou tvář, ale doma to většinou obrečí. Je snad jediná, kdo nikoho nemá. Všichni už jsou vdaní, ženatí, mají děti. Ona je sama. Nechce to, ale zkrátka v její moci není to změnit. Uvěřila, že jí něco vzalo nebo někdo vzal možnost změnit vztahy, které má. Že to nemá ve svých rukou.

Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.

Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.

Chci předplatné
Už máte předplatné? Přihlaste se.

Články k poslechu

Klíč ke vztahům

Naučte se stavět na vzájemném respektu a porozumění. Jednoduše, prakticky.

14 min

Vysoce funkční deprese

Navenek vše zvládáte, máte spoustu aktivit, dobré vztahy. Uvnitř se ale cítíte úplně jinak.

12 min

Nespravedlnost v práci

Míň peněz, horší podmínky, neférové hodnocení. Jak se bránit?

11 min

Důvěřuj procesu

Změna se děje, i když není vidět. Mnohdy pomůže nechat věci jít jejich cestou.

16 min

Nemůžu tě mít

Vídáme se, jsme kamarádi. Nebo cítím něco víc? Jenže druhý už vztah má.

14 min

25. 10. 2021

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.