Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Ilustrace: Astrid Oudheusden

Když vůle nestačí

Musíte prý jen opravdu chtít, pak půjde všechno. Co když je ale problém jinde?

21:54
Aneta Langrová

Aneta Langrová
Psycholožka

25. 10. 2021

Život před nás staví různé výzvy, úkoly, náročné životní situace a mnoho z nich není otázkou jen naší vůle. Kousnout se, zatnout zuby nebo si něco odepřít nefunguje. A nezáleží na tom, jak moc sami sebe přesvědčujeme: „Dokážu to. Zvládnu to. Mám na to. Teď to bude jiné. Příště to dám.“ Podobnými větami potlačujeme pochybnosti, překřikujeme vlastní nedůvěru, mobilizujeme poslední zbytky energie. Co když to ale nefunguje? Co když má celá věc hlubší kořeny? Ano, bez vůle to nejde. Ale bez čeho to nejde daleko víc, je důvěra, že něco mohu zvládnout. Důvěra v sebe. Že opravdu můžu. Že tentokrát se to může podařit…

Nedokážu si nikoho najít. Nikoho, kdo by mi neublížil, líčí pětatřicetiletá Kája. Už jsem zoufalá. Je to pořád dokola. Všechno vždycky pokazím. Asi jsem destruktivní. Nebo prostě ty druhé odpuzuji. Nikdo by se mnou nevydržel.

Musím si zvyknout „být sama“. Nebo nevím, co mám dělat. Na seznamce jsem to zkoušela, ale žádné rande se nepovedlo. A když jsem se někomu líbila, tak se on nelíbil mně. Byli to takoví podivíni. A kde mám teď někoho potkat? Chodím akorát plavat a tam to na žádnou velkou konverzaci není. A přijde mi hloupé jen tak někoho oslovovat v baru nebo v kavárně. Já to prostě neumím, flirtovat a prodávat se.

Moc bych chtěla s někým být, ale ne za každou cenu. Chtěla bych vztah, ve kterém mě ten druhý bude mít opravdu rád, budu pro něj na prvním místě, ale nikdo takový asi není. Všichni si se mnou chtějí jen užít. Už to vzdávám. Prostě budu bez dětí, bez manžela, budu sama. Snažím se tomu nevěřit, ale je to čím dál těžší.

Kája opravdu zažila několik velmi nepříjemných vztahových zkušeností. A pod kůži se jí bolestně vryl pocit, že už to nebude jiné. Že už další vztah nezvládne. Nedokáže se s někým novým seznámit. Přestává věřit druhým i sobě. Partnerství se pro ni stalo bolestivým tématem.

Před ostatními se snaží udržet statečnou a nezdolnou tvář, ale doma to většinou obrečí. Je snad jediná, kdo nikoho nemá. Všichni už jsou vdaní, ženatí, mají děti. Ona je sama. Nechce to, ale zkrátka v její moci není to změnit. Uvěřila, že jí něco vzalo nebo někdo vzal možnost změnit vztahy, které má. Že to nemá ve svých rukou.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Pavel Špatenka

Pavel Špatenka

Terapeut

Jak málo člověk ví o sobě samém. Jak málo se ve veřejném prostoru mluví o tom, co se v nás lidech odehrává. Čím více se doba vyhrocuje, tím spíše se snaží člověk porozumět tomu, co se to děje. Chce pochopit proč lidé jednají tak, jak jednají, chce vědět proč se věci dějí právě tak, jak se dějí. Chceme vědět, proč se tolik odcizujeme jeden druhému navzájem. Chceme být blíže jeden druhému a přitom nejsme blízko ani sami sobě. Proto vítám každý prostor, kde se o takových věcech může mluvit. O to více, pokud je otevřený, kultivovaný a nechává čtenářům prostor pro vlastní úsudek. Psychologie.cz taková je. Roste spolu s námi.

Michal Mynář

Michal Mynář

Psychoterapeut

Psychologie.cz jsou pro mě především lidé, kteří za tímto projektem stojí a kteří se o něj starají - se zápalem a láskou. Tento osobní vklad je na portálu znát a věřím, že tuto “domáckost” cítíte i vy, čtenáři. Proto se tak rád coby autor i čtenář na Psychologii vracím.

Zuzana Daňková

Zuzana Daňková

Publicistka

Psychologie.cz je jednoznačně nejkvalitnější a nejzajímavější internetový portál o psychologii v českém prostředí. Sdružuje velké množství kvalitních autorů, kteří dokáží zasvěceně a zároveň svěže psát o mnoha oblastech psychologického výzkumu i o osobních zkušenostech. Každý tu najde to své: poslední psychologické výzkumy i praktickou pomoc, jak lépe porozumět sobě a druhým.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.