Negativní emoce k lidem odjakživa patří. Jsou součástí naší celistvosti, výrazem vědomých či nevědomých potřeb a přání. V okamžicích, kdy prožíváme negativní emoce, si něco v našich tělech či myslích říká o slovo. Pokud této řeči nedáme prostor, časem nám to může v životě nadělat pěknou paseku. Jak své emoce co nejlépe proměnit ve zdravou a rozvíjející sílu?
Důvodů k potlačování pocitů může být mnoho. Kdysi lidé věřili, že všechny špatné myšlenky přicházejí z pekla. Dnes často podléháme kulturně zakořeněným předsudkům typu aby byl člověk úspěšný a silný, nesmí se nechat ničím rozhodit. Roli také může hrát náš vnitřní strach, aby nás nezaplavily silné a nezvladatelné negativními impulzy.
Někdy se prostě za každou cenu chceme udržet „v pohodě“. Podobné úmysly ale paradoxně vedou k prohloubení negativních pocitů. Štěstí tkví právě v prožívání všeho, co přijde.
Pod potlačením emoce si můžeme představit různorodé situace, které běžně zažíváme.
- Znáte pocit, kdy jste smutní a víte, že to musíte pustit z hlavy?
- Nebo když máte strach a okolí vám přitom říká, že k tomu není důvod – tak se ho snažíte necítit?
- Zlobíte se na někoho, ale stydíte se za to?
- Cítíte se mizerně a máváte nad tím rukou, že to přece brzy přejde, o nic nejde?
Takové pocity jsou zcela běžné. Jedná se o naprosto přirozenou obranu organismu, díky které si udržujeme vnitřní psychickou rovnováhu. Tento mechanismus obrany se nazývá strategie emoční regulace a slouží ke zvýšení, snížení či udržení určité emoce. Každý z nás má ve svém repertoáru spoustu takových – více či méně zautomatizovaných – strategií.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné