odemčené

Láska v pracovní době

V práci se chováme jinak. Z akčního a upovídaného kolegy se doma může stát zamlklý morous.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

31. 3. 2016

Práce, obzvlášť taková, kde jsme často v kontaktu s kolegy nebo sdílíme společné prostory s větším množstvím lidí, kde se často pořádají společné akce nebo existuje možnost stýkat se i mimo pracovní dobu, je přímo ideální pro navazování vztahů na pracovišti. Je to naprosto logické.

Pokud se neradi seznamujeme v klubech a na diskotékách, nesportujeme, případně považujeme seznamky za ztrátu času, naše kancelář bude jedním z mála míst, kde se můžeme přirozeně seznámit s novými lidmi.

Já osobně pracuju ve velké mezinárodní firmě spolu s dalšími několika tisíci lidmi. Místo k seznámení ideální. Navíc jsme firma, v které převažují muži. Ženy jsou tu tedy „žádané zboží“, kdybych to měla nazvat tak trochu šovinisticky.

Pokud ale zvažujeme vztah nebo románek v práci, měli bychom si uvědomit následující:

  • Co od vztahu na pracovišti chci, co očekávám?
  • Jsem schopný jej udržet v mezích, které nebudou negativně neovlivňovat můj pracovní výkon?
  • Jak budou reagovat kolegové či nadřízení, až se to dozví?
  • Co když vztah nevyjde? Jak budu zvládat se s bývalým partnerem denně potkávat a spolupracovat na projektech?
  • Co mi může vztah dát a co mi může naopak vzít?

Pokud si začneme nezávazný románek s některým z kolegů, případně s nadřízeným, připravme se, že…

Kancelářský románek

Nezávazné a sexuální vztahy na pracovišti jsou velmi časté. Z mého pohledu spíše nevhodné, nic to ale nemění na tom, že mnoho prostředí k takovýmto aktivitám lidi láká.

Znala jsem jeden tým, kde si noční zpříjemňovali různými aktivitami sexuálního rázu, kde mezi sebou většinu pracovní doby flirtovali, jezdívali spolu na víkendovky a navazovali nezávazné vztahy. Trochu mi připadalo, že místo dospělých zaměstnanců jde o bezstarostné studenty. Vedení to tak nějak mlčky přecházelo. Šlo o nenáročnou práci, kterou skutečně dělali mladí lidé a nejspíš to až tak nezasahovalo do jejich výkonů.

Pokud se rozhodnete skončit s kolegou v posteli po vánočním večírku, počítejte také s tím, že se s ním budete vídat dalších několik měsíců každý den, dokud jeden z vás práci nezmění. Možná pak nebude pouze ranní walk of shame, ale bude si o tom vykládat váš celý tým. Drby v práci nejsou nic příjemného.

Dokud vztah funguje, váš pracovní výkon se pravděpodobně zlepší. Jste zamilovaní, šťastní, plní energie…

Jestliže se vědomě rozhodnete udržovat sexuální vztah s kolegou z práce, rozmyslete si, zda to dokážete. Zda dokážete mít nezávazný vztah s člověkem, kterého vidíte osm hodin denně, chodíte spolu na oběd nebo spolupracujete na důležitých projektech, a zda to neovlivní váš pracovní výkon.

Mít vztah na pracovišti může být také přínosné. Vzhledem k frekvenci, s kterou se vyskytuje, ani není třeba předstírat, že by žádné výhody neměl. Budete se najednou těšit do práce, krátit si volné chvíle chatováním, o obědové pauze se nenápadně vytratíte, abyste si užili sex apod. Takový vztah může být velmi vzrušující a zábavný.

Jste‑li nadřízený, nedoporučovala bych takové vztahy se zaměstnanci udržovat. Může to značně nahlodat důvěru týmu ve vás, někteří zaměstnanci se můžou snažit vás skrze sexuální služby manipulovat či vydírat a obecně se v prostředí, kde nadřízený střídá sexuální partnery z práce, nejeví jako důvěryhodné. Nehledě na to, že je to amorální a trestné, pokud vás některý ze zaměstnanců obviní ze sexuálního obtěžování.

S pozicí roste také odpovědnost za to, co si o dané věci řeknou druzí, jak to na ně bude působit nebo jak to bude vypadat. Možná by měl nadřízený ze své pozici jednodušší navazování vztahů, tím spíše by toho neměl zneužívat.

Vážné vztahy

Něco jiného je navazování vážných vztahů na pracovišti. Tomu asi zabránit nelze, lépe řečeno, asi si neřekneme, že nám to nestojí za to. Od vážného vztahu totiž očekáváme, že nám dá více než chvilkovou zábavu a vzrušení, počítáme s ním i do budoucna. I když může být náročnější pracovat s partnerem v jednom týmu, znám dostatek lidí, kterým to vyhovuje. Manželské páry se scházejí v kuchyňce na oběd, chodí spolu z práce, navštěvují se o pauzách.

Samozřejmě, že takový blízký vztah není pro každého – někoho by trávit 24 hodin denně se svým partnerem otravovalo. Pro některé je to však příjemné. Moje kolegyně pracovala s manželem, měli sedmiletou dceru, žili spolu 12 let, v práci spolu chodili ruku v ruce na pauzu, na oběd nebo nakupovat, těšilo je to.

Když navážete vážný vztah v práci, nejspíš se neutají. Ale to se obvykle neutají ani jiné vztahy. Lidé nejsou slepí. Dokud vztah funguje, váš pracovní výkon se pravděpodobně zlepší. Jste zamilovaní, šťastní, plní energie, spolupracujete se svým partnerem, můžete si navzájem pomáhat. Je dokázané, že partnerství v práci může být pro oba zaměstnance přínosné. Svému partnerovi můžete důvěřovat a navzájem se podporujete.

Pokud nedokážete řešit problémy dospěle a s odstupem a ve své práci chcete setrvat, doporučovala bych vyvarovat se vztahů na pracovišti úplně.

Problém může nastat, pokud máte ve vztahu konflikty, případně se rozejdete. Lidé mohou nést rozchod různě. Někteří lidé po rozchodu s partnerem nadále udržují přátelské vztahy, někteří spolu přestanou mluvit a spálí všechny mosty, jiní si dělají naschvály, další nejsou schopni rozchod akceptovat a snaží se různými manipulativními technikami k sobě partnera zase připoutat.

Jeden bývalý pár v práci se po rozchodu často hádal, dělal na poradách různé výstupy, odmítal jet na školení ve stejném autě a podobně. Ehm, bylo to otravné a nikoho to v práci nezajímalo. Nakonec jeden z páru změnil práci.

Opravdu je dobrý nápad hledat lásku v zaměstnání?

Pokud nedokážete řešit problémy dospěle a s odstupem a ve své práci chcete setrvat, doporučovala bych vyvarovat se vztahů na pracovišti úplně. Nikdy nemůžete zaručit, že vztah vyjde, i když je větší pravděpodobnost, že už budete partnera znát. To, jak se chová v práci, však není to samé jako chování doma.

Člověk může být v práci velmi nápomocný, ochotný s čímkoli poradit, chytrý a komunikativní, ve vztahu samotném však naopak uzavřený, spíše pasivní a držet si od partnera odstup. Jak může někdo působit v práci jinak než ve vztahu? Záleží na tom, do jaké míry je pro něj právě práce nebo vztah důležitý.

Lidé, kteří jsou velmi ambiciózní, se naučí v práci jednat tak, aby dokázali vytěžit co nejvíce. Pokud je však pro ně vztah vedlejší a řešit v něm problémy nechtějí, nebudou mu věnovat příliš energie. Navíc v práci nemusí projevovat city, nejsou lehce zranitelní, nemusí se otevírat, což je pro vztah důležité.

Využívejte celý web.

Předplatné

Jaké má tedy plusy vztah na pracovišti? Seznamujete se s člověkem přirozeně a již nějakou dobu jej znáte, jste ve stejném prostředí, vídáte se každý den. Prostorová blízkost mezi dvěma lidmi je často jeden z největších faktorů sblížení dvou lidí. Navíc máte společnou práci, tedy téma ke komunikaci a interakci. Vztahem v práci můžete získat partnera, na kterého se můžete spolehnout a který vám pomůže dosáhnout většího úspěchu.

Negativy může být příliš mnoho času stráveného s partnerem, přenášení problému ze vztahu do práce a naopak, nutnost dál spolupracovat s bývalým partnerem i po ukončení vztahu.

A co vy a vztahy na pracovišti? Máte nějaké vlastní zkušenosti? Chtěli byste pracovat s partnerem v jednom týmu?

Články k poslechu

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

31. 3. 2016

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.