Pocit, že nám partner nevěnuje dostatek lásky a pozornosti, může být velmi nepříjemný. Přináší mnoho nejistoty a stresu. Každý by chtěl, aby jej partner miloval se vším všudy. Co když to ale nedělá? Co když si nejsme jisti, co k nám cítí? Má cenu do takového vztahu investovat?
Ač souhlasím s názorem, že ženy by se měly ve vztahu držet zpátky a nechat muže být aktivnější, nedávno jsem narazila na článek o tom, zda je opravdu tak špatné být tím, kdo miluje víc. Mám několik přátel, kteří vyměnili vztah plný klidu a jistoty za pocit vášně a velké lásky. Se všemi výhodami a nevýhodami – a těch není málo. Co tedy člověka vede k vytrvání v silném, vášnivém vztahu? A co nás vlastně vede k setrvávání na bezpečné vztahové mělčině?
Problém není intenzita naší lásky. Problém je, pokud místo toho, abychom se chovali podle svých pocitů, neustále svůj vztah analyzujeme a snažíme se chovat tak, abychom nevypadali hloupě, neponižovali se nebo nebyli lehce zranitelní. Tohle nám ale ve vztahu nijak nepomůže. Spíše naopak. Jediný, koho můžeme změnit, jsme my sami. Můžeme se naučit projevovat lásku způsobem, který pro nás bude bezpečný a pomůže nám dosáhnout v životě štěstí a naplnění.
Když vztah začne být důvěrný, mají lidé snahu bránit se zranění uzavřením se před partnerem. Začnou být cyničtí nebo kritizovat nedostatky. Každá tato poznámka však staví zeď mezi vás a vašeho partnera.
Aby bylo jasno. Nejde o to najít si někoho, kdo o nás nestojí, a snažit se mu naši lásku vnutit. Ani zůstávat ve vztahu, který je nezdravý či destruktivní. Bohudík vztahy nejsou jen černobílé. Je jednoduché říct si: „Nevolá mi sám od sebe; nezve mě jednou týdně na večeři; neřekl mi ještě, že mě miluje… je načase jej opustit.“ Ne vždy ale tyto signály značí skutečné partnerovy city a také to neznamená, že se v budoucnu nemohou změnit.
Chceš mě? Špatná otázka
Co když o daného člověka opravdu stojíme, kromě určitých projevů nám vztah funguje a cítíme se v něm dobře? Zkusme pro jednou nemyslet na to, co dělá náš partner, a zamysleme se nad svým chováním. Lidé se někdy uzavřou a stáhnou, pokud se cítí svými emocemi příliš pohlceni. Často se leknou hloubky nebo závazku, který z takového vztahu plyne.
Vztah dvou lidí je o odpovědnosti jednoho k druhému. Partnerství znamená sdílení a důvěru, radost z úspěchů druhého, podporu a snahu o pochopení a toleranci. Pro někoho může být tento závazek příliš svazující.
Jaké má tedy výhody být tím, kdo miluje více?
- Už jen pocit, že někoho milujeme, je obohacením sám o sobě. Je hezké mít vztah s člověkem, o kterém víme, že miluje nás, nikdy ale nebudeme tak šťastní jako ve vztahu, kde sami cítíme lásku.
- Jsme ochotni se pro druhého změnit. A tím nemyslím ztratit svou tvář. Možná přestaneme kouřit, abychom nestahovali druhého k tomuto zlozvyku, nebo začneme cvičit, abychom vypadali lépe, či jezdit na kole, protože náš partner se tomuto sportu věnuje.
- Poznáme své hranice a zjistíme, jak daleko jsme ochotni zajít. Pokud opravdu milujeme, nejspíš zjistíme, že se dokážeme chovat iracionálně. Můžeme začít žárlit, i když jsme to doteď nedělali, nebo naopak tolerovat věci, které by nám normálně vadily.
Pro některého může projev lásky znamenat uvaření večeře, jiný potřebuje slyšet „miluji tě“. Je důležité, abychom projevovali lásku způsobem, který bude blízký našemu partnerovi.
Jak se stát milujícím partnerem ve vztahu?
- Dávejte najevo své pocity. Nebojte se přiznat, že partnera milujete. Často řešíme, kdo by měl tato slova říct jako první. Vykašlete se na hry nebo přílišné analyzování vztahu. Vždy se může stát, že vás partner odmítne nebo raní, ale je lepší dát lidem vědět, co cítíte, než kvůli strachu z ublížení své pocity skrývat.
- Zkuste se vyhnout kalkulacím typu já tobě – ty mně. Přestaňte rozebírat, kdo udělal co pro druhého. Dělejte věci pro druhého, aniž byste přemýšleli, co za to udělá on. Někdy je to těžké, ale sami se budete cítit lépe a váš vztah bude oproštěn od pocitů viny.
- Účastněte se aktivit, které dělají radost vašemu partnerovi. Zkuste se zajímat o partnerovy záliby a zájmy a sdílejte s ním ty své. Pokud váš partner hraje na kytaru, podpořte ho při koncertě, i když možná nebude mít čas se vám věnovat. Nemusíte také opouštět své zájmy kvůli těm jeho. Nové zájmy vás mohou jen obohatit.
- Dělejte věci, které váš partner bude považovat za projevy lásky. Každý si nese jiné vzorce projevování náklonosti ze své původní rodiny. Pro některého může projev lásky znamenat uvaření večeře, jiný potřebuje slyšet miluji tě. Je důležité, abychom projevovali lásku způsobem, který bude blízký našemu partnerovi. Vyhneme se tak zbytečným nedorozuměním.
- Neuzavírejte se. Když vztah začne být důvěrný, mají lidé snahu bránit se zranění uzavřením se před partnerem. Začnou být cyničtí nebo kritizovat nedostatky. Každá tato poznámka však staví zeď mezi vás a vašeho partnera. Zpřísnění vůči partnerovi může být obrana proti tomu, abyste byli lehce zranitelní. Pokud někoho milujete, máte větší strach z jeho ztráty nebo ze ztráty života, který jste vedli před ním. Měli byste se snažit bojovat se svým strachem a naučit se projevovat lásku místo kritiky a cynických poznámek.
Ať už je to jakkoli, jediné, co můžeme cítit, jsou naše emoce. Být milujícím partnerem je dobré hlavně pro nás samotné. Vybudujeme si hezký vztah nejen k partnerovi, ale také k ostatním lidem v našem okolí. Navíc nám to umožní projevovat své emoce autenticky, otevřeně a přirozeně a být více upřímní sami k sobě.