Foto: Thinkstock.com
odemčené

Několik pohledů na masturbaci

Poslední fází ženské masturbace bývá sebehodnocení. Po orgasmu přichází stud a pocit nepatřičnosti.

Sebeuspokojení, zejména ženské, je velmi kontroverzní téma, a tak jsem se rozhodla podívat se na tuto problematiku blíže. Umístila jsem na jeden web dvě otázky pro ženy: Pokud si to děláte, masturbujete, tak proč? Jaký konkrétní pocit vám to pak přináší? A jak vnímáte, když si to dělá on?

Výsledek tohoto pokusu byl zajímavý. Pod otázkami se rozhořela diskuse – mužů! Ženy se také ozvaly, ale psaly do soukromé zprávy.

Mužské reakce

Velmi mě zaujalo, že všechny mužské reakce byly negativní. Mohla bych je rozdělit na dvě skupiny:

  1. Klidně si to dělejte, hlavně když nás nezanedbáváte.
  2. Něco je špatně, patrně jste doma neuspokojené, muž se vám dobře nevěnuje, jste samy, nemilované, nepomazlené… atd.

Pobavilo mě, že žádného muže nenapadlo, že by si to mohla žena dělat ne z nedostatku, ale naopak z nadbytku a z pouhého potěšení ze svého těla.

A co na to ženy? Co jim konkrétně přináší sebeuspokojení?

  1. Uvolnění. Někdy se sexuální energie zvedne zničehož nic, rychle a silně.
  2. Rozmazlování. Užít si svoje tělo, pomazlit se, udělat si příjemnou chvilku. Přirozený kontakt se svým tělem.
  3. Předehra. Nažhavení před milováním.

U některých žen se poté dostavuje pocit studu, „nepříjemna“ a sebehodnocení. Sice si udělají hezky, ale pak se cítí provinile. Domnívám se, že je to hodně podmíněné výchovou a tím, co se (hlavně podprahově) v rodině o sexualitě předávalo, případně náboženskými a společenskými předsudky.

Osobně těmto ženám doporučuji změnit svůj postoj od udělat si topomilovat se se sebou. Fyzicky je rozdíl v tom, že když se pozorností zůstane jen dole v pohlaví, neuspokojí to ženu tak, jako když svým dechem, dotekem a pozorností rozvede extatický prožitek do celého těla a hlavně do oblasti srdce. A také doporučuji pracovat tematicky na pocitech viny, protože ta pak ženy ovlivňuje i v jiných oblastech.

Bylo mi jasné, že mi odpověděly jen ty, které si to dělají. Ze své praxe vím, že je i mnoho žen, které by se samy sebe takto nedotkly. Protože to je zakázané, divné, nebo prostě nemají tu potřebu, ani je to nenapadne. A pak jsou ještě ty, které si to dělají nebo nedělají, ale rozhodně by o tom nikde nemluvily, protože je to pro ně něco, co patří pouze do soukromé sekce.

Nic není špatně. Je to skutečně vaše soukromá věc.

Čím nám tedy může být masturbace prospěšná?

  • Poznáme svoje tělo a můžeme poté lépe rozpoznat, co se nám při styku líbí a co ne. Tím se vyvarujeme mnohých nepříjemných zkušeností. Kdo jiný než vy by měl vaše tělo znát nejlépe?
  • Udržuje nás to vitální, nemusíme usychat, i když jsme třeba samy. Žena, která má šťávu, vypadá mladší, krásnější.
  • Masturbace má i zdravotní vliv. Můžeme buď posilovat svaly pánevního dna, což nás ochrání před inkontinencí a udržuje vagínu pružnou a zdravou, nebo si můžeme užívat orgasmu, při němž dochází ke stahování svalstva přirozeně. Co vás asi bude bavit víc?

Ženský pohled na mužskou masturbaci

Mužské sebeuspokojování se většinou považuje za něco dost přirozeného. Co si o ní myslí ženy? Výsledek odpovědí byl opět velmi zajímavý. Protože celá polovina žen tu otázku vytěsnila a odpověděla tak, jako bych se ptala na jejich vztah, což už samo o sobě mnoho vypovídá. Faktem je, že reakce žen jsou značně polarizované. Buď jasné ano, nebo odmítnutí, vytěsnění.

Také se v odpovědích objevil zajímavý pohled – že muž od té doby, co žije se ženou, onanii zavrhl. Teď má přece ženu, a i když ona má jiné potřeby než on, tak si to přece už nebude dělat jako za mlada.

Jednu skupinu žen to vzrušuje a druhou stejnou měrou odpuzuje. Proč vlastně mají některé ženy negativní vztah k mužské masturbaci?

Domnívám se, že jednak se často jako dívky či děvčátka s tímto fenoménem setkají předčasně. Roli může hrát i častá mužská nedočkavost, kdy muž ženu tlačí a manipuluje do doteku, do kontaktu dříve, než ona sama chce. Zážitky z dětství a dospívání se pak ukládají a někdy bohužel i násobí. O zneužití ani nemluvím, a bohužel tuto zkušenost prožilo daleko víc žen, než je kde zaznamenáno.

Někdy má žena v sobě odpor a neví proč. Mnoho negativních zážitků je bezpečně vytěsněno. Některé ženy také děsí výraz muže, který naprosto ponořen do svého uspokojení. Ale asi nemá smysl snažit se z toho udělat hromadný závěr. Citlivý přístup partnera (nebo sexuologa) může napravit mnoho – pokud skutečně chcete změnu.

Sebeuspokojování ve vztahu

Už jsme si řekli o tom, co nám masturbace může osobně přinést. Jak ale může ovlivnit náš vztah?

Sebeuspokojení může být součástí předehry i samotného milování. Je to možnost pustit svého partnera blíže k sobě. Otevřít se mu. Pro mě osobně to dříve bylo nepředstavitelné, pustit si někoho do svého intimního soukromí. Ale co se stalo? Když jsem překonala počáteční nekomfortní pocit, tak přišlo tak hluboké propojení s partnerem, tak silné proudění lásky, energie, nazvěte si to po svém, že to bylo k neuvěření.

Pokaždé, když se partnerovi či partnerce více přiblížíte, odevzdáte, oba pocítíte reálný efekt. Pokud přijmete svého partnera se vším všudy, dáváte mu tím dar. Sice nehmotný, ale naprosto jasně cítitelný. A souhra v posteli, v intimitě, nám pak často pomáhá překonávat denní trable.

Pečovat o vztah znamená i pečovat o živou a zdravou sexualitu. To znamená zajímat se o to, co se partnerovi líbí, co mu dělá dobře, naučit se o něj pečovat tak, jak to má rád. Pokud přidáte i humor, máte velkou naději užívat si vztahu dlouhodobě.

A pro ty, co masturbaci úplně odsuzují

Využívejte celý web.

Předplatné

Pokud jste dočetli až sem, tak vás evidentně toto téma zajímá, možná dokonce vzrušuje. Ať už si to chcete připustit, nebo ne. Pohlaví je nedílnou součástí našeho těla. A vše, co je v těle, si zaslouží náš kladný vztah. Vezměte třeba střeva, konečník – a jak moc ho potřebujeme.

To, co lidi nejvíce od sexuality odpuzuje, je strach převlečený za odpor… za dobré vychování… za čistotu. Strach z neznámé a velmi silné síly. Strach ze ztráty kontroly. Strach z provinění a potrestání. Beze strachu se žije líp.

Magda Křepelková

Články k poslechu

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

25. 7. 2014

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.