Foto: Thinkstock.com
odemčené

Patří fanoušci metalu na psychiatrii?

Jsou fanoušci heavy metalu náchylnější k úzkostem, depresím a sebevraždám?

Radek John

Radek John
Vědecký publicista

20. 5. 2010

Francie je mezi evropskými zeměmi výjimečná svým důrazem na národní identitu a zároveň sekularizmus. Stát se důsledně distancuje od náboženství. Mnoho sekt, jež jsou v jiných zemích uznávány jako církve, je ve Francii zakázáno.

Heavy metal je žánr rockové hudby, který by se snad dal charakterizovat hodně zkresleným zvukem, výraznými kytarovými sóly, důrazným zvukem bicích, a temnou poetikou textů. Jeho kořeny je těžké přesně určit. Za první metalovou kapelu mnozí považují Led Zeppelin a za vynálezce žánru jejího kytaristu Jimmyho Page. V tvorbě Led Zeppelin hledá hodně lidí i první metalové písně (Například Whole Lotta Love).

Mezi nejznámější skupiny žánru patří například Black Sabbath. Právě zpěvák Black Sabbath Ozzy Osbourne byl obviněn z podílu na sebevraždě amerického teenagera Johna McColluma, který se zabil za doprovodu Ozzyho písně Suicide Solution (Sebevražedné řešení). Soud zpěváka osvobodil. Navíc vyšlo najevo, že mladík trpěl klinickou depresí. Existují však další vodítka, která by mohla naznačovat špatný vliv metalu na duševní zdraví.

Zpěvák Marylin Manson používá příjmení sériového vraha Charlese Mansona. V jeho klipech je často vidět ďábelské číslo 666 (podle zjevení svatého Jana číslo Šelmy) a hořící kříže. Zpěvák kapely Korn je známý svými duševními problémy. Lídr norské kapely Mayhem spáchal sebevraždu. Dokud žil, proslul házením zvířecích hlav do publika (Ozzy prý na pódiu ukusoval hlavy netopýrům). Kytaristu Mayhem ubodal další člen kapely k smrti.

Podobné příhody nastolují otázku, zda fanoušci metalu nepatří na psychiatrii. Někteří si pravděpodobně rovnou odpovědí: Ano, patří. Co na to ale říká empirický výzkum? Kupodivu dlouho žádný neexistoval. Minulý rok se nedostatek dat pokusili napravit tři výzkumníci, vedení Robinem Recoursem z univerzity v Montpellier. Výsledky zveřejnili v časopise Culture, Medicine and Psychiatry.

Dealerů bylo málo

Satanizmus je považován za nebezpečí. Francouzská vláda dokonce varovala rodiče před vystavování dětí vlivu metalu. To by mohlo souviset s faktem, že některé metalové kapely byly ve Francii oficiálně označovány jako „Křesťanský rock“.

Pro Recourse a spol. bylo těžké rozdat metalovým fanouškům dotazníky. Kdyby je rozdávali na koncertech, fanoušci by se mohli vzájemně ovlivňovat. Při odchytávání metalistů na ulici by zase výzkumníkům mohli uniknout lidé, kteří metal poslouchají a chodí na koncerty, ale nevypadají na to. Rozhodli se proto pro internetový dotazník, který rozšířili na metalových fórech. Měřil duševní zdraví fanoušků a další charakteristiky, jež by se daly dát do souvislosti s depresemi, úzkostmi nebo sklonem k sebevraždě.

Využívejte celý web.

Předplatné

Dotazník vyplnilo 333 lidí (Kdyby napsali 666, už bych jim nevěřil). Průměrnému francouzskému fanouškovi metalu je 22 let. Věkový rozsah byl od třinácti do čtyřiadvaceti. Většina, 88 procent, byli muži. Průměrně poslouchali metal už devět let.  Zajímavé byly důvody pro účast na koncertech. Devadesát šest procent lidí zaškrtlo, že na ně chodí kvůli hudbě, osmdesát pět kvůli atmosféře, pro šedesát sedm procent je koncert totéž co pro jiné party, padesát šest odpočívat. Jen třicet tři procent francouzských fanoušků chodí na koncerty kvůli alkoholu, pouhých pět procent během nich bere drogy. Tři procenta na koncertech drogy prodávají. Méně než jedno procento se chodí na koncerty poprat.

Nepodařilo se prokázat žádnou souvislost mezi úzkostmi a depresemi a posloucháním metalu, ani jinými podstatnými charakteristikami fanoušků. Jediné dvě proměnné, které souvisely s horším duševním zdravím, byly literární sklony a skarifikace, což je zdobení kůže jizvami. Ale na tom není nic divného. Mnoho spisovatelů mělo psychické problémy a skarifikace je i v běžné populaci jako forma sebepoškozování spojována s větším rizikem sebevraždy. Metaloví fanoušci se zrátka neliší od ostatních smrtelníků.

Články k poslechu

Terapie akcí

Chci pohnout se svým životem, nebo se před ním v neustálém rozebírání skrývat?

14 min

Majetnický efekt

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

14 min

Sólo rodič

Výchova je náročná i pro dva. Jak to všechno zvládnout v jednom a nezatížit přitom …

14 min

Životní náraz

Zlomové situace se mohou stát základem růstu. Jeho součástí je i umění pustit, co už …

9 min

Nekonečno v nás

Každý člověk má uvnitř sebe celý vesmír možností. Jak je objevit a naplnit?

9 min

20. 5. 2010

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.