Audiobook Michala Mynáře: Vztahové jedy
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Pokecejte s miminem

Správná komunikace s nemluvňaty zvyšuje jejich IQ a rozvíjí schopnost navazovat vztahy.

Hana Červáková

Hana Červáková
Novinářka

11. 2. 2011

S malým dítětem můžete komunikovat pomocí speciální znakové řeči ještě než začne mluvit. Lépe tak porozumíte jeho potřebám, upevníte vzájemný vztah a připravíte mu úrodnou půdu pro rozvoj řečových dovedností.

Jednoduché a snadno napodobitelné znaky umožní dětem komunikaci s rodiči, sourozenci i ostatními, kteří o ně pečují. Jednotlivé znaky představují samostatná slova nebo jednoduché pojmy – například kytička nebo mám hlad.

Jednou ze zakladatelek Baby Signs programu je emeritní profesorka psychologie na Kalifornské univerzitě Linda Acredolová. Ta už před pětadvaceti lety tuto metodu uplatnila i při výchově své vlastní malé dcery.

Linda Acredolová vidí velký potenciál znakování především v tom, že kojenci jsou skutečně schopni rozumět řeči ještě předtím, než začnou sami mluvit. Dříve také získávají kontrolu nad pohyby svých rukou a úst, což k samotnému znakování úplně stačí.

Lepší porozumění dětskému světu

Podle odborníků podporuje znakování přirozenou dětskou zvědavost a touhu komunikovat s okolím. Děti rychle přijdou na to, že prostřednictvím znaků získávají šanci podělit se s vámi o svůj svět. S otevřenou pusou a vyplazeným jazýčkem vám budou například nadšeně ukazovat, že vidí pejska. Také vy jako rodiče budete překvapeni, kolik toho už tak malé dítě vnímá, co jej fascinuje a co cítí.

Zajímavé je, že dítě většinou nezačne se znaky jako mám hlad nebo potřebuju čůrat, ale znaky jako auto nebo kočička. Dokazuje to, že už i pro malé děti znamená mezilidská komunikace mnohem víc, než jen umět si říci o to nejnutnější.

Rodiče se často obávají, že znakování zpomalí rozvoj řeči jejich ratolesti. Dostupné výzkumy ale ukazují pravý opak. Děti, jejichž rodiče na ně v útlém věku znakovali, měly i po letech prokazatelně lepší průměrné výsledky v testech řečových dovedností a dokonce i v IQ testech.

Vědci také zjistili, že znakující děti dříve navazují kontakty ve svém okolí a jsou celkově sebevědomější.

Rodiče se na dítě snáze emočně naladí

11. listopadu 2021

Poznej svůj strach (přednáška)

Martin Sedláček

S mimořádnými přínosy znakování při budování vztahů v rámci rodiny souhlasí i Ludmila Hudcová, psychoterapeutka zabývající se poradenstvím ve výchově. Zdůrazňuje, že dítě potřebuje cítit emoční jednotu s matkou, a to obzvláště v období do jednoho roku věku.

Pokud dítě tuto bazální jistotu zažije, je v dalším vývojovém období odvážnější v objevování světa, snáze se adaptuje v novém prostředí, sebevědoměji vyjadřuje své pocity a snáze navazuje vztahy s dalšími lidmi.

Ludmila Hudcová doplňuje: „Ve své praxi pracuji nejčastěji s dětmi předškolního nebo mladšího školního věku. Setkávám se s tím, že si některé maminky i při velké snaze dát dítěti to nejlepší neuvědomují, že jsou vlastně jen vedle nich, nedokážou se na dítě emočně naladit. Děti takových matek mají nejrůznější výchovné a někdy i zdravotní problémy.“

Jedinec, který v dětství plnohodnotně nezažije blízkost matky, pak mívá problémy i ve vztazích v dospělosti. Přitom to podle Hudcové nelze mít jeho rodičům za zlé, protože ani oni většinou sami podobné sdílení v dětství nepoznali.

„Z tohoto pohledu vidím ve znakování velký přínos. Rodiče jsou hravou radostnou komunikací s dětmi motivováni k vytvoření blízkého vztahu na bázi porozumění. Jistě je tato odborně vedená dovednost šancí i pro ty rodiče, kteří by jinak zažívali blízkost se svým dítětem jen s obtížemi.“

Mějte trpělivost a znaky pravidelně opakujte

Rozhodnete‑li se na své nemluvně znakovat, chce to především trpělivost a pravidelné opakování. Děti začínají znaky používat většinou až po několika měsících tréninku, nejčastěji pak v období kolem jednoho roku. Přesný věk přitom záleží především na individuálních zájmech dítěte a jeho vývoji.

Potvrzují to i slova maminky Gabriely Prokopové, která se svým čtrnáctiměsíčním synem Matyášem navštěvovala kurzy znakování na podzim:

Využívejte celý web.

Předplatné

„Už jsem si myslela, že to znakování vzdám, protože se k tomu Matýsek pořád nějak neměl. Z ničeho nic ale začal znaky sám používat. Bylo to chvíli po tom, co začal chodit. Asi pro něj nejdřív bylo aktuální to chození a teď, když už chodí, má čas začít rozvíjet i nějakou komunikaci.“

Běžným jevem je i to, že si děti začnou vytvářet znaky vlastní. Podle odborníků to podporuje jejich kreativitu a motivuje k dalšímu zkoumání světa. Vy jim můžete ještě pomoci tím, že je postupně učíte nové a nové znaky.

Znakování naučí batolata sdělit vám, co potřebují, co cítí a co je fascinuje dlouho předtím, než začnou komunikovat prvními slovy. Ve vaší rodině pak ubudou momenty neporozumění a zoufalého pláče.

Doporučujeme: www.babysigns.cz

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Co si o mně pomyslí?

Automatické negativní myšlenky vám ničí život. Naučte se je zastavit.

10 min

Proměněni rozhovorem

Dialog je nebezpečná věc. Když se odvážíme do něj vstoupit, riskujeme.

14 min

Šest týdnů ke změně

Uvízli jste v myšlenkové pasti? Přečtěte si, jak se osvobodit.

9 min

Doba postfaktická

Média a sociální sítě mění naše vnímání toho, co je důležité a co je vůbec …

30 min

Jak se léčí duše

Pevný řád života v léčebně mi dal bezpečný rámec pro uzdravování.

7 min

11. 2. 2011