Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Boj s jídlem: Sledujete nějakou souvislost s vaším perfekcionismem?

Dobrý den, dovoluji si napsat svůj „nekonečný“ příběh, který se točí okolo problémů s jídl…

Veronika Klempová

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

13. 3. 2012

13. 3. 2012

Dobrý den,

dovoluji si napsat svůj „nekonečný“ příběh, který se točí okolo problémů s jídlem. Je mi 30 let, měřím 165 cm a od malička trpím nadváhou, celá rodina (od babičky) též. V osmnácti letech jsem dokázala zhubnout z 84 kg na 64 kg, poměrně rychlým (a ne příliš zdravým) způsobem. Na této váze jsem se držela cca do 25 let – tedy 7 let. Za posledních pět let jsem se však dostala na váhu 70 kg, což je pro mě alarmující hranice, kterou jsem si stanovila.

Trápí mě samozřejmě kila navíc (jako v 18 letech), ale nyní, o 12 let později, spíše skutečnost, že jsem si nedokázala za ty roky nastavit normální vztah k jídlu. V podstatě se točím stále ve fázi diet a přejídání. A je tak jasné, že se váha mění spíše směrem nahoru, což chci zastavit a najít si nějakou přijatelnou váhu – třeba 60 kg, na kterou bych se dostala a již si ji držela, zdravým způsobem.

Ale hlavně se mi jedná o nalezení normálního vztahu k jídlu, který stále postrádám. Např. od pochutin, jako jsou chlebíčky nebo chipsy, nedokáži jen uďobnout jako další lidé, ale musím se jimi přejíst. Potom samozřejmě následují výčitky a tak stále dokola. V životě jsem už musela vyřešit dost komplikovaných situací (rodinné vztahy, práce, úraz, nemoc), které se mi celkem daří zvládat pozitivně, ale jídlo je oblast, kterou prostě nemám pod kontrolou. I když teoreticky vím, kde se dějí chyby, do praxe řešení uvést neumím. Pozoruji u sebe určité sklony k perfekcionismu a úzkostné poruše, ale opravdu to nechci řešit jídlem.

Děkuji, Lenka

Lenka

Názor odborníka


Dobrý den, Lenko,

děkujeme za váš příběh. Píšete o svých problémech a o vašem vztahu k jídlu. Z vašeho příběhu je vidět, jak pečlivě se věnujete monitorování vaší váhy, výšky, vzájemnému poměru, nadváze. Je to pochopitelné – trápí vás ony kila navíc. Na jedné straně držíte diety, ovšem ty dokáže vystřídat neřízené přejídání.

Co se týče praktického řešení a podpory v oblasti vašeho stravování, pomoci může dobrý poradce pro výživu. Často se stává, že držení diet, bez ohledu na životní styl a metabolismus jednotlivce, spíše způsobuje nedostatek živin a přílišné ukládání tuků. Nutriční poradce může pomoci sestavit jídelníček na míru. Bez toho, aniž by docházelo k nedostatečné výživě. Poradny je možné vyhledat například pod názvem „Poradna pro zdravou výživu“. V Brně, kde žiji, fungují často při nemocnicích a jsou hrazeny pojišťovnami.

Na druhou stranu píšete, že u sebe vnímáte sklony k perfekcionismu, úzkostem. V této oblasti může být nápomocen někdo, kdo by vám pomáhal pracovat s vaší psychikou. Součástí takové pomoci může být nejen práce na vašem vztahu k jídlu, ale i na vztahu k sobě samé, k vašemu tělu, vašim citům a různým částem vaší duše. Někdy může člověk i na drobných každodenních situacích a způsobu, jak je zvládá, jaký k nim má postoj, poznat sám sebe. A z tohoto poznání může začít krok za krokem měnit svůj dosavadní život.

Některé věci v životě je možné změnit samozřejmě skrze své úvahy nebo uvědomění. Někdy však člověk, i přestože ví, „jak by se věci měly“, jedná v rozporu. A nedaří se z těch kolejí nebo začarovaných kruhů vystoupit, stále se v nich nějak točí.

Může to být lecčím. Každý člověk, byť se jedná o přejídání, je jiný. Na základě toho, co v životě prožil. U perfekcionismu se někdy stává, že touha po dokonalosti, po tom být perfektní, může někdy zakrývat skutečné lidské potřeby, přání a touhy.

Hledáte‑li odbornou pomoc při potížích s vaší psychikou, tak průvodcem při hledání cesty z různých slepých uliček a životních křižovatek vám může být psycholog nebo psychoterapeut. Někomu na druhou stranu lépe vyhovuje například terapeutická skupina.

Přeji vám, Lenko, abyste svoji cestu ke zdraví a spokojenosti brzy našla.

Hodně sil i trpělivosti.

Veronika Šuráňová

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.