Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jít mezi lidi je pro mě nepříjemná povinnost.

Každý den se probouzím se strachem, co nový den zase přinese. A tím se mi i velice špatně vstá…

Kateřina Victorinová

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

26. 5. 2010

26. 5. 2010

Každý den se probouzím se strachem, co nový den zase přinese. A tím se mi i velice špatně vstává. Bojím se jít do práce, i když samozřejmě musím, mám strach z nečekaných situací. V dopravních prostředcích mi není příjemné podívat se lidem do očí. O víkendech strávím celé dopoledne radši válením se v posteli. Rád bych se tohoto strachu zbavil, ale nevím jak. Co pro to mohu udělat? 

Názor odborníka

Váš problém se pravděpodobně týká oblasti fobických (obecně tedy neurotických, úzkostných) poruch, což vás nemusí tak moc zajímat. Důležité je, že již teď vás tyto potíže omezují a zhoršují kvalitu vašeho života. Toto je přesně měřítko, kdy by psychické potíže měly být léčeny. Pokud je někdo podivín a daří se mu s tím dobře a neobtěžuje okolí, není důvod, proč by se měl trápit a vyhledávat odborníky. Jde tedy o to, jak moc vás porucha, potíže či nemoc, chcete‑li, zatěžuje. Ve Vašem případě bych doporučila vyhledat jakéhokoli odoborníka z oblasti psychologie, psychiatrie, psychoterapie. Každý průměrný představitel těchto profesí by měl poznat, co vám přesně je a jakou péči potřebujete. Nelze současně vyloučit ani depresivní poruchu, proto je vhodné osobní setkání, důkladnější vyšetření. Přeji brzké zlepšení.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.