Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jít mezi lidi je pro mě nepříjemná povinnost.

Každý den se probouzím se strachem, co nový den zase přinese. A tím se mi i velice špatně vstá…

Kateřina Victorinová 26. 5. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Každý den se probouzím se strachem, co nový den zase přinese. A tím se mi i velice špatně vstává. Bojím se jít do práce, i když samozřejmě musím, mám strach z nečekaných situací. V dopravních prostředcích mi není příjemné podívat se lidem do očí. O víkendech strávím celé dopoledne radši válením se v posteli. Rád bych se tohoto strachu zbavil, ale nevím jak. Co pro to mohu udělat? 

Názor odborníka

Váš problém se pravděpodobně týká oblasti fobických (obecně tedy neurotických, úzkostných) poruch, což vás nemusí tak moc zajímat. Důležité je, že již teď vás tyto potíže omezují a zhoršují kvalitu vašeho života. Toto je přesně měřítko, kdy by psychické potíže měly být léčeny. Pokud je někdo podivín a daří se mu s tím dobře a neobtěžuje okolí, není důvod, proč by se měl trápit a vyhledávat odborníky. Jde tedy o to, jak moc vás porucha, potíže či nemoc, chcete‑li, zatěžuje. Ve Vašem případě bych doporučila vyhledat jakéhokoli odoborníka z oblasti psychologie, psychiatrie, psychoterapie. Každý průměrný představitel těchto profesí by měl poznat, co vám přesně je a jakou péči potřebujete. Nelze současně vyloučit ani depresivní poruchu, proto je vhodné osobní setkání, důkladnější vyšetření. Přeji brzké zlepšení.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.