Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Když jsem pod vlivem, chci řídit: Jaký máte vztah k alkoholu?

Dobrý den, obracím se na vás s problémem, který jsem shledal závažným. Řídím 6 let a vždy …

Pavel Nepustil, Psycholog

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

19. 7. 2013

19. 7. 2013

Dobrý den,

obracím se na vás s problémem, který jsem shledal závažným. Řídím 6 let a vždy jsem byl zodpovědný řidič.

Můj názor na řízení po požití alkoholu je a vždy byl striktní.

Prostě bych neposadil nikoho za volant ani po malém pivu a vždy jsem to byl schopen dodržovat i u sebe. Když jsem se s kamarády opil, byl jsem schopen dělat kdejaké hlouposti, ale při otázce řízení jsem vždycky dokázal zachovat chladnou hlavu a jednat rozhodně – neřídit a nenechat řídit opilého.

Jednoho dne mi otec výjimečně přikázal řídit jeho auto po 2 pivech, protože on toho měl víc. Poslechl jsem ho. Nejsem alkoholik, ani moc často nechodím do hospody a na bujaré oslavy si zařídím odvoz nebo jedu MHD. Avšak poslední dva roky mi pod vlivem alkoholu totálně „přepíná“ mozek. Ztratil jsem ten pud sebezáchovy, který jsem míval dříve a obrátilo se to v opak.

Stačí, abych měl jen málo promile v krvi a najednou mám názor, že v pohodě mohu řídit a dokonce jsem schopný o tom manipulativně přesvědčovat ostatní. Dostal jsem se do situací, kdy jsem řídil, přestože jsem toho vypil dost a věděl (cítil), že jsem opravdu opilý. Pokaždé po vystřízlivění jsem toho pak litoval.

Vůbec tomu nerozumím, jsem v té chvíli jako úplně někdo jiný. Naposledy jsem udělal něco opravdu nebezpečného. Velmi snadno jsem se nechal přemluvit a vezl 4 lidi přes celou Prahu, když jsme slavili vítězství ve fotbale. Stokrát si říkám, že jsem idiot a že to už to nesmím nikdy udělat, ale nefunguje to.

Co se to se mou stalo a co s tím mohu udělat?

Pavel

Názor odborníka


Dobrý den,

sdílím s vámi názor, že jde o poměrně závažný problém, o to víc si cením toho, že jste se s ním svěřil internetové poradně. Nicméně myslím si, že to nebude stačit.

Situace, kterou popisujete, může být ovlivněna řadou okolností. (Asi je například nějaký důvod, proč zmiňujete příhodu s otcem, která se stala před několika lety.) Bylo by potřeba víc prozkoumat vaši historii pití alkoholu, váš aktuální vztah k pití obecně, okolnosti a osoby ve vašem životě, které se mohly zmíněných událostí týkat. Potom by bylo možno zvážit, zda by bylo lepší:

  • Alkohol z vašeho života úplně vyloučit,

  • anebo se zaměřit „pouze“ na řešení rizikových situací včetně okolností, které rizikové situace vyvolávají a zůstat u „kontrolovaného pití“.

Někdy je popisována tzv. „patická opilost“, kdy se člověk dostane (i po malé dávce alkoholu) do stavu, kdy o sobě opravdu neví, později si na to období ani nepamatuje. Váš popis mi ale k tomuto stavu zcela nesedí. Bylo by tedy problém opravdu více prozkoumat.

V Praze doporučuji rozhodně Kliniku adiktologie, zde najdete všechny potřebné kontakty.

A nemusíte mít obavy – už dávno to nefunguje tak, že by z vás někdo hned udělal alkoholika. Vůbec ne. Poradna je určená i pro příležitostné pijáky, kteří chtějí udělat dílčí změnu ve svém vztahu k alkoholu. I když možná nepijete moc, v určitých situacích se vám evidentně těžko kontroluje chování a mohlo by to mít fatální nejen pro vás, ale i pro ostatní lidi. Takže se rozhodně vyplatí tuto situaci nepodcenit.

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.