Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Kolegyně má problémy. Jak se nenechat stáhnout ke dnu?

Dobrý den, pracuji v zasilatelské službě na jihu Čech v kanceláři typu open space. Sedí ná…

Vojtěch Lebduška 21. 9. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

pracuji v zasilatelské službě na jihu Čech v kanceláři typu open space. Sedí nás pohromadě šest u jednoho stolu. Pracuje s námi také jedna strašně hodná starší kolegyně. Jedno dítě má už dospělé, jedno skoro dospělé.

Život se jí opravdu moc nepovedl, má problémy doma. Manžel nevydělává, nepracuje, nepomáhá doma a my si myslíme, že ji i bije. Starší z dětí nedodělalo školu a je v depresích, mladší utíká z domu. Rodiče už kolegyně nemá a její sourozenci ji znají, jen když něco potřebují. Kamarádky nemá pro tu svoji nešťastnou povahu. Se zdravím to má taky špatné.

Je nám jí všem moc líto, ale pomoci se životem jí nedokážeme. Chováme se k ní pěkně a pomáháme aspoň v práci. Chodí k psychiatrovi. Problém ale je, že stále mluví o těch svých problémech, takže jsme za chvíli v depresi bez nálady všechny. Je opravdu hrozně hodná a nezaslouží si takový úděl, ale nás to povídání ubíjí. Nikdo z nás jí nechce ublížit, ale potřebovala bych poradit, jak tomu věčnému toku špatných zpráv nějak zamezit.

Pomalu už se stydíme říct, co se komu povedlo, aby jí to nebylo líto. Děkuji za radu.

Gábina

Gábina

Názor odborníka


Dobrý den Gábino,

rozumím, jak situace na pracovišti, tak jak ji popisujete, může být nepříjemná. Z toho, co píšete, chápu, že půjde‑li vše dál tak jako doposud, bude se jen prodlužovat trápení vaše, vašich kolegyň, ale i samotné „problémové“ kolegyně. Soucit a pochopení, které jí svorně na pracovišti poskytujete, jí evidentně vyřešit soukromé problémy nepomáhá. Dokonce jí vaše naslouchání nejspíš i vede k omylu, že je v pořádku, když s kolegy na pracovišti svá osobní trápení sdílí.

Řekl bych, že na prvním místě je postarat se o práceschopnost celého vašeho týmu. Vaše kolegyně by tedy měla vědět, že neustálé ventilování jejích osobních potíží zbytku týmu práci komplikuje. A vaší kompetencí není její problémy řešit, či spolu s ní útrpně snášet. Mou radou tedy je: chcete‑li, nabídněte vaší kolegyni pomocnou ruku (pro případ, že její chování je určitou formou volání o pomoc), ale dejte jí jasně najevo, že pouhé „ventilování“ jejích osobních starostí musí přestat. V případě, že by podobný krok nebyl úspěšný, řešte celou záležitost s vedoucím oddělení.

Přeji vám i celému týmu opět pohodovou atmosféru na pracovišti.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.