Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Mám hrůzné sny.

Sny se odehrávají za 2. světové války. Začalo to ve čtvrté třídě a trvalo to téměř celý rok – …

Martin Sládek, Psychiatr a psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

7. 10. 2010

7. 10. 2010

Sny se odehrávají za 2. světové války. Začalo to ve čtvrté třídě a trvalo to téměř celý rok – navštěvovali jsme se školou sovětské válečné filmy. Pak byla pauza a teď to pokračuje. Sny jsou na pokračování celou noc. Vždy se vzbudím, ale zase to pokračuje. Nakonec zabijí mě i oba mé syny. Co to může znamenat? 

Žirafa

Názor odborníka


Dobrý den,

úvodem je třeba říct, že asi žádný konkrétní sen se nedá vyložit „univerzálně“, i když tyto snahy tu také byly a jsou (snáře, kartářky). Význam snu je třeba vždy vztáhnout k tomu, co „snící“ člověk prožil, prožívá, v jaké situaci a životní fázi se nachází.

Ve vašem dotazu sice tyto informace chybí, ale i s nimi se vždy pohybujeme na tenkém ledě a v rovině domněnek.

Dešifrovat sen je otázka velmi složitá a i psychoanalytici, kteří s tím mají zkušeností nejvíce, nad tím tráví spoustu času.

Intenzita snů i to, že jsou sny, jak říkáte, „na pokračování“, zřejmě svědčí o tom, že emoce, poselství, které vám chce sen sdělit, jsou velmi silné. Nakonec i ty hrůzy, které se v něm odehrávají.

Přemýšlela jste o tom, co znamená strach, úzkost, násilí ve vašem životě­? Co se aktuálně odehrává ve vašem životě? Co prožíváte, jaké změny vás čekají? Jak to vše souvisí s tím, co prožíváte ve snu nebo po probuzení? Co vám ten sen chce sdělit, co třeba nechcete vidět či vnímat? Zkusila jste někomu o obsahu svých snů říci?

Nebude to určitě náhoda, že se vám vrací takovéto sny právě v tuto chvíli. Zkuste se na chvíli zastavit a ohlédnout se po souvislostech, které vás napadnou.

Určitě by vám v tom mohl pomoci i terapeut, který by vás dokázal ve vašich úvahách vést. Ale vy jste a zůstanete jediná, která se „v tom všem popleteném“ dokáže nakonec vyznat.

Asi jsem vám moc jasna do toho zmatku nevnesl, ale jak říká klasik Jára Cimrman: „Já mohu jen naznačovat“.

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.