Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Mimoděložní těhotenství: Jak dceři pomoci?

Dobrý den. Otvírám vaše stránky, abych vás poprosila o radu. Moje dcera (25) je mimoděložn…

Ludmila Hudcová, Psychoterapeut, arteterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

6. 10. 2010

6. 10. 2010

Dobrý den.

Otvírám vaše stránky, abych vás poprosila o radu. Moje dcera (25) je mimoděložně těhotná. Vím to z laboratorních výsledků, které jsem sama dělala i z výsledků, které mi ukázala. Jsem zdravotník.

Jak ji psychicky připravit na takovou zprávu? Nechat to na lékaři, ale být u toho s ní a mít možnost ji obejmout? Její manžel je služebně na pár dnů mimo republiku. Je to její první těhotenství a velmi si ho oba už asi rok přáli.

Jak ji podpořit před a po operaci? Jak jí ulehčit takovou ztrátu? Jak najít slova útěchy a spíš neuškodit? 

Marie

Názor odborníka


Prožíváte jako matka těžkou situaci. Ráda byste ušetřila svoji dceru bolesti a zklamání, bohužel to však není ve vaší moci.

Skutečnost je taková, jaká je a nezbývá nic jiného, než ji přijmout – a přijmout a prožít i bolest, která ji provází. Pak teprve může dojít ke smíření a postupnému znovunalezení vnitřní rovnováhy. Jiná cesta podle mé zkušenosti není.

Když se pocity, které k takové ztrátě patří, potlačí, projeví se zcela určitě později byť třeba v jiné formě.

Pro vaši dceru je velkou podporou to, že má někoho, kdo s ní její ztrátu sdílí. Má vedle sebe milující matku, která je připravena ji obejmout, podpořit, být s ní v těžké chvíli. Jistě bude pro ni důležité, když pocítí, že v tom není sama.

Někdy v takových chvílích nepřicházejí slova a možná ani nebudou zapotřebí, když budete spolu srdcem. Možná jí řeknete: „Mám tě ráda a vím, jak ti je.“

Na otázku, kdo jí tuto skutečnost má sdělit, není jednoznačná odpověď. Vy znáte svoji dceru nejlépe. Jednejte podle svého citu.

Každopádně bude pro ni jistě dobré, když u toho budete a ona z vás bude cítit sílu nést všechny pocity, které přijdou.

Zkuste sama sobě důvěřovat, že když jednáte v souladu s tím, co cítíte, nemůžete uškodit. Zkuste důvěřovat tomu, že to vaše dcera s vaší pomocí i s pomocí svého manžela zvládne.

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.