Online přednáška: Dalibor Špok
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Mimoděložní těhotenství: Jak dceři pomoci?

Dobrý den. Otvírám vaše stránky, abych vás poprosila o radu. Moje dcera (25) je mimoděložn…

Ludmila Hudcová 6. 10. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Otvírám vaše stránky, abych vás poprosila o radu. Moje dcera (25) je mimoděložně těhotná. Vím to z laboratorních výsledků, které jsem sama dělala i z výsledků, které mi ukázala. Jsem zdravotník.

Jak ji psychicky připravit na takovou zprávu? Nechat to na lékaři, ale být u toho s ní a mít možnost ji obejmout? Její manžel je služebně na pár dnů mimo republiku. Je to její první těhotenství a velmi si ho oba už asi rok přáli.

Jak ji podpořit před a po operaci? Jak jí ulehčit takovou ztrátu? Jak najít slova útěchy a spíš neuškodit? 

Marie

Názor odborníka


Prožíváte jako matka těžkou situaci. Ráda byste ušetřila svoji dceru bolesti a zklamání, bohužel to však není ve vaší moci.

Skutečnost je taková, jaká je a nezbývá nic jiného, než ji přijmout – a přijmout a prožít i bolest, která ji provází. Pak teprve může dojít ke smíření a postupnému znovunalezení vnitřní rovnováhy. Jiná cesta podle mé zkušenosti není.

Když se pocity, které k takové ztrátě patří, potlačí, projeví se zcela určitě později byť třeba v jiné formě.

Pro vaši dceru je velkou podporou to, že má někoho, kdo s ní její ztrátu sdílí. Má vedle sebe milující matku, která je připravena ji obejmout, podpořit, být s ní v těžké chvíli. Jistě bude pro ni důležité, když pocítí, že v tom není sama.

Někdy v takových chvílích nepřicházejí slova a možná ani nebudou zapotřebí, když budete spolu srdcem. Možná jí řeknete: „Mám tě ráda a vím, jak ti je.“

Na otázku, kdo jí tuto skutečnost má sdělit, není jednoznačná odpověď. Vy znáte svoji dceru nejlépe. Jednejte podle svého citu.

Každopádně bude pro ni jistě dobré, když u toho budete a ona z vás bude cítit sílu nést všechny pocity, které přijdou.

Zkuste sama sobě důvěřovat, že když jednáte v souladu s tím, co cítíte, nemůžete uškodit. Zkuste důvěřovat tomu, že to vaše dcera s vaší pomocí i s pomocí svého manžela zvládne.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.